Az érzéki fekete párduc, Sade, meghódította Budapestet
Sade 10 év kihagyás után indult újra világkörüli turnéra, ami a nagy sikerre való tekintettel mostanra már több mint 100 állomással büszkélkedhet. Az európai városok közül az egyik utolsó a budapesti, az egész sorozat vége felé járva érkezett el hozzánk a show. Mivel főleg a Soldier of Love és az Ultimate Collection albumok anyagára épült a koncert, és ha csupán 10 évente turnézik egy előadó, nyilvánvaló, hogy a közönség igényli a nagy slágereket. Ezeket mind elhozták nekünk.
Sade és az aréna?
Azon tűnődtem a koncertre való készülődés alatt, hogy az aréna nem tűnik a legjobb helyszínnek egy Sade koncerthez. A nigériai születésű énekesnőhöz és zenekarához, akiket leginkább a simulós pop balladák - mint a Smooth Operator és a By Your Side - miatt ismerünk és szeretünk, talán jobban illene egy füstös bár, ahol a dalok úgy csúsznak, mint egy pohár whiskey pár jégkockával. Ezt a hangulatot is képes volt a színpadra varázsolni, ráadásul mivel az utolsó stúdió albumuk, a Soldier of Love, már valamivel rockosabb hangzású, keményebb ütemekkel szól, igenis tökéletes helyszín az aréna. Az énekesnő jelenlétével, kisugárzásával és különleges hangjával szépen betöltötte azt ezen a borongós szerda estén.
A Katy Perryk és Lady Gagák világában lehetséges, hogy egy énekes arénás show-val próbálkozzon pirotechnika és szexuális túlfűtöttség nélkül? Nos, lehetséges, és mindezt szinte teljes teltház előtt tette Ms Sade Adu. A művészek általában saját ízlésük, stílusuk szerint alakítják a színpadképet, Sadé-jére a minimalista jelző illik leginkább. A művésznő és a zenekar tagjai egy-egy süllyesztőből kerültek a színpadra, az első számuk mindjárt az ars poeticájuknak számító Soldier of Love volt. Csupa feketébe öltözve, kecses eleganciával teli megjelenésében egy magas sarkúban lépkedő fekete párducra emlékeztetett az énekesnő.
A kevesebb több
Még az arénában is képes volt érvényesíti a kevesebb néha több elvet, ami tökéletesen illik az R&B, soul és smooth jazz műfajokat érintő dalok stílusához. A magas jegyárakért cserébe nem extravagáns hókuszpókusszal készült a csapat: ez az este Sade-ról szólt, a nagy kivetítővel a háttérben nem vonták el figyelmünket a lényegről, a dalokról. Inkább kreatív ötletek segítségével varázsoltak nagyszerű látványt a színpadra, pont olyan hangulatban, amilyen a dal maga. Volt, hogy virágos mezővé vált a színpad, például a Kiss of Life dallamai alatt. Többször eltűnt minden a színpadról, az összes hangszer ment vissza a süllyesztőbe, ha a látvány úgy kívánta. Időnként pedig egy fehér áttetsző lepel takarta el az egész színpadot, így kínálva fel további felületet kivetítésre, mégis végig láthattuk a zenészeket is. Érdekes látvány volt.
Ilyen egy igazi DIVA
Sade maga is lenyűgözően nézett ki – bármit viselt. A fekete öltözet után fekete mellényes nadrágkosztümben jelent meg fehér inggel kombinálva, lekerült a tűsarok is, hogy még kellemesebben érezze magát és igazán elemében lehessen a színpadon. Aztán fényes tört fehér esélyiben jelent meg és alatta a nagyon szexi pink melltartó határozottan kiemelte csinos domborulatait. Mindig is sejtettem, hogy mezítláb lehet a legjobb énekelni, jó pár szám alatt nem is viselt cipőt Sade sem. Az utolsó számot a Cherish the Day-t pedig már tűzpiros hosszúszoknyás estélyiben énekelte és kétembernyi magasságba is emelkedett egy emelvény segítségével. Minden mozdulatában elegáns, érzéki és visszafogott volt, mégis a figyelmet teljes mértékben magára vonzotta mindvégig.
Ajánlunk egy jó koncertet!
Igyekezett közvetlen lenni Sade, „Jóesztét!” kívánt, később közelebbről szemügyre vette a közönséget, mert úgy hallotta, hogy mi magyarok vagyunk a legszebb emberek a világon. Többször hangsúlyozta, hogy milyen nagyra értékeli a jelenlétünket, a szeretetünket. Elárulta, hogy azért nem jöttek eddig hozzánk, mert régebben még nem voltak elég jók, mi pedig a legjobbat érdemeljük. Most azt is kaptuk!
A banda
Mint tudjuk, a Sade nevet nemcsak az énekesnő, hanem a zenekar is viseli. A banda ezúttal nyolctagú volt, remek zenészekből állt. Az állandó tagok - a gitáros-szaxofonos Stuart Matthewman, a billentyűs Andrew Hale és a punk gentleman basszusgitáros Paul S. Denman – mindannyian dalszerzők is. Dobossal, két vokálos sráccal és egy gitárossal kiegészülve tökéletes hangzást biztosítottak, mintha az albumról szólt volna – pedig nem! Mindannyiukat kissé élcelődve, de nagyon kedvesen mutatta be a koncert végén az énekesnő – pont úgy, ahogy ők játszottak az előadás alatt végig: különleges alázattal egymás és a zene iránt és hála tükröződött a szemükben.
Már régóta a koncert-kívánságlistám elején szerepelt ez a most - nagy örömömre valóra vált - Sade koncert, nagyon remélem, hogy nem kell mondjuk 2022-ig várni, hogy újra átélhessünk valami hasonlót e a nagyszerű művészek előadásában.
|
Képekben Sade budapesti fellépése - klikk a fotóra |
Elhangzott dalok:
Soldier of Love
Your Love Is King
Skin
Kiss of Life
Love Is Found
In Another Time
Smooth Operator
Jezebel
Bring Me Home
Is It a Crime
Love Is Stronger Than Pride
All About Our Love
Paradise
Nothing Can Come Between Us
Morning Bird
King of Sorrow
Sweetest Taboo
Moon And Sky
Pearls
No Ordinary Love
By Your Side
Ráadás:
Cherish the Day
Bővebb beszámoló később.
[2011.11.25.]