Fesztivállal szeretnék népszerűsíteni a települést - interjú Szigethalom polgármesterével
A város első számú vezetőjével folytatott, júliusban megrendezendő Sziget Halom Feszt ügyében folytatott egyeztetés jócskán felülírta a „hivatalos személyek” hozzáállásával kapcsolatos korábbi tapasztalatainkat. A Fáki László vezette szigethalmi önkormányzat a nehéz anyagi körülmények ellenére szívesen támogat kulturális eseményeket, így a nyári rockfesztivált is. Mint az oldott hangulatú beszélgetésből kiderült, a város polgármestere magánemberként az igényes rock muzsika feltétlen híve.
- Általánosságban nem jellemző, hogy a kifejezett rockfesztiválok mögött tolonganának a szponzorok. Ezzel szemben a Sziget Halom Feszt rendezvényt támogatja a helyi önkormányzat.
- A szigethalmi rockfesztivál nem egészen előzmény nélkül való. Azt hiszem, elmondhatjuk: a korábbiak nagyon jól sikerültek, éppen ezért továbbra is felkaroljuk az ilyen jellegű kezdeményezéseket. Az önkormányzatnak a Városi Szabadidőközpont szervezetével együtt - akik hasonló megmozdulásokban rendszeresen közreműködnek - megvan a hajlandósága a támogatásra, amennyiben ezek a rendezvények nagyobb tömeget pozitívan érintenek.
- A város legfőbb intézménye milyen jellegű segítséget tud biztosítani a rendezvény számára?
- Anyagi lehetőségeink eléggé behatároltak, éppen ezért mi a rendezvény helyszínét tudjuk biztosítani. Nem kérünk bérleti díjat, azt gondolom, ez jelentős segítség a fesztivál szervezőinek. A döntést a Városi Szabadidőközpont vezetőjével közösen hoztuk meg. Miután kiderült, mint helyszín a sportpályáról van szó, a helyi sportkör elnökét is bevontuk a tárgyalásba. Részünkről egyetlen kérés fogalmazódott meg, miszerint a jelenleg sem túl esztétikus gyep állapotának további romlása esetén a szervezők gondoskodjanak a helyreállításról.
- A támogatói döntésnél szerepet játszhatott az a tény, miszerint egy ilyen jellegű rendezvény a település nevét markánsan megjelenítheti a köztudatban?
- Olyannyira, hogy erre tudatosan is törekszünk. Az önkormányzat szervezésében éppúgy szerepel országos méretű fesztivál, mint a Viking Fesztivál, amit egy alapítvány rendez az Emese parkban. Szeretnénk népszerűsíteni a települést, mivel úgy látjuk, hogy vannak olyan turisztikai értékeink, amelyek akár gazdasági kitörési pontot jelenthetnek. Az idelátogató magyar és külföldi turisták éppúgy kedvelik a természeti szépségű Duna partot, mint a folyó adta lehetőséget a sportra, a kikapcsolódásra és egyéb, más programokra.
- Miként viszonyul a környék lakossága a rockfesztiválhoz? Hiszen a dübörgő zene, valamint az összegyűlt tömeg eléggé hangos tud lenni…
- Ízlésbeli, illetve vérmérsékleti problémák bizony adódhatnak. Van, aki a komolyzenét szereti, míg mások a nagyon kemény muzsikáért rajonganak. A két hangulatvilág között pedig meglehetősen nagy a szórás. Miután a terület a város közepén helyezkedik el, nagyon kell ügyelnünk arra, hogy a lakosság részére az éjszaka folyamán ne legyenek zavaró hatások. Korábban adódtak panaszok, ennek elkerüléséhez meg szoktuk keresni a környéken élőket, jelezvén a fesztivál adta különleges helyzetet. Többségében elfogadják az emberek, emellett sokan látogatói is lesznek a rendezvénynek. Azzal, hogy előre jelezzük, igyekszünk tompítani a lehetséges konfliktusokat.
- Szó esett arról, hogy az idei rendezvénynek voltak előzményei, azonban a Sziget Halom Feszt mégis különbözik a korábbiaktól. Ez esetben beszélhetünk hagyományteremtésről?
- Mi azt szeretjük, ha valamely rendezvény hagyományteremtővé válik. Örülünk, ha valami sikeres, és a siker annyiban lemérhető, amennyiben a következő évben is mutatkozik rá igény. Egyébként távlati célunk, hogy a volt laktanya területét kialakítjuk új fesztivál helyszínné, ahol az infrastrukturális körülmények jóval kedvezőbbek lesznek.
- Szigethalom polgármestere magánemberként milyen affinitással bír magához a zenéhez?
- Akkor voltam tinédzser, mikor elindult a Piramis, a P.Mobil, a Beatrice, vagy a Hobo Blues Band. Tizenhat és tizennyolc éves korom között heti rendszerességgel vettem részt valamilyen rock koncerten a barátaimmal. Mostanában is szívesen megyek ilyen jellegű bulikra, hiszen ez lefedi az érdeklődési körömet. Akkoriban a fiatalság két részre oszlott. Rockerekre és popperekre. Én az előbbi státuszba tartoztam, ezért van ma is ehhez affinitásom. A környéknek is megvolt a saját rockzenekara, a HIT együttes, akinek az akkori tagságából ketten is dolgoztak a Pestvidéki Gépgyárban.
- Beszéltünk a rock, mint műfaj „hivatalos szervek” általi támogatásáról, illetve nem támogatásáról. Vajon mitől rakódhatott ennyi tévhit erre a zenei stílusra, ami elriasztja a szponzorokat?
- Magam részéről mostanában nem érzem a műfaj mellőzöttségét. Elkezdték osztani a Kossuth díjakat: például Ákos, Demjén Rózsi is átvehette a rangos kitüntetést. Szerintem kissé oldódott a műfajt korábban övező merevség. Azt elismerem, hogy az anyagi támogatást meglehetősen szűken mérik, de ez manapság mindenféle művészi tevékenységre igaz. Ettől persze a tévhitek megvannak a rockot illetően, és ezek ugyanazok, mint fiatal koromban. Nagy Feró sem győzi cáfolni a Beatrice csirkedarálási akcióját. Viszont örömmel tölt el az a tény, hogy az elmúlt harminc év emblematikus dalai visszaköszönnek a mai tizen-huszonéves fiatalok körében.
- A már említetteken kívül milyen további nagyobb szabású kulturális rendezvényt tervez az önkormányzat?
- Rendszeresen, minden év júliusában megrendezésre kerül az egyik legnagyobb és országos kihatású rendezvényünk, az Országos Ikertalálkozó. A Városnapok úgy szintén visszatérő megmozdulás, amit a városi, illetve környékbeli lakosságnak szervezünk. A Vikingtalálkozót már említettem, ezt az európai középkori skanzenünkben tartjuk, minden év szeptemberében. Az Emese park önmagában is látványosság, nemrég készültünk el a nagy beruházással. Hétköznap csoportosan, vasárnap egyénileg látogatható. A nyilvánvaló anyagi nehézségek ellenére is igyekszünk jelen lenni a település kulturális életében.
– Hegedűs István –
[2012.05.18.]