London 2012: Pörgős zenére, Biros vezetésével megérkeztek a magyarok
Közép-európai idő szerint éjfél után bevonult a magyar csapat a stadionba a londoni olimpia megnyitóján.
A teljesen megtelt, 80 ezer férőhelyes arénában - utalva az évszámra - már helyi idő szerint 20:12 órakor elkezdődött a hangolás, a házigazdák könnyed, zenés műsorszámokkal és játékokkal szórakoztatták a közönséget. A játéktéren a műsor nyitójelenetének kulisszái, egy tipikus angliai táj díszletei voltak láthatóak élő állatokkal, lovakkal, bárányokkal és libákkal, valamint korhű jelmezekbe öltözött szereplőkkel, közülük néhányan futballoztak, tollaslabdáztak és kriketteztek a réteken.
Helyi idő szerint pontban 21 órakor aztán elérkezett a rég várt pillanat: a kivetítőkön sugárzott kisfilmmel megkezdődött a visszaszámlálás, majd a ceremónia kezdetét jelezve megszólalt a stadionban a két méter magas és három méter átmérőjű, 23 tonnás olimpiai harang, a világ legnagyobb felhangolt harangja, amely a játékok után is az Olimpiai Park egyik ékessége lesz. A "hangszert" Bradley Wiggins, a Tour de France friss brit bajnoka kondította meg.
Látványos megnyitó
A közel másfél órás, a Csoda szigetei címet viselő műsort - melynek mottója "ez mindenkinek szól" volt - Danny Boyle filmrendező, az ünnepség művészeti igazgatója rendezte. A 15 ezer fős szereplőgárda hónapokon keresztül összesen 284 próbán készült a péntek esti előadásra, amely 13 részből állt és Nagy-Britannia történelmének jelentős vívmányait bemutatva a helyi emberek kreativitását, termékeny szellemiségét és nagylelkűségét szimbolizálta.
A rendkívül szórakoztató műsorban fellépett többek között Mike Oldfield, valamint a színész Kenneth Branagh és Rowan Atkinson (Mr. Bean) is, a műsor pedig William Shakespeare-től Harry Potteren és Mary Poppinson át a popzenéig bemutatta a brit kultúra sokszínűségét.
Az első rész az ipari forradalom által az addigi brit életformában, a vidék életében okozott radikális változásokat jelképezte. Ennek a résznek a központi figurája - Kenneth Branagh - Isambard Kingdom Brunelt, a XIX. századi Anglia legnagyobb mérnök egyéniségét személyesítette meg. Brunel nevéhez számos, akkoriban forradalminak és világelsőnek számító mérnöki megoldás, találmány és vívmány fűződik olyan területeken, mint a vasút-, a híd- és a hajóépítés.
A forgatókönyv az ígéreteknek megfelelően nem nélkülözte a humort sem, II. Erzsébetet például egy ügyes trükknek köszönhetően maga James Bond hozta a stadionba - a királynő életében először vállalt szerepet nem dokumentum jellegű filmben -, Mr. Bean pedig segédkezett felidézni az olimpiai játékokról szóló Tűzszekerek című film híres, tengerparti jelenetét.
A küldöttség élén a piros-fehér-zöld zászlót a háromszoros ötkarikás bajnok vízilabdázó, Biros Péter vitte. A sorban ott volt - többek között - Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke és Molnár Zoltán MOB-főtitkár, csapatvezető.
A magyar csapat 157 tagú, többen azonban hiányoztak a ceremóniáról, mert vagy még meg sem érkeztek a brit fővárosba, vagy szombaton már verseny vár rájuk. A férfiak fekete nadrágot és fehér zakót, a nők kalotaszegi mintával díszített bordó kosztümöt viseltek.
A pörgős, modern zenére zajló sportolói bevonulást a hagyományokhoz híven az ötkarikás játékok bölcsőjének számító Görögország versenyzői nyitották, a magyarok pedig az angol ABC alapján a 84. helyen érkeztek. Kettővel utánuk jött be a stadionba az a négy versenyző, akik független indulóként, az olimpiai zászló alatt szerepelnek. A sort majd 205.-ként a házigazda britek zárják.
A látványos tűzijátékkal és Sir Paul McCartney előadásával zárult nyitórendezvényt a szervezők becslése szerint világszerte több mint egymilliárd tévénéző követte figyelemmel.
A londoni olimpián 204 nemzet csaknem 10 500 versenyzője vesz részt.
Nyomj egy lájkot, ha szurkolsz a magyaroknak.
[2012.07.28.]