Gyász! A zeneipar újabb legendája távozott: gyászolók ostromolják házát
84 éves korában elhunyt Mehdi Hassan pakisztáni énekes – adta hírül a BBC. Az előadóművész halálát a jelentések szerint több szervének elégtelen működése okozta.
Hassant - aki Indiában hatalmas népszerűségnek örvendett – halála előtt néhány nappal az Agha Khan Kórházba szállították. A televízió csatornák élőben tudósítottak a helyszínről, ahol halálhírére rajongók százai gyűltek össze.
Az énekes karrierje mintegy 50 évig tartott. A „glazalok királyaként” vált híressé, ez a szerelem elvesztésének tradicionális sirató éneke. A ghazalnak – ami Dél-Ázsia és a Közel-Kelet egyes részeiben gyökerezik – több mint 400 éves hagyománya van.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
Hassan – akinek a temetését pénteken tartották – népszerűsége mellett hatalmas kereskedelmi sikereket is elért, köszönhetően annak, hogy számos Dél-ázsiai film dalát írta. Lata Mangeshkar, a legendás indiai énekes dalait egyszer „Isten hangjához” hasonlította.
Tudomást szerezve a haláláról, a pakisztáni miniszterelnök Yousuf Raza Gilani azt mondta: „Hassan ikon volt, aki megbabonázta a zene szerelmeseit” Pakisztánban és a szubkontinensen évtizedeken át.
Egy korszak vége
Hassan tradicionális zenéscsalád gyermekeként látta meg a napvilágot 1927-ben, Luna falvában. Családja 1947-ben költözött Pakisztánba, a partíció idején.
Mielőtt a zeneipar felé fordult volna, kerékpár- és autószerelőként tevékenykedett. Nagy áttörése csak évekkel később, 1957-ben jött, amikor először kapott lehetőséget a Radio Pakistanban, mint thumri-énekes (a thumri egy fél-klasszikus indiai zenei műfaj – a szerk.).
Az elkövetkező három évtizedben pakisztáni mozifilmek dalainak százait énekelte, ezek közül több tucat lett népszerű sláger Pakisztánban és Dél-Ázsiában. Csak ezután fedezték fel zenei körökben tehetségét a ghazal műfajában.
Hassan 1989-ben interjút adott a BBC indiai szervezetének, melyben mesélt családjának a ghazalhoz való kötődéséről is.
„A tradicionális Kalamt családhoz tartoztunk és miénk a 16. generáció, amelyik a ghazallal foglalkozik. Az őseim részt vettek Jaipur királyainak lakomáin az indiai Rajasthanban. Még mindig megvannak az Amber erőd körüli otthonunk maradványai. Korábbi generációk pedig a Jaipur hercegállamtól kaptak ajándékba egy másik királyi lakhelyet a távoli sivatagban, amit Jhunjhunu-nak neveztek. De akkor és most, Indiában vagy Pakisztánban, a zenénk ugyanaz, telve odaadással” – mesélte.
Hassan Pakisztán kulturális nagyköveteként látogatott Indiába.
Az 1980-as évek végén fellépéseit fel kellett függeszteni betegség miatt, többek között a tüdejének rossz állapota miatt. Betegségeinek állandósulása miatt a ’90-es évek végén teljesen abba kellett hagynia az éneklést. Ennek ellenére 2010-ben még kiadott egy duettet Lata Mangeshkar-ral – régi csodálójával -, mely a 2011-ben megjelenő Sarhadein (Borders) című albumon kapott helyet. Mehdi Hassan a dal rá eső részét Karachi-ban, míg Lata Mangeshkar a sajátját Mumbai-ban vette fel.
A The Press Trust of India közlése szerint a ghazal-éneklés egy korszaka zárult le Hassan halálával. „Az indiai születésű pakisztáni ghazal-mester halála hatalmas veszteség a világzenének, és olyan űrt hagy maga után, amit soha nem lehet betölteni” – írták.
A BBC indiai tudósítója, Arman Sabir azt mondta: komoly médiajelenlét van az énekes házánál, a tévécsatornák élőben közvetítik a történéseket. Az elbúcsúzni szándékozó rajongók tömegére a rendőrség is felkészült.