Bemutatták a Veled, Uram előadást - képekben, vedd meg a jegyedet itt
A Budapesti Operettszínház 2012. márciusában mutatta be a Thália Színház színpadán a Szörényi-Bródy szerzőpáros régi-új rockoperáját Veled, Uram címmel. A történelmi darab István király uralkodásának utolsó éveit öleli fel.
Szörényi Levente az előadás sajtópremierje alkalmával elmondta, hogy több közös darabot írtak már Bródy Jánossal, ám “az a darab, amit nem játszanak, nem is létezik”, így nagy öröm volt számukra, hogy Kerényi Miklós Gábor felkérte kettejüket a Veled, Uram felújítására. A rockopera a Budapesti Operettszínház és a Thália Színház koprodukciójaként került színpadra a Thália Színházban.
A történelmi darab első királyunk, Szent István uralkodásának utolsó éveiről mesél. Intrikák, viszályok, hatalmi harcok jellemzik ezt az időszakot. A pogányok Koppány halála óta nem nyugszanak, a magyarok érdekeit szem előtt tartó, idegen hatalmakat nem tűrő uralkodót követelnek. Mindennek fejében még a trónörökös is meghal. Istvánnak azonban nem jut ideje fiát gyászolnia, hiszen döntenie kell, kit választ utódjának: az egyház által támogatott, ám vészesen hataloméhes Orseolo Pétert, vagy a békére törekvő, ám a külső befolyást elutasító pogány Vászolyt.
|
Képekben a darab első szereposztása - klikk a fotóra |
A darabot kettős szereposztásban játsszák, nekem az elsőhöz volt szerencsém. Sasvári Sándor, Füredi Nikolett, Vágó Bernadett, Németh Attila, Pirgel Dávid és szinte minden főbb karaktert játszó művész hozta, amit kellett. Még talán Mészáros Árpád Zsolt is, csak ott a nagy kérdés bennem, hogy színészi bravúrnak köszönhető-e Orseolo Péter erős utálhatósága, vagy szimplán a maníros túljátszottságnak. Lehet, az élmény szempontjából teljesen mindegy. Annyit viszont bizonyosnak tartok, hogy Kádár Szabolcs nem érett még meg a nagyobb szerepekre. Nem mondom, hogy ezeket mindig Janza Katára vagy Feke Pálra kéne bízni, de mondjuk nem egy ostoba ötlet.
Az Ő párosuk volt talán a legerősebb. Azt adták, amit várunk Tőlük, márpedig Velük kapcsolatban elég magas a mérce. Feke Pál az István, a királyban már elérte, hogy legalább ugyan annyira akarjuk uralkodónak, mint az egyébként nagyon szimpatikus és karizmatikus Koppányt, most pedig Vászollyal visszaállított minket a pogányok oldalára. Jó, elismerem, az irántuk érzett rokonszenvben a Hellboy 2. című film Nauda hercegére hajazó táltos és eufórikus rítustáncokat lejtő csapata is jelentős szerepet játszott. Ha már itt tartunk: a koreográfia remek, a díszlet stílusos, megfelelően ősmagyar vagy éppen korakeresztényi.
|
Képekben a darab második szereposztása - klikk a fotóra |
Azt mondják, ez nem az István, a király 2. Ahogyan a Rudolf sem az Elisabeth második része. Bárki bármit mond, nehéz elvonatkoztatni, főleg, hogy azonosak a szerzők, a dallam- és a szövegvilág. Némely egyezés már-már túlnő az egyszerű utaláson.
Mindez nem gond, persze, csak így majdhogynem elkerülhetetlen az egybemosás és összevetés. Mint amilyen most következik: az István, a király 2. egyáltalán nem szárnyalja túl az első részt. Meglehet, nem is akarja. Hogy méltó folytatás-e? Igen. Méltó. De számomra sokkal inkább hat élvezetes rájátszásnak, mint sem önálló műalkotásnak. Ez előbbinek viszont tényleg kiváló.
Jegyek itt kezelési költség nélkül a Veled, Uram előadásra.
A Veled, Uram: István válaszútja c. rockopera 2012. március 30-tól a Thália Színház színpadán.
- Szabó Remus -
Színlap
István, Magyarország királya: Sasvári Sándor/Földes Tamás
Gizella királyné, István felesége: Füredi Nikolett/Geszthy Veronika
Orseolo Péter, a király unokaöccse: Mészáros Árpád Zsolt/Homonnay Zsolt
Vászoly, a király unokatestvére: Feke Pál/Szerényi László
Ilon, Vászoly felesége: Janza Kata/Nádasi Veronika
Imre herceg, István és Gizella fia: Kádár Szabolcs/Barkóczy Sándor
Krisztina, Imre hercegmenyasszonya: Vágó Bernadett/Fekete-Kovács Vera
Aba Sámuel nádor, a király sógora: Németh Attila/Szentmártoni Normann
Gellért püspök, Imre herceg nevelője: Magócs Ottó/Mati György
Zobor táltos: Pirgel Dávid/Angler Balázs
Német követ és Sámán dobos: Pálfalvy Attila
Pápai legátus: Ambruzs Ádám
Vászoly fiai: Monoki Marcell, Torvund Alexander, Monoki Milán, Venczli Alex, Bárány Richárd, Csősz Bálint, Kovács Attila, Szente Szabolcs
Közreműködik: a Budapesti Operettszínház Musical Együttese, Balettkara, Zenekara, valamint a Pesti Broadway Stúdió növendékei
Csatlakozz, ha szereted a zenét.
Hangszerelés: Németh Zoltán
Dramaturg: Sárdi Mihály, Kerényi M.G.
Díszlet: Rózsa István
Jelmez: Velich Rita
Zenei vezető: Balassa Krisztián
Karigazgató: Drucker Péter
Koreográfus-asszisztens: Szabó Erika, Szűts Rita
Rendezőasszisztens: Niklai Judit
Játékmester: Bori Tamás
Zenei munkatársak: Nagy Gábor, Axmann Péter, Balassa Krisztián, Lőkös Dorottya, Puskás Dóra
Koreográfus: Bodor Johanna
Vezényel: Balassa Krisztián, Bíró Péter
Rendező: Somogyi Szilárd
- Lájk, ha érdekel az előadás -
[2012.04.05.]