2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Linkek
Hallgass bele Bánhegyi Béla zenéibe
Kapcsolódó cikkek
A világsiker felé Zalaegerszegről
Kapcsolatok
Bánhegyi Béla

˝Már nem keresek kiadókat.˝ - interjú Bánhegyi Bélával

Nem először szólunk Bánhegyi Béla zeneszerző külföldi sikereiről, aki újabb nívós referenciákat tudhat magáénak... De hogy egészen pontosan miről is van szó, s mi újság vele, arról egy interjúban kérdeztük.

– Újabb sikereseket emlegetnek a neveddel kapcsolatban. Mesélj erről!
– Az elmúlt egy év valóban jól sikerült. A már meglévő nemzetközi rádiós referenciák köre tovább bővült, és felkérést kaptam egy filmzene megírására is. Ami igazán felszabadított, hogy elhatároztam: nem szerződöm le egyik kiadóhoz sem. Csak így tudom művészként szabadon megvalósítani az ötleteimet, és kontrollálni a terjesztést.

– Ha lehet különbséget tenni a sikerek között, ez most miben másabb, több mint az előző elismerések?
– Különbséget nem tennék, számomra mindig ugyanolyan öröm, ha a szcénából, vagy a közönség részéről elismerést kapok. A filmzene egy újszerű kihívás, de már nagyon várom, hiszen régóta terveztem, és mindig is úgy gondoltam, hogy a zene a képpel együtt funkcionál jól.

– Van egy bizonyos The Chillout Lounge Mix sorozat, amelyhez kötődsz. Mit kell tudni róla?
– Egy Tim Angrave nevű angol úriember válogatja, jelenleg a 38. résznél, és 1.200.000. letöltésnél tart. Néhány héten belül lesz elérhető az a rész amelyiken az én számom is hallható. Egyébként Tim emberi hozzáállásáról és munkájáról érdemes példát venni: egy hihetetlenül kedves arc, mégis kőkemény promóciós munkát végez, hogy teljesítse misszióját.

– Emellett tárgyalásban vagy egy francia kiadóval. Miről van szó és hol tartotok?
– A kiadó a tervek szerint áprilisban indul, és néhány hónapja még nagyon szerették volna kiadni az Afterimage-et, most viszont némi bizonytalanságot érzek, ráadásul én csak bizonyos feltételekkel járulok hozzá a kiadáshoz. Ők főleg a technoszcénából keresnek hosszútávra előadókat, és hiába imádják még mindig az említett számot, valljuk be, a kiadó koncepciójába hosszútávon nem férek bele. Azért még egyeztetünk, nincs hová sietni…

– Amikor kiadót keresel egy-egy anyagoddal, milyen szempontokat veszel figyelembe?
– Ahogy korábban utaltam rá, már nem keresek kiadókat. Az elmúlt évek alatt kaptam 10 megkeresést és egyikkel sem éltem, utólag pedig úgy érzem ez jó döntés volt. Az a gond, hogy a kis netlabelek többsége nem végez promociós munkát, így ha hozzájuk szerződsz azon túl, hogy feltöltenek a weboldalukra nem történik semmi. Online marketingnek nyoma sincs. A nagy kiadók pedig gúzsba kötnek. Beskatulyáznak egy stílusba, és ha mást csinálsz, biztos nem jelentetik meg. Sőt ma már ott tartanak, hogy hangmérnököt sem biztosítanak, a keverést és a masterelést is intézd te magad. Ők semmi mást nem adnak mint a terjesztéshez hozzátartozó kapcsolataikat. Lemondasz a jogaidról egy bizonyos összegért, és ki tudja hova adják el a zenédet holnapután.

– Mi a helyzet a készülő nagylemezeddel? Mit lehet róla tudni?
– Legkésőbb május elején jelenik meg cd-n és digitális formátumban (wav, mp3 ), 12 számmal, International Atomic Time címen. A név nem csak a jelenlegi, nemzetközi politikai helyzetre utal, hanem arra is, hogy mennyire szeretnénk megfogni az időt, de ez soha nem fog sikerülni. (Mai időrendszerünk alapja az atomidő (International Atomic Time), melyet atomórák láncolatával, nemzetközi megállapodás alapján mérnek.- a szerk, wikipédia) A már ismert ambient és downtempo számaim újraírt változatai mellett helyet kap egy liquid drum and bass, egy acid techno, és egy világzenei elemeket tartalmazó szám is. A cd-hez tartozni fog egy booklet is, amely mindegyik számhoz egy fotót rendel hozzá. Nagyon sok helyen megvásárolható lesz, egy elérhető összegért. A következő albumom amely ősszel jelenik meg, egy jóval bonyolultabb koncepció alapján készül az ambient/new age/chill out vonalon maradva, tele analóg szintetizátor hangokkal, szimfónikus elemekkel, zongoraszólóval. Tulajdonképpen utazásra fogom invitálni a hallgatót egy másik világba.

– Kikerülhetetlen egy előadóval kapcsolatban a fellépések kérdése. Te hogy állsz velük?
– Nagyon boldog lennék, ha nyáron legalább egy-két helyre sikerülne eljutni, de elfogadtam, hogy nem megy minden egyszerre. Nem szeretnék két ugyanolyan live-ot, plusz nem vagyok az a típus aki megnyomja a play gombot majd egy óráig nézeget a színpadon néha egy-egy potit megcsavarva. Alaposan át lesznek alakítva a számaim minden egyes fellépésre, élő játék, rengeteg improvizáció, és szokatlan technikai megoldások várják majd a hallgatókat. Itt is fontos szerepet kap a képi világ, ezért az egyedi vizuális élményről Juhancsik ’Six’ István fog gondoskodni.

– Filmzenéről is csiripelnek a madarak, mesélsz erről?
– Sajnos erről még néhány hétig semmit nem mondhatok, legyen annyi elég, hogy egy profi filmes csapat csinálja, egy izgalmas koncepcióval, és nekem ennyi elég volt ahhoz, hogy igent mondjak.

– Van valamilyen információd arról, hogy a Loungeradio.hu mennyire közkedvelt? Hiszen itt is hallhatóak már a munkáid.
– A legfontosabb tudnivaló, hogy a Lounge Rádió Magyarország legdinamikusabban növekvő webrádiója. Stílusát tekintve a lounge-on kívül további más kapcsolódó stílusok váltakoznak benne, úgy mint soulful, deep, és vasárnaponként pedig csak chill szól, a hétvégi pihenés mellett.

– Akkor egy kicsit rugaszkodjunk el a zenétől: hogy vagy, merre élsz, mit kell rólad tudni?
– Közel 30 éve élek Zalaegerszegen, ami egy nagyon szerethető város, de végre több figyelmet kellene fordítani a kulturális életre. Nagyon régóta hangoztatom: tematikus programokra/fesztiválokra van szükség, és sokkal erőteljesebb reklámra. Jellemző, hogy ha van is egy jó program akkor arról utólag szereznek tudomást az emberek. Szabadidőmben általában sportolok, filmet nézek, olvasok. Alapvetően minden a tapasztalásról, és az inspirációról szól. Nagy party-kra már nem járok, de ha tehetem szívesen hallgatom rutinosabb és feltörekvő dj-k játékát élőben.

– Tervek, álmok, vágyak? Vagy sodródsz az eseményekkel?
– A már korábban említetteken túl elkezdtem általam kedvelt zeneszerzőket felkérni remixre. Eddig Tangram, és Adam Byrd akik biztosan átdolgozzák egy-egy számomat, de a külföldi kollégák közül is sok jelöltem van, őket ezután fogom megkeresni. A Syncopa hangszerboltnak köszönhetően jövő hét folyamán kezdem el tesztelni a Korg új munkaállomását a Kronos-t, ami izgalmas feladat, hiszen a világ egyik legfejlettebb billentyűs hangszeréről van szó. Szeretném ha az első filmzene megírása után további lehetőségek is adódnának ezen a vonalon. Mindegy, hogy játék-, dokumentum-, kísérleti-, vagy természetfilmről van szó, a lényeg, hogy megtaláljam benn a művészi értéket.

- Havassy Anna Katalin -
Fotó: Gombás Gabi

[2012.02.24.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még