Zenetanárokat díjaztak
December 9-én Artisjus Díjat vehettek át azok a zenetanárok, akik kiemelkedő oktatási tevékenységükkel jelentősen hozzájárultak növendékeik sikeréhez. A díj kapcsán Kollmann Gábor szaxofonművésszel beszélgettünk.
- December 9-én vetted át az Artisjus díjat, mellyel az alap-és középfokú tanulmányi versenyeken kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákok felkészítő tanárait jutalmazzák. Mit jelent számodra a díj?
- Elsősorban elismerést és örömöt, de ami később is megmarad belőle az a visszajelzés, hogy jó az általam elképzelt koncepció. Nagyon nehéz teljesen különböző embereket egy adott irányba fejleszteni, egyre szűkebb keresztmetszeteken átsegíteni, míg végül valaki valahol kap egy helyezést egy versenyen. Bár önmagában paradoxon, mégis úgy érzem, hogy kell egy recept, ami mindenkinek jó.
- Hol tanítasz?
- A Liszt Ferenc Zeneakadémia Bartók Béla Gyakorlóiskolájában, illetve a XVI. ker. Rácz Aladár Zeneiskolában.
- Milyen eredményeket értek el az elmúlt években a diákjaid?
- Az előző pomázi Országos Szaxofonversenyen a 18 év feletti kategóriában Sélley Szabolcs II. lett úgy, hogy nem adtak ki első helyezést. Mindenképpen szeretném megemlíteni a XVI. kerületi Jazzmánia Big Band-et, mely először Magyarországon kapott a Magyar Jazz Szövetség minősítésében Kiemelt Arany Fokozatot, majd Ceska Camenicé-ben egy nemzetközi versenyen első helyezést. A tavalyi pomázi versenyen a 18 év feletti kategóriában Erdélyi Péter első, Hoffer Miklós második, Varga Dániel harmadik helyezést ért el a Rácz Aladár Zeneiskola képviseletében.
- Mit tartasz a legnagyobb sikerednek?
- A nemzetközi big band verseny első helyezését. Egyáltalán nem voltam biztos még abban sem, hogy helyezést kapunk. A csehországi fúvós kultúra rendkívül magas színvonalú, ezért nagyon nagy elismerést jelent számunkra ez a megtisztelő eredmény.
- Milyen céljaid vannak az oktatás területén?
- A célom az, hogy minél egyszerűbben és minél érthetőbben adjam át a tapasztalataimat. Fontos, hogy könnyen megtaláljam a közös hangot a tanítványaimmal, mert utána felgyorsul a fejlődés. Mint sok mindenben, itt is döntő a bizalom.
- Ezen felül mi az, amire nagy hangsúlyt kellene fektetni az oktatásban?
- Nagyon fontos, ám egyre megoldatlanabb azok képzése, akik 16 éves koruk után szeretnének elkezdeni zenével foglalkozni, esetleg egy komoly iskola vagy munkahely mellett. A következő években nagy előrelépésnek tartanám, ha kollégáimmal összefogva egy minden tekintetben elfogadható alternatívát tudnánk nekik nyújtani, mert az állam egyre inkább kivonul ennek a korosztálynak a zeneoktatásából. A Budapest Jazz Orchestra művészeivel több ilyen kezdeményezésben is részt vettünk már, de ezek egyelőre csak kurzusok illetve zenei táborok.
A díjazottak 2011-ben:
Ács Péterné, Szily Éva
Balogh Sándor
Bontovics Jánosné Rába Mária
Császár Zsuzsanna
Cseri Zsófi
Dobi-Kiss Veronika
Dohány Gabriella
Fehérvári István
Földes Imre
Gyivicsán György
Gyulai Endre
Hunyadi László
Kendeh Gusztáv
Kerekes Rita
Kollmann Gábor
Kósa Zsuzsa
Köves Melinda
Márkus Tibor
Márkusné Natter-Nád Klára
Munia Zoltán
Pattantyús-Á. Károly
Pethő Villő
Rőmer Ottó
Sándor János
Soltész Anikó
Szilágyi Péter
Szilliné Orlovits Magdolna
Vereczkey László
Zs.Szabó Mária
- Fülöp Dóra -
[2011.12.15.]