"Az utcán rendszerint utánunk fordulnak" – interjú a Magic Cats Rockabilly Trióval
A három fiatal srác egyre inkább nevet szerez magának a hazai zenei, s azon belül is rockabilly életben. Mindennapjaikat is átjárja a stílus szeretete, számos koncertet adnak orszászerte. Ha elérik az ezredik “lájkot”, ingyen koncertet tartanak. A három zenésszel beszélgettünk.
- Hogy talált egymásra a zenekar? - A zenekar két tagja, Németh Zoltán és Hoffmann Gergő már korábban is ismerték egymást, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve zenekart szeretett volna alapítani. Egy közösségi portálon kirakott hirdetésre válaszolt Szili Balázs, majd egy azonnali találkozás után közös próbák következtek, amelyekből nyilvánvalóvá vált a zenekar tagja számára, hogy működőképes csapattá válhat, így alakult meg a Magic Cats 2008. február 1-én.
- A nevetek honnan ered, mi alapján választottátok magatoknak a Magic Cats elnevezést? - A rockabilly mint műfaj stílusjegyekben és szimbólumokban gazdag, a macska is ezek közé tartozik, és a zenekar profiljához ez illett a legjobban. Majd próbáltunk egy mind a zenekar nevében, és a színpadon is valami varázslatosat életre kelteni. Ebből következett a Magic jelző.
- Fiatal srácok vagytok. Talán még csodálkozni is lehetne, hogy honnan a rockabilly szeretete, nem?! - Van olyan tag a zenekarban, akinek családi vonalon már gyerekkorában beépült ez életébe ez a stílus. S van olyan, aki a zenekar alapításakor csöppent bele. A sok közös munka és élmény egy emberré kovácsolta össze a csapatot.
- S mi a helyzet a példaképekkel? - Mind a széles körben ismert, mind a szűkebb rétegek által kedvelt, de annál értékesebb előadók is inspirálták a zenekart, például Johnny Cash, Stray Cats, Round up Boys.
- Ha azt kérem: fogalmazzátok meg, mi az a rockabilly és a jungle-rockabilly mit tudnátok mondani? - Általánosságban beszélhetünk létező és nem létező stílusokról. A rockabilly, mint mindegyik más létező műfaj a blues, a swing és a country az idők folyamán rengeteget fejlődött, valamint "elfajzott" (persze nagyon is jó értelemben). Így született meg ez a sokak számára ismeretlen és nem létező, vonat zakatoláshoz hasonló, rockabilly hangzatokkal teletűzdelt sajátos műfaj, a jungle rockabilly.
- Milyen volt az első koncert? Vissza tudtok emlékezni? - Az első fellépésünk 2008. március 14-én volt, amelyre a pápai Teddy Bear Café-ban kaptunk lehetőséget. A koncertre főleg barátok, és ismerősök jöttek el. Az alacsony technikai felszereltségünk ellenére sikerült egy jó hangulatú bulit adnunk, ami további munkára buzdított minket.
- A rock and roll életérzés a mindennapokban is jelen van? Látom, a tetoválás például megvan egyikkőtöknél… - Természetesen mindannyunk életében jelen van, minden szinten megéljük azt, bár nem hiszünk abban, hogy a külsőségek határozzák meg az embert.
- Na és mik a tapasztalatok: a hétköznapi életben hogy reagálnak a rockabilly fazonokra az emberek? - Az utcán rendszerint utánunk fordulnak, egyre nagyobb érdeklődés övezi ezt a fiatalnak nem mondható stílust.
- A rajongókkal hogy álltok? - A zenekar rendelkezik Facebook és Myspace profillal is, ahol mindig naprakész információt találnak a rajongók (koncertek, fotók, aktuális események) a zenekarról. A sok koncertnek köszönhetően egyre több rajongónk van, és ez meg is látszik, hisz lassan elérjük az 1000. rajongót a facebookon! Akkor majd nézünk egy statisztikát és amelyik városból a legtöbb rajongó van - (Badapest nem ér!) - oda egy ingyenes meglepetés koncerttel megyünk, ahova ismert zenészeket is hívunk.
- Ki a főnök, a zeneszerző, a szövegíró? Vagy totális csapatmunkáról van szó? - A zenekarban nincsenek szerepek, kollektív munka folyik.
- Számos felkérésetek van, 24-én például Győrbe jöttök. Mi jut először eszetekbe a Rába –parti városról? - Igen, nagyon örülünk a rengeteg felkérésnek, havi 4-5 koncertetet adunk az ország bármely pontján, valamint külföldön is. Tavaly az ausztriai Marbachba kaptunk felkérést, amit akkora siker övezett, hogy most is meghívást kaptunk az őszi fesztiválra. Idén pedig Svájc legnagyobb városában, Zürich-ben adtunk egy fantasztikus koncertet. S hogy a kérdésedre is válaszoljunk: Győrről nagyon szép emlékeink vannak, volt szerencsénk a Széchenyi István Egyetem Hallgatói Klubjában, a Bridge-ben játszani.
- Mire számíthat az, aki elmegy egy Magic Cats koncertre, mondjuk éppen a győrire? - Mindenképpen a legnagyobb őrületre, és hangulatra számíthat, aki eljön egy Magic Cats koncertre. A Bridge-ben adott koncertünk után pedig biztosan állíthatjuk, hogy óriási buliban vehet részt az, aki eljön erre az ingyenes koncertre a Shadow Rock Café-ba.
-Tervek a jövőre nézve? Egyáltalán van helye Magyarországon a rockabillynek? - Mindenképp hogy minél több helyen megjelenjünk, és ősszel egy albumot vegyünk fel, melyen két meglepetés track is fog szerepelni vendégművészek közreműködésével, akik országosan ismert énekes-zenészek. De ez legyen még titok! Úgy gondoljuk, hogy minden, ami értékeket hordoz magában - mint ez a stílus is - annak van helye a zenei életben. S ezt a sajátos stílusunkban próbáljuk átadni a közönségnek, hogy elérjen hozzájuk, és 100 százalékoosan a magukénak érezzék.