"Hosszú volt ez az út, és minden lépcsőfokot végigjártunk" - interjú a DSP-vel
Villámsebességgel tört a hazai hip-hop legjobbjai közé a békásmegyeri trió, és megállíthatatlanul haladnak tovább képviselve a mára már védjegyükké vált telepi rapet. A sikerhez vezető útról, inspirációról is jövőbeli terveikről faggattuk a fiúkat.
- Decemberben jelent meg a legújabb klipetek. Mesélnétek a forgatásról?
Dipa: - A Már megint című klipünket a Red Bull Made in Garage projektnek köszönhetően egy profi stábbal készíthettük el, a Studio-X-szel. Izgalmas volt a forgatás, jobban beleláttunk így a klipkészítés rejtelmeibe. Nagyon jó hangulatban telt és gördülékenyebben ment minden, mint ahogy azt előtte gondoltuk.
Bom: - A főszereplő srác a tesóm és a többiek is mind a barátaink, szóval minden adott volt, hogy jól érezzük magunkat a forgatás alatt.
Dj Gerysson: - Csak nagyon hideg volt...:)
- Honnan ered a DSP név? Ki találta ki?
Dipa: - Mikor az első számunkat vettük fel egy DSP (Digital Signal Processing) nevű plug-int használtunk effektezésre és mivel nem volt jobb ötletünk és nem vettük még túl komolyan az egészet, a refrénben a DSP-t mondogattuk. Végül megmaradt együttes névnek.
- Mivel foglalkoztok a zenélés mellett magánemberként?
Dipa: - Én dizájnolással és kiadványszerkesztéssel foglalkozom.
Bom: - Én egy légtechnikai cégnél dolgozom.
Dj Gerysson: - Vendéglátással foglalkozom.
- Milyen zenekarok, előadók inspirálnak titeket, kit tekintetek példaképnek?
Dipa: - 2Pacet, Fugees-t és Wu-Tang Clant hallgattam külföldi előadók közül először. Később egyre jobban beleástam magam a hip-hop kultúrába, és mára már rengeteg albumot összegyűjtöttem ami mind inspirált. Konkrét példaképem ugyanakkor nincs, akire hasonlítani szeretnék.
Bom: - Az NKS volt az első meghatározó zenei élmény, rajtuk kívül még Sub Bass Monsteren és a Fekete Vonaton is nagyon rajta voltam. Aztán Busa Pista, Akkezdet Phiai. Példaképnek sose tekintettem senkit, de biztos hogy ezek a zenék adták meg a kezdő lökést.
- Hallgattok-e más zenét rappen kívül?
Dipa: - Igen, sok féle műfajt meghallgatok. Szeretem a 70-es évek soul, funk, jazz zenéit amiből a hip-hop műfaj is nagyon sokat táplálkozik, de nyitott vagyok mindenre ami igényes zene. Egyes elektronikus zenéket is meghallgatok, de a hangszeres témák mindig jobban megfogtak.
Bom: - Persze. Régen főleg a szövegcentrikus zenéket szerettem, sok punk zenét hallgattam, aztán zúzósabbakat is, mint például a System of a Down. Ezek mellett mai napig sokszor pörgetek Michael Jackson számokat, de bejön a dubstep is.
Gerysson: - Nagyon sok féle zenét hallgatok, dj-ként úgy gondolom kell is. A hip-hop mindig az első marad. Nekem is a soul, funk muzsikák a nagy kedvenceim mellette. De sok bulin előkerülnek a reggae, break, dubstep nóták is.
- A hétköznapi ember életét, problémáit öntitek szavakba. Nem féltek attól, hogy előbb-utóbb kifogytok a témákból, vagy ráunnak a hallgatók a dalaitokra?
Dipa: - Szerintem pont azért nem lehet ezekből a témákból kifogyni, mert életközeliek és mindig aktuálisak. Állandóan érnek minket a hétköznapokban olyan hatások amik megihletnek. Sokszor amelett, hogy mindennapi témákat dolgozunk fel, igyekszünk azt valami kreatív koncepcióval kibontani, ami ad valami pluszt hozzá.
Bom: - Amíg valós dolgokról és mindenkit érintő, hétköznapi szitukról reppelünk és kapunk elég ihletet az élettől, addig nem hiszem, hogy unalmassá tud válni. Sokszor csavarunk egyet a koncepción: például a Mi Városunk Zaja című számunkat úgy írtuk meg, hogy kiragadtuk azokat a hangokat, amivel leggyakrabban találkozunk a városban. Vagy ott a Plusz 5, amiben egy átlagos életútba tekinthet bele az ember, 5 éves periódusokban.
Dj Gerysson: - Scratch-et is sokat használunk. Egy jó refrén, magyar acapellával scratchelve sokat tud dobni a dolgon. Dobokat meghúzni, kiállások, satöbbi. Mindig kitalálunk valamit.
- Hogy jutottatok el odáig, ahol most tartotok? Hogyan népszerűsítétettétek, menedzseltétek magatokat? Kezdetektől fogva jól fogadták a zenéteket?
Dipa: Úgy érzem hosszú volt ez az út és minden lépcsőfokot végigjártunk. Szép lassan elterjedt az emberek között a zenénk és közben mi is folyamatosan fejlődtünk, igyekeztünk új szinteket lépni.
Bom: Általában a többség pozitívan áll a zenénkhez és ez így volt a kezdetektől. Először magától terjedtek a cuccok, minden rásegítés vagy promóció nélkül, szóval jó lassan jutottak el az emberekhez. Aztán a Bloose Broavazon keresztül sokan megismertek minket. Mostanra van menedzserünk, a klipünket játsszák a tv-ben, hallhatnak minket a rádióban, szóval sok helyen bele lehet futni ma már a DSP-be.
Dj Gerysson: Nehezen, de sokat dolgoztunk vele. Mindig próbálunk mindenben fejlődni, előre tervezni, tudatosan haladni.
- Mit jelent számotokra a siker?
Dipa: - A siker a legjobb visszaigazolás arra, hogy az embereknek szükségük van arra amit csinálunk. Úgy érezzük az is hozzájárult a folyamatos fejlődésünkhöz, hogy sosem szálltunk el a sikerektől, azok inkább inspiráltak minket.
- Részt vettetek a március 14-i Red Bull Pilvaker eseményen, amire a versenyzők újragondolt forradalmi versekkel készülnek. Hogy viszonyultok az irodalomhoz? Vannak esetleg kedvenc költőitek, íróitok?
Dipa: - Nincs kifejezetten kedvenc íróm. A kortárs művek jobban megfognak a modern nyelvezetük és aktualitásuk miatt. Szerintem a Red Bull Pilvakeren elég erős volt a Slam Poetry mezőny.
Bom: - Én régen sokat olvastam, mostanában nem nagyon van rá időm. Sok Rejtő Jenőt és fantasyt pörgettem, bírom Orwellt, Bulgakovot meg ha olyanom van Agatha Christiet is. Költők közül mondjuk Francois Villon, Ady Endre és József Attila. Hirtelen ezek jutott eszembe, de lehet holnap másokat sorolnék fel.
-Mik a terveitek a közeljövőre? Hol láthatunk titeket mostanság?
Dipa: Sok tervünk van, folyamatosan pörgünk valami ötleten, de még semmi konkrétat nem szeretnénk elárulni.