Trombita harsog, dob pereg - katonazenekari fesztivál Debrecenben
Idén júniusban immár 17. alkalommal kápráztatja el a közönséget Közép-Európa egyik legnagyobb katonazenekari seregszemléje, a Debreceni Nemzetközi Katonazenekari Fesztivál. A kétévente – a Honvédelmi Minisztérium, Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Főnix Rendezvényszervező Nonprofit Kft. közreműködésével – megrendezett esemény több mint harminc éves múltjának tapasztalata garantálja a minőségi programkínálatot.
A négy napos rendezvény (június 30.-július 03.) a promenádok világát, a katonazene fénykorának hangulatát idézi fel, ahol hazai és külföldi zenekarok, karmesterek mutatják be tudásukat látványos, zenés felvonulások, térzenék, alaki bemutatók és koncertek keretében. A négy nap alatt 400 katonazenész masírozik majd végig Debrecen utcáin, terein. A cívisvárosban és a megye több pontján harsannak fel a rézfúvós hangszerek, s szólalnak meg a kedvelt katonazenei dallamok. A magyar katonazenekarok (az MH TD Központi Zenekar, az MH Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar, a házigazda MH Debrecen Helyőrségi Zenekar) mellett négy külföldi zenekar is látható-hallható lesz így a Török Légierő Katonazenekar, a francia Harckocsizó Fegyvernem Zenekar, a svéd Blekinge-i Honi Gárda Zenekar, és a Német Légierő első Katonazenekar is fellép a fesztiválon.
„….Tíz katonazenekar trombitása, szaxofonosa, klarinétosa, fuvolása, ütőse – több mint négyszáz muzsikusa – a debreceni Nagytemplom előtti téren játssza Erkel Ferenc Ünnepi nyitányát majd Berlioz Rákóczi indulóját…” Nos valahogy így ezzel a nem mindennapi élménnyel indult útjára 1977 júniusában a Debreceni Katonazenekari Fesztivál.
A Katonazene varázsát az egyedülálló ritmus, tempó, dinamika és az összecsengés adja. A katonazene lelkesít. Nem véletlen, hogy katonazenénk a kezdetektől a mai napig a nemzeti öntudat egyik fenntartó és tápláló ereje. Ezért is fontos a katonazene megismerése, életben tartása, aminek egyik meghatározó erejét a mostanihoz hasonló fesztiválok adják. A fúvószenekarok mindig közönségsikert aratnak. Nélkülük szegényebb lenne a hazai zenei élet. Elmondhatjuk, hogy a négy napos fesztivál gazdag programja – az eddigi találkozókhoz hasonlóan – újabb sikert ígér a szereplőknek, hallgatóságnak egyaránt.
Június 30-án a „Beharangozó” koncerttel kezdődik a fesztivál. Július 1-jén Debrecen különböző terein szólal meg az igényes, egyszersmind finom, varázslatos zene. A fesztivál ünnepélyes megnyitóján felvonulnak a közreműködők, négy külföldi és három hazai katonazenekar. Az estet zenekari koncertek zárják. A további programokban zenés ébresztő, látványos haditechnikai bemutató, gyep – show, hangverseny, zenekari koncertek szerepelnek. A fesztivál július 3-án ünnepélyes keretek között zárul.
A fesztivál kiegészítő programja az a fotókiállítás, amely Máthé András fotóművész látványos fotóin keresztül eleveníti fel az elmúlt fél évszázad katonazenekari fesztiváljainak legszebb, legemlékezetesebb pillanatait.
A kiegészítő programok sorába tartozik még a Török Légierő Zenekar magyarországi turnéja 2011. 06.26-29. között. A zenekar hat településen mutatja be a török katonazenét (Eger, Miskolc, Budapest, Szentendre, Békéscsaba, Gyula).
A Nemzetközi Katonazenekari Fesztivál a közönség szórakoztatásán túl fontos szerepet játszik a katonadiplomáciában, továbblendíti a nemzetközi kulturális kapcsolatokat, s hozzájárul az európai szintű fúvószene népszerűsítéséhez, szorosabbra fűzi a város és a Magyar Honvédség kapcsolatát, öregbíti Debrecen fesztiválvárosi hírét.
[2011.06.29.]