Elindult a zenei Fair Play-kampány
A zenészek megfelelő erkölcsi és anyagi elismerésének fontosságára hívja fel a figyelmet a zenei alkotók által most indított Fair Play kampány, amely a zenét szerető és támogatni is hajlandó közösség összekovácsolását tűzte ki céljául.
Egyre többen vannak, akik hisznek abban, hogy a legális forrásokból származó zene (online zeneboltok, streaming szolgáltatások, CD-k, koncertek, fesztiválok) fogyasztása hozzájárul újabb dalok születéséhez, szerzők és előadók feltűnéséhez. Ez a zeneipar egészséges fejlődésének kulcsa - közölték a Fair Play kampány szervezői pénteken az MTI-vel.
A kommüniké emlékeztet arra, hogy a CD-eladások visszaesése miatt ma már csak 2000 eladott példány kell egy aranylemezhez, ami húsz éve még ötvenszer ennyi eladással volt elérhető. A fizikai eladások szerepét eddig még nem tudta átvenni az internetes értékesítés, de - mint írták - ebben az utóbbi évben komoly fordulat állt be, "Magyarországon is reális áron érhetők el a letöltéses vagy előfizetéses online zenei szolgáltatások".
A ProArt - Szövetség a Szerzői Jogokért egyesület által indított kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a zenészi, alkotói, előadói munka elismerésének kérdésére, és valamilyen módon támogassa azokat a zenefogyasztó "fairplayereket", akik magukénak érzik ezt az ügyet.
"A hazai zeneipar meghatározó elemei a könnyűzenei fesztiválok, így a kampányban is kiemelt szerep jut ezeknek. A most zajló soproni VOLT, a zamárdi Balaton Sound és a fővárosi Sziget Fesztiválon megjelennek a Fair Play aktivistái, a szerencsés fesztiválozók pedig visszanyerhetik a belépőjegyük árát" - szerepel a közleményben.
Aki fontosnak érzi, hogy kifejezze a Fair Play kezdeményezés iránti támogatását, annak csupán regisztrálni kell a www.fairplayhungary.hu oldalon. A játékban részvételhez feltétel a fesztiválbelépő megvásárlásának igazolása; sorsolás az említett fesztiválok befejeződését követő egy-egy héttel lesz.
A ProArt-ot a szerzőket, előadóművészeket, hangfelvétel-előállítókat, filmelőállítókat, vizuális művészeket képviselő közös jogkezelő, illetve érdekképviseleti szervezetek szövetségeként alapította az Artisjus - Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület, az EJI - Előadóművészi Jogvédő Iroda, a FilmJus - Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesülete, a Hungart - Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület és a MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
[2013.07.05.]