Lázadnak a zenészek! Felháborodást váltott ki az EU törvényjavaslata
A Radiohead és a Pink Floyd tagjai is azon zenészek között vannak, akik felháborodásuknak adtak hangot az Európai Unió új szerzői jogot érintő elképzelései miatt. Azt mondják, hogy a törvényjavaslat nem megy elég messzire az előadók, zeneszerzők és producerek jogdíjait illetően.
A művészek - mint a Pink Floyd-ból ismert Nick Mason - levélben ígéretszegéssel vádolták az Európai Bizottságot a hiányzó pénzek miatt. A Bizottság viszont ragaszkodik hozzá, hogy a terveik modernizálják a pénzek elosztásának rendszerét.
A művészek, producerek és zeneszerzők azt szeretnék, ha annyiszor kapnának jogdíjat, ahányszor a zenéjük elhangzik a rádióban, a tévében vagy bármilyen nyilvános helyen.
A pénz nagyságrendileg 250 jogdíjgyűjtő és -kezelő társaságtól jön össze Európa-szerte, de a Bizottság azt mondja, ezek közül sokan a bevételeik jelentős részét maguknál tartják. A hároméves gyűjtési periódusra viszont csak a pénzek néhány 5-10 százaléka marad, ami azt jelenti, hogy jelenleg is fontmilliárdok vannak a művészeknél.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
A Bizottság számításai szerint 2010-ben Európa fő társaságaihoz összesen 3,6 billió euró, 2,8 milliárd font érkezett.
A zenésztársadalom tagjai azonban azt állítják, az adatok sokkal magasabbak a valósnál, és szerintük a társaságoknak nem éri meg minél hamarabb kifizetni a jogdíjakat, mert amíg náluk van a pénz, addig azt tudják kamatoztatni.
Sikkasztás?
A törvényjavaslat – melynek életbe lépéséhez az Európai Parlament és az EU 27 tagállamának jóváhagyására lesz szükség – a dal elhangzásakor aktuális pénzügyi év után 12 hónapot biztosítana a társaságoknak, hogy kifizessék a jogdíjakat.
Ha a szerzői jog birtokosa nem azonosítható öt éven belül, a jogdíjakat kezelő társaságnak lehetősége nyílna, hogy megtartsa a bevételeket.
A művészek azt mondják, hogy ez a lehetőség csak még inkább arra ösztönzi a társaságokat, hogy meg se próbálják beazonosítani a szerzői jog tulajdonosát.
„Ezáltal legitimizálják a sikkasztás egyik legproblematikusabb formáját, néhány európai jogdíjkezelő társaság által elfogadva.
Megszegték az ígéretüket és arra ösztönzik a jogdíjkezelő társaságok menedzsmentjét, hogy megtartsák a mi kreativitásunknak a gyümölcsét.
Ellopták a reményeinket!” – olvasható a több mint 6000 európai művészt képviselő csoport által az Európai Bizottságnak küldött levélben. A tiltakozáshoz olyan sztárok csatlakoztak, mint Robbie Williams, a Radiohead, a Pink Floyd, Annie Lennox és a dance producer CJ Bolland.
A levelet megfogalmazó csoport négy európai szervezet – a Younison, a Featured Artists' Colaition, a DJ Monitor és a Technopol - szövetségéből jött létre.
A jogdíjakat kezelő társaságok a maguk részéről azt állítják, a jogdíj-tulajdonosoknak igyekeznek olyan gyorsan fizetni, amennyire csak tudnak, és hogy sokszor még gyorsabban történik a kifizetés, mint ahogy azt a törvényjavaslat meghatározza.
Nagy-Britanniában a PRS for Music gyűjti a jogdíjakat, amely tagjainak háromhavonta fizeti ki az őket megillető pénzeket. A szervezet vezérigazgatója, Robert Ashcroft azt mondta, vállalatuk üdvözli az EU törvényjavaslatát.
„A jogdíjkezelő társaságok, mint a PRS for Music igazán értékes szerepet tölt be az engedélyezett zenehasználat terén szerte Európában. Visszatérünk azokhoz a jó sztenderdekhez, amelyek biztosítják, hogy a zenekészítők pontosan és gyorsan megkapják a jogdíjakat” – fogalmazott.
-kiko/BBC-
[2012.07.18.]