2024. november 4. | hétfő | Károly nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Exkluzív! A tenerifei gyilkosság gyanúsítottját kirúgták a P. Mobil zenekarból
A P.Mobil törődik a közönségével: Élsz-e még? Koncert a Club 202-ben
Schuster Lóránt: "Voltunk, vagyunk és leszünk!"
Megismételhetetlen koncertre készülődnek a magyar és a felvidéki rock sztárjai  
Kapcsolatok
Schuster Lóránt

Exkluzív! Schuster Lóránt a Kopaszkutya Kettő filmről

Nemrég befejeződött a nyolcvanas évek kultuszfilmje folytatásának tekintett Kopaszkutya Kettő forgatása. A zeneszerető közvélemény nem kis meglepetésére az első rész emblematikus főszereplője, a Colorado zenekar menedzsere semmilyen szerephez nem jutott Szomjas György alkotásában. Schuster Lóránt exkluzív interjúban tárja fel gondolatait a film kapcsán.

- A Kopaszkutya utolsó jeleneteiben a Colorado zenekar tagjai alaposan helyben hagyják menedzserüket, a „Főnököt”, aki viszont egy egészen más formációban gondolkodik. A történet lezárása képen felhangzik az Utolsó cigaretta riffje, amely a P.Mobilt sejteti az alakuló új banda mögött. Elvileg erről szólna a második rész, az élet azonban más forgatókönyvet írt. Nem hiányzol a filmből?
- Ebből biztosan nem! A probléma ott kezdődik - a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint is -, hogy a filmet Kopaszkutya Kettőként hirdetik, miközben egy, a Hobo Blues Band (HBB) életéről szóló dokumentumfilmet forgattak. Ez a nézők olyan szintű becsapása, mintha banánt akarnának eladni elemes vibrátorként. De ha már dokumentumfilmről van szó, Földes László HBB előtti történetéhez szervesen kapcsolódik az az időszak, amikor rendszeresen fellépett a P.Mobillal. Közös színpadon álltunk a Hajógyári Szigeten megrendezett Fekete Bárányok koncerten, azon kívül sok más rendezvényen. De a Kopaszkutya filmben is együtt szerepeltünk, mely a HBB életének éppúgy része volt, mint a P.Mobilnak. Éppen ezért súlyos szakmai hibának tartom, hogy egy ilyen dokumentumfilmből a P.Mobil és Schuster Lóránt kimarad. Szomjas György kijelentette, hogy a Póka-Földes-Deák trió – vele teljes egyetértésben - nem kíván velem dolgozni. Ha arra hivatkoznak, hogy mindez személyes – politikai - okból történt, akkor még súlyosabb hibát követnek el: ugyanis a szakmai szempontokat alárendelték egyéni érzelmeiknek. Egyébként föl sem merültek volna ezek a kérdések, ha nem dokumentumfilmet csinálnak; bár az is kérdéses, hogyan lehetne Kopaszkutya Kettő címmel játékfilmet forgatni nélkülem.

- Miért romlott meg a viszony köztetek? A politikai nézetkülönbségek képesek felülírni a közös zenei gyökereket, a műfaj szeretetét?
- Érdemes előröl kezdeni a történetet: Pálmai Zoli, akkori dobosunk ismertetett össze minket Földes Lászlóval, akit mintegy másfél éven keresztül minden fellépésünkön két Rolling Stones szám erejéig kísért a zenekar. Tettük ezt annak ellenére, hogy Laci semmilyen érzékkel nem rendelkezett a rock-blues műfajjal kapcsolatban. Mégis az a furcsa helyzet állt elő, hogy belvárosi barátai ódákat zengtek róla az újságokban, miközben a P.Mobilról egy szót sem ejtettek. Ezt elégelte meg Bencsik Samu, aki azt kérte tőlem, valahogyan szabaduljunk meg tőle. Azt mondtam neki, már megérett egy önálló zenekarra, és összehoztam a Szakács László vezette Ikarus együttessel. Ebből lett apránként a Hobo Blues Band.
Érdekes, hogy a Hobo Sapiens című könyvében még példás kapcsolatunkat ecsetelve egekig magasztalta kettőnk kapcsolatát, a zenekart, engem, ígérve, hogy újrakezdésünkkor feltétlenül jelen lesz. Ehhez képest a leállásunk utáni első koncertünk idején még a Fradi pálya környékén sem láttuk. Lehet, hogy egy másik pályára szívesebben eljött volna… A románai „forradalomnak” nevezett események után csináltunk Erdélyben egy segélykoncertet, ahonnan a HBB, egy órát késett. Négyezer ember várta őket. Mikor ezt szóvá tettem, még neki állt feljebb. Elküldött valahová, ami jó végszó volt kettőnk kapcsolatában. Azóta nem beszélünk egymással, ennek ellenére részéről nem hangzik el úgy interjú, nem születik írás, amelyben ne támadna engem. Erre még ráerősített, mikor a MIÉP színeiben fővárosi képviselő lettem.

- 1996-ban készültél a Kopaszkutya film második részének forgatására, sőt az akkori „nagy felfordulást” – Póka Egon belépését, valamint - a tagcseréket is a készülő filmhez kötötte a köznyelv.
- A tagcseréknek semmi köze nem volt a tervbe vett filmhez. A zenekarban belső problémák voltak, mindhárom taggal más és más. Autós hasonlattal élve: ha egyszer elkoptak a gumik, akkor jobb egyszerre kicserélni azokat, mint egyenként. Az akkori felállással megtartott utolsó koncerten olyan mértékűvé nőttek a problémák, hogy nem lehetett egyben tartani a zenekart.
Póka Egonék két évvel ezelőtti kiválása viszont feltehetően összefüggésbe hozható a Kopaszkutya Kettővel. Valaki megsúghatta nekik, hogy meglesz a film, de Lóránt nélkül, úgyhogy lépjetek!

- Aztán 1997-ben elkészült a Kutyából szalonna lemez, amely egyértelműen a film folytatásának zeneanyagaként fogható fel. Akkoriban intenzív tárgyalásokat folytattatok a rendezővel, Szomjas Györggyel; miért nem lett végül film az elkészült zeneanyagból?
- A Kopaszkutya filmnek Szomjas Györggyel együtt többször nekifutottunk, a Kutyából szalonna CD számai eleve a film betétdalaiként készültek. Úgy terveztük, hogy ezen kívül az első rész zeneanyagából is felhasználunk valamit, sőt új dalokkal bővítjük a repertoárt. Deák Bill Gyulára utalva - akire a tervezett filmben, egy roma lagziban akadunk rá - az új zenekar a Pémobill (!) nevet kapta volna. Akkoriban indult Póka Egon kőbányai zeneiskolája, ahol próbaforgatásokon rögzítettük az első tanévnyitót. A kezdő jelenetben a P.Mobil hang- és fénytechnikai raktárában tevékenykedve telefonon rendelnek tőlem hangosítást az egyik kommunista szobor koszorúzásához a tétényi szoborparkban. Ezen a pontom lett elegem a filmbéli hangosítási munkákkal, inkább egy új zenekar tervével a fejemben elmentem Egon zeneiskolájába, hogy „felvételizzek”. A népes kutyafalka társaságában zajló évnyitóra érkezve Póka igazgató úr – miközben az ebeket egy bottal próbálja jobb belátásra bírni – közli velem: „Ezzel már elkéstél!” Egonnal elhatároztuk, hogy a filmet akár Szomjas nélkül is megcsináljuk, ezért több próbajelenetet is felvettünk pálinkafőzés közben. Egy alkalommal Szomjassal és Pókával bementünk a Budapest Filmstúdió vezetőjéhez, Sándor Pál rendezőhöz - akinek nagyon tetszett a filmötlet - felajánlotta segítségét a mozi elkészítéséhez.. Aztán a két rendező összeveszett a Kopaszkutya DVD-kiadásán, így ez a terv is meghiúsult. Mint ahogyan az is, hogy az első Kopaszkutyát kiadjuk egy teljesen új kópiával, a kimaradt jelentekkel és az extrákkal, amik nekem mind megvannak. A lényeg: Szomjas mindvégig húzta-halasztotta a forgatást, ugyanis komoly választás előtt állt: vagy velem, vagy Földessel készíti el a filmet. Én ezt munkának fogom fel, éppen ezért egyáltalán nem zavart volna Földes László jelenléte. Ő viszont nyomás alá helyezte a rendezőt, miszerint sem én, sem a P.Mobil nem szerepelhet a filmben, s a másik két zenész személyében még partnereket is talált ehhez.

- Tehát van egy tizennégy éve elkészült zeneanyag, amit szerettél volna bővíteni, és van egy koncepció a filmhez. Mi lesz a sorsa a Kutyából szalonnának?
- Az eddigiekben próbaforgatások folytak, pusztán néhány jelenet és az elkészült forgatókönyv áll rendelkezésünkre. Hogy Szomjasék filmet forgattak, nem jelenti azt, hogy mi nem készíthetjük el a második részt, ahogy azt korábban elgondoltuk, saját szinopszisunk alapján: „A Főnök újra zenekart csinál”. Nem tudom, hogy alakul a jövő, mindenesetre a Kopaszkutya 2. (!) (nem véletlen, hogy kezdettől fogva Kopaszkutya Kettőként reklámozzák) mint film és cím egyaránt le van védetve. Bölcskey Mihály a Rock TV, a Rockinform és más orgánumok tulajdonosa megtette ezt, a lehetőség adott a folytatáshoz. Szomjas egy korábbi beszélgetésünkkor elmondta, hogy a Kopaszkutya talán az egyetlen film, amihez Magyarországon szponzort lehet találni. Ugyanis több millióan látták, s nem csak a hazai, hanem a volt szocialista országok piacain is eladható. Abban maradtunk, hogy a tervek alapján nekiugrunk és megcsináljuk, mégis szó nélkül eltűnt. Csak egy idézettel tudom összefoglalni a véleményem: „Kutyából szalonna nem lesz soha!”

- Megnézed a Kopaszkutya Kettőt?
- Miért ne nézném meg? Attól, hogy ők kirekesztők, nekem nem kell annak lenni. Rengeteg felvétel van otthon a gyűjteményemben, olyanok is, amelyek nem feltétlenül a kedvenceim. De a zene miatt, a hang- és fénytechnikai megoldások miatt, a show miatt, és más egyéb okok miatt megnézem őket. Ha nem látom a filmet, véleményem se lehet róla.

– Hegedűs István – 

[2011.11.03.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.11.04.]
EXPRESS HITEL ÁTUTALÁSA szolgáltatás [2024.11.04.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Izgalmas pszichológiai thrillert mutattak be a Játékszínben
Duncan Abel és Rachel Wagstaff: A...

Ilyen volt az Ivan & The Parazol lemezbemutató koncertje - képriport
Az Ivan & The Parazol...

Megnéztük - Opera metal a Barba Negraban 
A kevesebb néha több - Bryan Adams koncerten jártunk
Tűz és Jég - Sonata Arctica / Firewind koncert a Barba Negraban
Stadion rock miniben a Barba Negra-ban
Megnéztük a Zanzibar 25 koncertet az Akváriumban - képekkel
beszámolók még