Merész vállalkozásba fogott a Madách Színház - képek az Én, József Attila előadásról, jegyek itt!
A Madách Színház először 2012 februárjában tűzte műsorára József Attila életéről szóló új musicaljét, “Én, József Attila” címmel. A darab sajtótájékoztatóján a színház igazgatója és a darab rendezője, Szirtes Tamás beszélt a történetről, a szerzőkről, a szereplőkről és magáról a költőről, akinek karakteréről és annak megformálásról Nagy Sándor, az egyik címszereplő is megosztotta velünk gondolatait.
Szirtes Tamás: “Ez a darab egy merész vállalkozás arra, hogy József Attila műveit, élettörténetét és egyáltalán ezt a hihetetlenül izgalmas, és mi a mai napig emberek százezreit foglalkoztató személyiségét megpróbáljuk színpadra vinni. Célunk egy olyan színpadi adaptációt létrehozni, ami számos József Attilával kapcsolat kérdésre... ha nem is választ ad, de legalábbis foglalkozik vele. Különleges, titokzatos és csodálatos életről van szó, amely száz évre meghatározta a magyar közgondolkodást, a magyar irodalmat. Teljes mértékben tisztában vagyunk vele, hogy a feladat rendkívül nagy elvárásokat jelent, egyáltaltalában József Attila értelmezéséről, József Attila mibenlétének a vizsgálata szempontjából.
Nyomj egy lájkot, ha szereted a musicaleket.
Azért mertük magunkat elszánni erre, mert volt itt nálunk egy Musical Pályázat, amelyet végül a Csoportterápia nyert. Ekkor bukkant fel ez a musical pályaműként. A darabnak a két elkövetője itt ül mellettem, Tóth Dávid és Vizy Márton. Az alkotás bekerült a legjobb hétbe, de nem került be a döntőbe. Bevallom, én akkor nagyon sajnáltam, hogy a darab nem jutott tovább. Egyfajta ismeretterjesztő elhívatottság is előjött bennem. Úgy gondolom, a mai fiatalok rendkívül kevés verset olvasnak, nagyon kevés irodalmat fogyasztanák, és nagyon kevesen ismerik József Attila verseit. A zene pedig egy katalizátor. Számtalanszor volt a színháztörténetben olyan, mikor egy mű a zene közvetítésével jutott el nagyon-nagyon sok emberhez.
|
Képekben a darab premierjétől, másik szereposztás - klikk a fotóra |
Ez volt az egyik ok. A másik az, hogy Márton zenéje rendkívüli módon inspiratív és ihlető. Tulajdonképpen a magyar pop világból merítkezik, amit én nagyon jónak gondolok. Egy népszerű dallamvilág segíthet a nézőkhöz eljuttatni a József Attila verseket. Abban a döbbenetes felfedezésben vagyunk a próbák kezdete óta, hogy ilyen jó szövegírónk még nem volt. Egyszerűen varázslatosak a versek. Zeneként is nagyon jól működnek. Természetesen jobban és könnyebben működnek a szerelmes versek. A filozófikusak kevésé. De ami működik, az nagyon működik. Van benne valami magátólérthetődőség.
Tehát valójában ez a kettő olyan erő volt, ami minket a darab felé lökött. A harmadik pedig, hogy új, tehetséges fiatalembereknek adjunk megmutatkozási lehetőséget. Egy részt itt van mindjárt a már említett két szerző, valamint Szente Vajk barátom, akit már 998 arcáról lehet ismerni. Színész is, darabszerző is, szövegíró is és most Ő a társrendező. A Madách Színház jól ismert csapata, remek fiatal művészek adják elő a darabot. Posta Viktor, Nagy Sanyi... ők a József Attilák. Ugye az al-főcím “Attila szerelmei”. A darab Attila első és utolsó szerelmét mutatja be, a Vágó Márta és Kozmutza Flóra iránti érzelmeit. Az egyik Mártánk Balla Eszter, a másik szereposztásban pedig ez a nagyon helyes lány alakítja, akivel tele van a televízó, Muri Enikő. Könnyelműen eljött a castingra hozzánk, így aztán mindjárt ki is választottuk. Nagyon jól tud énekelni, nagyon tehetséges fiatal hölgy, nagy színpadon, nagyon jelentős szerepben. Izgul Ő is, izgulunk mi is. Egyébként jól ismeritek a többi szereplőt is. Flóra szerepében Krassy Renáta és Polyák Lilla, Illyés Gyulaéban Barát Attila és Nagy Balázs, Vágó Józsefet Pusztaszeri Kornél alakítja, Vilma néni szerepében Dobos Judit, Dr. Bak Róbertéban pedig Laklóth Aladár látható. A díszlettervező Szlávik István, a jelmeztervező Rományi Nóra, zenei vezetőnk Kocsák Tíbor, a koreográfus Tihanyi Ákos.
A Madách Színháztól megszokott, elvárt igényességet szeretnénk nyújtatni. Erős vízuális és erős drámai élményt. Azt akarjuk folyamatosan igazolni, hogy József Attila örök. Szavai olyan drámai erővel hatnak, hogy akár Shakespeare is írhatta volna őket. A darabban kizárólag József Attila versek szólalnak meg. Ezeket a verseket formáljuk szituációvá, és az életének mozzanataival megjelenítjük, felvonultatva annak számos jelentős szereplőjét. Komoly kutatómunka előzte ezt meg a munkálatokat, törekedtünk a hitelességre, miközben egy fiktív történetet adunk elő.”
Klikk az előadás időpontra és vedd meg a jegyedet kezelési költség nélkül.
|
Képekben a darab premierjétől, egyik szereposztás - klikk a fotóra |
Vizy Márton a musical három dalának egyvelegét játszotta el zongorán, majd a két Attila, Posta Viktor és Nagy Sándor, valamint az egyik Vágó Márta, Muri Enikő énekelt.
Végül a Tiszta szívvel c. dal afféle mozgásbemutatója következett a tánckar és Nagy Sándor közreműködésével, aki a sajtótájékoztatót követően megosztotta velünk gondolatait a költőről és a darabról.
Nagy Sándor: “József Attila költészete volt számomra a legmeghatározóbb az iskolában tanultak közül. Nagy hatást gyakorolt rám. Most, hogy az életébe egyre inkább belemegyünk, egyre inkább elemezzük az előadás kapcsán, csomó párhuzamot vélek felfedezni közte és köztem. A természethez való viszonya, a gondolkodása, az esetenkénti meg nem értettsége. Ő nagyon küzdött ezzel. Amit mi fontosnak tartunk az előadással kapcsolatban, hogy őt betegnek állították be, skizofrénnak diagnosztizálták, fóbiái voltak és a többi, de mi nem egy beteg embert szeretnénk bemutatni. Fura példa lesz, amit felhozok: egy Monthy Python film jut eszembe, a Brian élete. Van egy jelenet, amikor azt mondja a tömeg: “Mi mind egyéniségek vagyunk”. Mire valaki megszólal: “Én nem.” Ez jutott eszembe József Attláról. Egyéni volt, szókimondó, egyből megmondta, amit Ő gondolt. Manapság ez ritka. A konvenciók, a neveltetés beszorít egy sorba és ha nem állsz be ebbe a sorba, akkor Te furi vagy, akkor Te különc vagy, akkor rögtön nyomnak Rád egy bélyeget. Valamilyen szinten a társadalom kiközösíti az ilyeneket, mint ahogy Őt is, holott az igazi egyéniségek, talentumok ezek az emberek voltak. Szirtes tanár úrral azt beszélgettük, hogy mi ezt szeretnénk kiemelni. Ezt a fajta éleseszűséget, és ezt a fajta kristálytiszta szellemiséget szeretnénk megmutatni.”
Az Én, József Attila c. musical, amelyet Szirtes Tamás és Szente Vajk alkalmazott színpadra, 2012. február 10-én és 11-én került bemutatásra a Madách Színházban. Legközelebb október 17-én kerül előadásra.
Jegyek itt.
Nyomj egy lájkot, ha érdekel az előadás.
- Szabó Remus -
[2012.10.01.]