Érdekes kérdéseket dolgoz fel a hangszercsodákról szóló könyv
Vajon tényleg tűzcsóvát vet a lángorgona? Hosszú, pöttyös nyaka van-e egy zsiráfzongorának? Lehet-e sétaboton hegedülni? Hogyan lehet egy olyan zongorán játszani, amin 6 sor billentyűzet van? Milyen hangszer születik egy pianínó és egy hárfa keresztezéséből? Hol látható a Dohnányi Ernő számára készített félköríves klaviatúrájú zongora? Mennyire törékeny egy kristályból készült fuvola? Ilyen, és még ennél is érdekfeszítőbb kérdésekre kaphatunk választ, ha fellapozzuk Mandel Róbert új könyvét, melyben rég elfeledettnek hitt hangszercsodák tárulnak szemünk elé.
A zene eddig sem rövid története során megannyi eszköz szolgált már hangszeréül a muzsikáló embernek, kezdetben állati eredetűek (csont, bőr, belek), később a zene fejlődésével egyre kifinomultabb eszközökből és anyagokból készült hangadásra szolgáló instrumentumok.
Lájk, ha szeretsz olvasni.
A Klasszikus és romantikus hangszercsodák, ahogy a címe is mutatja, egy több évszázadot felölelő korszak termését mutatja be hangszerekről készült fotókon, korabeli képeken és szabadalmi hivatali leírásokon keresztül. De hogyan kerül egy hangszerekről szóló könyvbe szabadalmi leírás?
A válasz nem is olyan bonyolult, ha arra gondolunk, hogy a századok során számtalan feltaláló látott fantáziát zeneeszközök tervezésében. Sok ezek közül csupán terv maradt egy fiók mélyén, hiszen elkészítésük szinte lehetetlen volt. Ezért indult a könyv szerzője felfedező útra a világ nagy hangszermúzeumaiba illetve szabadalmi hivatalaiba, hogy megismerje és megértse ezen instrumentumok működését.
További érdekességek ITT, ahol akár meg is veheted a könyvet 15% kedvezménnyel
Mandel Róbert, akit a Ki-Mit-Tud vetélkedősorozatban ismerhetett meg a közönség, ahol tekerőlanton előadott produkciójával egészen a döntőig jutott, mára több hangszertörténeti munkát tudhat maga mögött. Organológusként, vagyis hangszertudósként pedig értőn kalauzolja el az olvasót a gyönyörű hangszercsodák birodalmába.
Nyerj értékes könyveket
[2012.12.07.]