2024. április 20. | szombat | Tivadar nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolatok
Demjén "Rózsi" Ferenc

Demjén Ferenc: "A Kossuth-díjat is elsősorban a közönség szeretetének köszönhetem"

Nem számított a Kossuth-díjra Demjén Ferenc előadóművész, zeneszerző, aki szerint szerdán átvett kitüntetése talán azt is jelent: a kultúra végleg befogadta a könnyűzenei műfajt. 

Demjén Ferenc a hivatalos indoklás szerint az igényes magyar rockzene megteremtésében játszott meghatározó szerepéért, valamennyi korosztályhoz szóló, csodálatos zenei hangzású, mély eszmei mondanivalójú dalaiért és dalszövegeiért, azok magával ragadó interpretálásáért, a közönség szeretetétől övezett, folyamatosan megújuló művészi pályafutásáért kapta meg a kitüntetést.
"Nem számítottam erre, bár az is igaz, hogy az én korosztályomból sokan kaptak már Kossuth-díjat. Rendkívül megtisztelő, és valahol talán azt is jelenti, hogy a kultúra végleg befogadta a könnyűzenei műfajt" - hangsúlyozta a 65 éves Demjén Ferenc, mindenki Rózsija az MTI-nek.
Mint mondta, már egészen fiatalon erre a pályára készült, és rögtön a középiskola befejezése után hivatásos zenész lett. Az akkor undergroundnak számító zenekarok közül játszott a Dogsban, a Liversingben, a Sakk-Mattban, a Tűzkerékben, első profi zenekara a műfajilag igen sokszínű Bergendy zenekar volt 1970-től.

"Itt már nemcsak énekeltem és basszusgitároztam, hanem zenét és szövegeket is írtam. Az 1973-ban kiadott Hétfő volt az első Magyarországon megjelent duplalemez: 24 dal szerepelt rajta, a nap minden órájára csináltunk egyet. Nagyon szépen szerkesztett lemez, ezen van az Iskolatáska vagy a Hadd főzzek ma magamnak is. Több zseniális muzsikussal játszhattam együtt a Bergendyben, például az azóta elhunyt billentyűssel, Latzin Norberttel, akivel sok dalt írtam együtt" - idézte fel az énekes, aki hét éven át játszott a Bergendy zenekarban.

 Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.

Demjén Ferenc 1977-ben a szakma számos kiválóságának közreműködésével - mások mellett az LGT tagjaival, Babos Gyulával, Tátrai Tiborral, Zoránnal - elkészítette első szólólemezét, a Fújom a dalt című anyagot, amelyet már új zenekarával, az újhullámos-rockos V'Moto-Rock-kal mutatott be. "Keményebb zenét akartam játszani és ehhez két kreatív zeneszerző társat találtam Menyhárt János és Lehr István személyében". A "mocis" korszak 1988-ig tartott, a legnagyobb sláger a Várj, míg felkel majd a nap volt.
Leszögezte: akkorra döntötte el, hogy szólóban folytatja, bár az állandó zenekar ma is fontos számára, hiszen csaknem húsz éve játszik mostani kísérőivel.

"Vannak líraibb dalaim, olykor a keményebb zenék felé fordulok, és az elmúlt években rendszeresen készítettem új stúdiólemezt. Eddigi pályafutásom során már több mint negyven albumot csináltam, de ezeket nem szoktam visszahallgatni, alapvetően a legfrissebb munkáimat szeretem a legjobban" - idézte fel.

Az énekes alighanem csúcstartónak számít a hazai könnyűzenei színtéren azzal, hogy tíz koncertje volt az egykori Budapest Sportcsarnokban, hét pedig a helyén felépült Papp László Sportarénában. Idén decemberben valószínűleg jön a következő Aréna-koncert, ezen Demjén Ferenc tervei szerint sok olyan dal elhangzik majd, amelyet még nem adott elő színpadon.

Dalszövegeiről - amelyekből "jutott" például Kovács Katinak és Katona Klárinak is - Demjén azt mondta az MTI-nek, hogy mindig azt írta le, amit megélt, az életből felszedett. Ezekből a legtöbb szerelmes dal (a legismertebb talán a Szerelemvonat), "ezek a cenzúra idején egyfajta menekülési útvonalat is jelentettek egy szerzőnek. Az elmúlt években sok aktualitást, közéleti érzést is belevittem szövegeimbe. Fontosnak tartom, hogy a nívótlanság és igénytelenség ellenében a műfaj megtartsa értékeit, egy kicsit mindig a közönség elvárása előtt járva egy lépéssel".

Kiemelte, hogy a koncerteken kívül is nap mint nap találkozik a közönség szeretetével. "A Kossuth-díjat is elsősorban ennek köszönhetem, és ez mindig továbblendít a nehezebb napokon, ami rendkívül jó érzés" - jegyezte meg.

Lírai érzékenység jellemzi

Demjén Ferenc
1946. december 21-én született Diósgyőrben. Több együttesben énekelt és basszusgitározott, majd 1970-ben a Bergendy frontembere lett, a zenekar számos slágerének nemcsak előadója, de szerzője, szövegírója is volt. Első szólólemezét is a Bergendyvel készítette, majd kilépett a zenekarból.

1978-ban V'Moto-Rock néven saját együttest alapított, ami egy évtizeden át "gyártotta" a népszerű számokat. 1989-től szólista és dalokat ír neves pályatársainak is. 1987-ben a Szerelem első vérig, majd 1996-ban a Honfoglalás című film betétdalával óriási sikert aratott. Zenéjére és szövegeire, akárcsak előadásmódjára a lírai érzékenység jellemző; legszebb hangú énekeseink közé tartozik.

Számtalan szakmai elismerés mellett 1996 óta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetés tulajdonosa, 2010-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést is. 

 

[2012.03.16.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
...

A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Ha három-négy éve valaki azt mondja...

Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
Megnéztük Majka 360°-os koncertjét az MVM Dome-ban - képekkel
Szörnyek és Valhalla harcosok szeánsza a Barba Negraban
Újra egy varázsos éj - Loreena McKennitt ismét Budapestre látogatott
beszámolók még