Április 11-én tartja lemezbemutató koncertjét Micheller Myrtill és zenekara Swinguistique címmel a budapesti MOM Kulturális Központban. Ahogyan megszokhattuk, Myrtill és csapata ez alkalommal is különleges zenei élménnyel kedveskedik a közönségnek, hiszen a koncerten - hazánkban egyedülálló módon – francia dalok hangzanak el a Django Reinhardt által közismertté vált gipsy swing stílusban. A lemezről, illetve a produkció előkészületeiről a zenekart kérdeztük.
Mielőtt a közeledő koncertre térnénk, pár szóban ismerkedjünk meg a zenekar tagjaival. A gitáros posztot a Myrtill-közönség előtt már jól ismert Pintér Tibor, illetve testvére, Pintér László töltik be, a nagybőgőből Sárkány Sándor varázsol elképesztő mélyeket, míg a zenekar „összefogásáért” Gálfi Attila dobos felel. Kétségtelen tehát, hogy ízig-vérig professzionális zenészek felülmúlhatatlan produkciója várja az érdeklődőket az április 11-i lemezbemutató koncerten.
- Hogyan alakult a zenekar ebben a felállásban? - Gálfi Attila: Myrtill előző zenekara már valamelyest erre a tagságra alapult, amikor pedig az új projekt indítására került sor, tulajdonképpen a gitár-bőgő-dob már adott volt. Ehhez a csapathoz csatlakozott Tibi bátyja, Pintér László.
- Pintér Tibor: A dalok hangszerelése megkövetelt egy jó kísérőgitárost, ez pedig egy kézenfekvő megoldás volt.
- Mindannyian játszotok más formációkban is. Mi az, amiben többet nyújt nektek ez a stílus? - Pintér Tibor: Ez egy kizárólag akusztikus hangszerekből álló zenekar, ami viszonylag ritka jelenség napjaink zenei életében. Ezt a hangzást, illetve egyáltalán a hangzás által felidézett régi világot szerintem mindenki szereti. Lacival mi játszottunk már hasonló stílusban, de elsősorban csak a saját szórakoztatásunkra. Így, zenekarral még soha nem volt alkalmunk ezt kipróbálni.
- Gálfi Attila: Nekem például kifejezetten nagy kihívást jelent az, hogy a zenésztársaim autentikusságát meg tudjam közelíteni. A lemezfelvétel kapcsán jöttem rá arra, hogy Myrtill, Tibi és Sanyi mennyivel jobban benne vannak a korabeli hangzás megfogásában és interpretálásában. Tibi nyilatkozta egy korábbi interjúban, hogy eleinte időnként kakukktojásnak érezte magát a többi muzsikus között. Most hasonlóan érzem magam, ehhez a feladathoz fel kell nőni. -Sárkány Sándor: Én nagyon jól érzem magamat ebben a zenekarban. Vidám zenét játszunk, amiben úgy bőgőzhetek, ahogyan igazán szeretek.
- Van olyan zenekar, amelyik akár hangszerelés, akár játék szempontjából követendő példa előttetek? - Sárkány Sándor: Mindannyiunknak megvannak a maga kedvencei minden műfajban, de igazából nem akarunk senkire hasonlítani. Nem célunk, hogy bárkit is lekövessünk, mindenki úgy játszik, ahogyan tud és ahogyan szeret.
- Hogyan jött az ötlet, hogy francia sanzonokat gipsy swinggel ötvözzetek? - Pintér Tibor: Igazából ez az ötlet Myrtill fejéből pattant ki. Van egy kedvenc francia előadója, Dany Brillant. Az ő zenéje kapcsán került szóba, hogy érdemes volna ilyesmit játszani azzal a különbséggel, hogy az egészet átültetjük Django-stílusba. Szerintünk egyébként elég jól sikerült, most lett kész a lemez, amiről szerencsére nagyon pozitív kritikákat kapunk.
- Sárkány Sándor: Myrtill eredetileg franciatanárnő és nagyon szereti a sanzonokat, meg ezt az egész világot. Így érthető, hogy a gondolat idővel projektté érett.
- Myrtill mind a sanzonok, mind pedig a jazz világában otthonosan mozog. El tudjátok képzelni ezt a produkciót úgy, hogy vagy egyik, vagy másik oldal ismerete hiányzik a frontemberből? - Sárkány Sándor: Myrtill amellett, hogy kiválóan énekel sanzonokat, nagyon stílusosan improvizál. Ez feltétlenül szükséges ehhez a műfajhoz. Éppen attól különleges ez a produkció, hogy mindkét stílus maximális ismeretét megköveteli. - Pintér Tibor: Aki nem jártas a jazzben, valószínűleg nem tudja ilyen hitelesen előadni ezeket a dalokat.
- Ki hangszereli a dalokat? - Pintér Tibor: Többnyire én hangszerelek, de sokkal inkább mondanám közös munkának. Hozok egy ötletet, megcsinálom otthon valamennyire, aztán leülünk együtt és közösen kidolgozzuk. Mindenki hozzáteszi a saját ötleteit, elképzeléseit. Igazából így állnak össze a dalok, én csak egy kiindulási alapot dolgozok ki.
- Saját számok is kapnak helyet a lemezen? - Pintér Tibor: Írok dalokat, de egyelőre csak egy van, amit felvettünk a repertoárra. Vannak készen francia stílusú keringők, abban viszont nincsen ének, így azokat nem is nagyon játsszuk. Még nincs annyi saját szám, hogy érdemes legyen ezzel foglalkozni. Hosszútávon természetesen az a terv, hogy saját dalokat adjunk elő, a lemezbemutató koncert után biztosan elkezdünk dolgozni rajta.
- Mennyiben tért el a lemezfelvétel a megszokottaktól? -S árkány Sándor: Nem volt könnyű. Próbálkoztunk stúdiókkal, de igazán nem sikerült azt a hangzást rögzíteni, amit szerettünk volna. Végül nem is stúdióban vettük fel, így saját ízlésünk szerint alakíthattuk.
- Pintér Tibor: Elég komolyan utánanéztünk a felvételek módjának, végül pedig otthon készítettük el a lemezt, így sikerült megőrizni a zenekar eredeti hangzásvilágát.
- Abszolút demokrácia van a zenekarban? - Gálfi Attila: Határozottan. Másképpen nem is működne.
- Ki találta ki a zenekar arculatát? - Sárkány Sándor: Ez abszolút Myrtill és a menedzsere, Ale Attila ötlete. Ebbe a zenekar nem nagyon folyik bele, többnyire ők tervezik a megjelenéseket és ők a stylist-ok is.
- Pintér Tibor: Úgy érzem, hogy a produkció zenei oldala maximálisan ránk van bízva, minden egyebet pedig ők találnak ki. Néha nekünk is vannak ötleteink, de nem jellemző, hogy komolyabban foglalkoznánk azzal, hogy milyen fotók készülnek rólunk, vagy milyen öltözetben állunk színpadra. Ebben ők sokkal jobban otthon vannak.
- Érzésetek szerint van átfedés Myrtill eddigi közönsége és a Swinguistique kedvelői között? - Pintér Tibor: Is-is. Vannak régi ismerős arcok, de egyre több új látogató is feltűnik a koncertjeinken. Úgy látjuk, hogy szerencsére egyre több embert érdekel ez a zene is.
- Tervezitek, hogy a Swinguistique-kel nemzetközi vizekre eveztek? - Sárkány Sándor: Igen, ez határozott célunk.
- Gálfi Attila: Sőt…azt már biztosan tudjuk, hogy május elején Gronauba utazunk egy jazzfesztiválra, illetve ezen felül is folynak külföldi koncertekkel kapcsolatos tárgyalások.
- Hogyan készültök az április 11-i lemezbemutató koncertre? - Gálfi Attila: Részünkről nagyon nagy várakozás előzi meg a koncertet, tele vagyunk izgalommal és kíváncsisággal.
- Pintér Tibor: Most elsősorban más munkálatok folynak a koncert körül, úgyhogy azt hiszem, ebben az időszakban picit rápihenünk. Hamarosan megkezdődnek a próbák, onnantól gőzerővel a lemezbemutatóra koncentrálunk.
A koncertre belépőt nyert:
Hajas Beáta
Újlaki Fruzsina