"Mindketten elég nyitottak vagyunk" - interjú a Wasabi Kht. zenekarral
Wasabi Kht. névvel új zenekart hívott életre Nagy Gábor, a Zanzibar egykori gitárosa. Három kitűnő zenésszel, Hain Réka basszusgitárossal, Hajdu Nelli énekesnővel és Bodzsár Tamás trombitás-billentyűssel próbált az elmúlt hónapokban, és írtak 12 izgalmas, eklektikus dalt. Gáborral beszélgettünk.
– Megtudhatjuk bővebben milyen is volt az a közös jammalés Hajdu Nellivel? – Ha jól emlékszem, egy dobos srác hirdetését olvastam valahol, amiben drum’n’bass zenekar alapításához keresett tagokat. Felhívtam, megbeszéltük az időpontot, s kértem, hogy próbáljon meg valami énekest is szerezni, hogy ne csak instrumentális zenélgetés menjen. Az énekesnő, akit hozott, Nelli volt, akinek a hangja egyből megtetszett nekem, s az is, ahogy “imprózik” a különböző zenei ötletekre. Egyből tudtam, hogy szeretnék vele zenekart csinálni. A drum’n’bass zenekarból nem lett semmi, de lett helyette a Wasabikht...
– Ha már itt tartunk: honnan ered a nevetek, ki volt a „szerzője?” – Semmi különös története nincs, egyszerűen ez jutott eszembe. Valamit szerettem volna még a Wasabi mögé, és jött az ötlet, hogy Közhasznú Társaság. Viccesnek tűnt.
– Nelli nem „csak” énekesnő, hanem dalszerző-szövegíró is. Egyből rájöttetek egymás igényeire? – Mindketten elég nyitottak vagyunk, ha a zenéről van szó, de még nagyobb szerencse, hogy sok mindenben egyezik is az ízlésünk. A közös alkotás az első perc óta gördülékenyen és kreatívan zajlik. Ritka dolog ez, értékelem is nagyon.
– A többiek mikor és hogyan csatlakoztak? Egyáltalán mi alapján választottátok ki őket? – Hain Réka basszusgitárossal egy Ninja nevű formációban már korábban együtt zenéltem, ahogy a Nelli pedig Bodzsár Tomi billentyűs-trombitással. Az ő személyük magától értetődött. A dobosunkat, Kludovácz Csabát pedig az előző dobosunk ajánlotta.
– Egyből sikerült megtalálni a Wasabi Kht hangját, arculatát, világát? – Mondhatnám, hogy igen, mert egyfelől túlságosan sok tudatosság nem volt benne, az volt a lényeg, hogy tetsszen nekünk. Másrészt az is igaz, hogy a zenénk folyamatosan formálódik, csiszolódik, s mire tavasszal megjelenik a lemezünk, szerintem magunkra is találunk.:)
– Mesélj a 12 dalt tartalmazó lemezetekről! – A dalok folyamatosan íródnak, általában nálam, a kis stúdiómban. Vagy Nelli hoz valami ötletet, vagy én, amit aztán közösen kidolgozunk, s néha a próbateremben is jönnek még plusz hangszerelési megoldások. A szövegeket Nelli írja.
– Csillagos ég, Énrám vajon mi vár, Hol halnak meg a galambok, Fáradt vagyok. Elég mély gondolatokat tartalmazó dalszövegeket sejtetnek. Igazan van? – Azt gondolom igen, bár erre igazából Nelli tudna válaszolni. Úgy érzem, próbál - nem erőltetten - mély dolgokról őszintén, szépen írni, néhol romantikusan, néhol ironikusan, néhol egyszerűen csak viccesen.
– Miért a Hol halnak meg a galambok című dalból forgattátok az első klipetek? – Nem nagyon tudtunk dönteni, úgyhogy szavazásra vittük a dolgot zenekaron belül, s ez kapta a legtöbb szavazatot. Viszont annyi jó dal született azóta, hogy ma már más lenne a végeredmény.
– Nelli galamblánynak öltözött benne. Mit szeretettek volna kifejezni vele? – Nelli egy napra emberbőrbe bújt galambként jár-kel, majd este hazatér és ismét galamb lesz. Figyeli a világot, az embereket, legalább ő teszi, ha már senki sem áll meg egy pillanatra, hogy értékelje azt a tényt, hogy élünk. Erről szól a dal.