Bravó! Ötórás újévi varázslat Mága Zoltánnal és sztárvendégeivel az Arénában
MÁGA ZOLTÁN negyedik alkalommal látta vendégül újévi koncertjén több ezer „barátját”, akik a közel öt órás, sok műfajt felvonultató, ám mégis egységes köntösben tündöklő megakoncerten többször is állótapssal adóztak a hegedűvirtuóznak és zenésztársainak. A koncertet követő exkluzív fogadáson az alkotókat és a fellépő művészeket kérdeztük.
A Bécsi Újévi Koncert mintájára hívta életre négy éve a Budapesti Újévi Koncertet a világhírű, magyar hegedűvirtuóz, MÁGA ZOLTÁN. A hagyományteremtő koncert alkalmával az ötlet- és házigazda azt ígérte, hogy 70 ilyen koncertet fog tartani. Immáron több mint 13.000 ember élvezhette 2012. január 01-jén a sorban negyedik gálaműsort a Papp László Budapest Sportarénában, köztük Schmitt Pál köztársasági elnök, Tarlós István Budapest főpolgármestere, a politikai élet több más, illetve a gazdasági élet számos képviselője (pl. Csányi Sándor).
Az estét ezúttal Kapócs Zsóka és Szellő István moderálja végig. A Kerényi Miklós Gábor (KERO®) rendezte koncert sztárvendégeinek egy része két-két ló húzta hintón érkezik, akiket szintén fellépő zenésztársaik fogadnak a színpadon. Az élményt a Silló István vezényelte, közel száz fős zenekar (Primarius Szimfonikus Zenekar, Primarius Quartet, Budapest Gypsy Band), az együttesen a kétszázas létszámot meghaladó gyermek-, illetve felnőttkórus, valamint a Budapest Táncművészeti Stúdió táncosai teszik teljessé. A színpadon az összes közreműködő művész – azaz négyszáz ember – a tűzijátékot követően, az álló közönséggel együtt elénekli a Himnuszt.
Egy rövid, ám annál impozánsabb, a hegedűművész érdemeit, eredményeit, elismeréseit bemutató videoklip után Mága ifj. Johann Strauss Denevér című operettjének Nyitányával kezd.
A színpadkép pazar: a nagy létszámú, lépcsővel kettéválasztott zenekar és kórus egy hatalmas, az adott muzsikához illő animációt mutató háttérkivető előtt foglal helyet; a lépcső tetején egy fenti bejáratnak is használt, óriási, MZ monogramú hegedű ékeskedik; a legmodernebb hang- és fénytechnika (intelligens lámpák, lézershow, lángeffektek) áll a rendezvény szolgálatában; a két oldalsó vásznon az elhangzó betétek címei, szerzői és előadói kerülnek kivetítésre.
A gála tematikus blokkokra osztott. A Varázslatos dallamok nevet viselő első epizódot Pándy Piroska nyitja a Vissi d’arte-val, majd Mága előadásában elhangzik Vivaldi Négy évszakából a Tél. Őket Faludi Judit gordonkaművész, illetve egy táncbetét követ.
A muzsika végtelen tengerén, lágyan ringatózó bárkán érezheti magát az ember, ahol társai a gyönyörűen pislákoló csillagok.
A Dallamzuhatag című, második blokk a kortárs popzenét domborítja ki, amely Tóth Gabi és Tóth Vera duettjével kezdődik, s amit Mága és Primarius Quartet Tonči Huljić Victory-jával, Kapócs Zsóka a Homok a szélbennel folytat. Pataky Attila – a több tucat gyerekből álló kórus kíséretében – bődületes módon kiereszti a hangját az Akitől minden szépre, majd Keresztes Ildikó egy hátborzongatóan tökéletes előadás keretében zár a Hazám című remekkel. Igen, így kell énekelni!
Máté Péter szerzeménye híd, tökéletes átvezetés a Gyönyörű Magyarország-részre. A Repülj, fecském! című Reményi Ede-opuszban Mága és a Budapest Gypsy Band vonói vidám pattogásba mennek át, miközben lelkeink a madár szabadságával szállnak. Pintér Tibor a Honfoglalás betétjét, a Kell még egy szót lóháton fejezi be. Őt követi egy Huszka Jenő-egyveleggel Frankó Tünde, Szendy Szilvi, Boncsér Gergely és a hangulatcsináló, igazi showman, Kerényi Miklós Máté közreműködésével.
Hubay Jenő Hullámzó Balaton tetejénje közben sír Mága hegedűje, ám a magyar szív szárnyra kel, tüzesen ég; erre másodperceken belül lángcsóvák csapnak fel a színpad elején. Megrendítő pillanatok következnek: az est házigazdájának szóló hegedűjátéka betölti az Arána hatalmas terét az Elindultam szép hazámból című népdallal, amellyel XVI. Benedek pápa előtt is tisztelgett a Vatikánban, megvalósítva ezzel gyermekkori álmát.
A műsor első felét a Székely himnusz zárja, amelyet – édesapjához csatlakozva – ifj. Mága Zoltán hegedül, majd az összes fellépő együtt énekel.
A közel öt órás megakoncert változatos, színes, érzelmekben és pörgős táncbetétekben gazdag műsorában mindenki megtalálja a kedvére valót. Egy remekül megszerkesztett program kiváló rendezésben.
A Táncoló Európa-blokk eleje Offenbach Kán-kánjától kezdve, a tüzes ritmusú Cigány fantázián át, a Schindler listája szívszorongató melódiájáig igazi ajándék Mága Zoltántól.
Kiss B. Atilla Torna a Surriento-ja, ám éppúgy a Szenthelyi Miklós hegedűművész által játszott, Csajkovszkij komponálta Melódia ékes bizonyíték arra, mennyiféle stílusú zene megfér egymás mellett, ha az alázat és a szeretet köti össze azokat.
Csatlakozz, ha szereted a zenét.
A Muzsikáló világ vérpezsdítő dallamok csokra. Szulák Andrea személyében színpadra lép egy igazi díva, fergeteges performanszt nyújtva a New York, New Yorkkal. Nyári Károly My Way-ét Zsédenyi Adrienn, majd a Détár Enikő, Fésűs Nelly és Ladinek Judit alkotta trió, riói hangulatot teremtő Copacabana-ja követi.
Tolvai Renáta és Kökény Attila duettje Mága Jennifer La Isla Bonita-előadásába torkollik, amely a tánckarral elhozza a latin izzást az Arénába.
Az este megkoronázása, azaz a zárórész az Ami magyar, az magyar címet viseli. Galambos Lajos két fiával magyaros összeállítással kedveskedik a nézőknek, akik a Húzzad csak ki világos virradatig alatt tomboló tapssal és énekkel erősítik a trombitást.
Monti Csárdása a varázslat erejével hat Mága Zoltán, Szenthelyi Miklós és Faludi Judit előadásában. A csoda össznépi éneklésbe folyik Frankó Tünde, Szendy Szilvi, Boncsér Gergely és Kerényi Miklós Máté Hajmási Péterének köszönhetően.
Mága virtuozitása felől a Pacsirta üveghangjainak megszólaltatása nem hagy kétséget; hangszere tisztán, vidáman fütyül. A nagy finálé, a Radetzky-Marsch közben pedig bevonulnak a gála szereplői, majd 13.000 zenebaráttól búcsúznak a Ringó vállú csengeri violám ismerős dallamára.
Tiszteletre méltó ennek a nagyszabású, zenei vállalkozásnak a létrehozása és továbbvitele. Gyermeki kíváncsisággal, őszinte lelkesedéssel és türelmetlen örömmel nézünk az elkövetkező 66 Budapesti Újévi Koncert elébe.
FIGYELEM! A fellépőkkel és az alkotókkal készített interjúinkat itt olvashatod.
Nyomj egy lájkot, ha érdekel vagy "egyszerűen" csak szeretsz koncertre járni.
- Ivan Aigner -
[2012.01.02.]