Thin Lizzy: először Budapesten a hard rock legenda - Jegyek itt!
Több mint 40 évvel megalakulása után november 13-án érkezik először Magyarországra a Thin Lizzy zenekar. Az ír együttes olyan slágerekkel írta be magát a rocktörténelembe, mint a Whiskey In The Jar és a Boys Are Back In Town, és alig több mint egy évtizedes történetük képes volt zenészek egész generációjára hatást gyakorolni.
A Thin Lizzy a rockzene egyik emblematikus képviselője. A rámenős dublini banda a maga korában valósággal berobbant friss hangzásával, és megdöbbentő megjelenésével a zenei életbe. Az 1969-ben alapított zenekar összesen 12 albumot adott ki ’71 és ’83 között, melyek közül több a brit slágerlisták élén kötött ki, és négy vált aranylemezzé.
A hard rock banda számos slágere közül a Whiskey in the Jar, a The Boys Are Back In Town, a Still In Love With You, a Cold Sweat, az Emerald és a Don't Believe A Word a legismertebb. Forradalmit alkottak azzal is, hogy elsők között teremtettek kapcsolatot a népzene és a rockzene között: a Whiskey in the Jar eredetije például egy ír népdal volt, még a 17. századból. 1976-as Jailbreak című albumuk, és az azt követő lemezek hatalmas sikert arattak nem csak Írországban, hanem az Egyesült Államokban és Nagy Britanniában is. A legnépszerűbbek talán a ’80-as évek elején voltak, így szinte a csúcson hagyták abba 1984-ben, amikor feloszlásuk előtti utolsó koncertjüket adták.
A Thin Lizzy meghatározó egyénisége az énekes-basszusgitáros, egyben fő dalszerző Phil Lynott volt – ezen még az a tény sem változtat, hogy ifjúkorában többek között Gary Moore is megfordult a bandában, és mind dalszerzőként,mind gitárosként nyomot hagyott a Thin Lizzy életművében. Az 1949-ben született Lynott édesanyja ír, édesapja afro-guyanai származású volt. Viharos gyermekkora és a családi konfliktusok mind-mind visszaköszönnek dalszövegeiben - Phil igazi költő volt, így a szövegek más szerzeményeivel együtt még verseskötetként is megjelentek.
Az utolsó években Lynott szenvedélyei rabjává vált, és ez vezetett 1986-os halálához - mindössze 36 éves volt. Részben édesanyjának köszönhetően azonban emléke máig nem merül feledésbe: 2005-ben leplezték le életnagyságú bronzszobrát egykori lakhelyén, Dublinban, és életét ma már több regény, film és kiállítás is feldolgozza. Több világhírű zenekar, például a Metallica (Whiskey in the Jar), a Smashing Pumpkins (Dancing in the Moonlight) és a Mastodon (Emerald) is tiszteletét fejezte ki egy-egy Thin Lizzy dal feldolgozásával,.
Phil emléke persze elsősorban zenéjén keresztül él tovább, hiszen bár több mint 25 év telt el az eredeti együttes feloszlása és Phil halála óta, a Thin Lizzy neve még mindig ismerősen cseng a rockzene kedvelői számára. Éppen az emlék megőrzésének vágya vezetett oda, hogy 1996-ban ismét koncertezni kezdett a zenekar. A felállást jelenleg Phil egykori zenésztársai (Scott Gorham gitáros, Brian Downey dobosés Darren Wharton billentyűs) valamint Damon Johnson gitáros, MarcoMendoza basszusgitáros (Whitesnake, Ted Nugent) és Ricky Warwick (The Almighty) énekes-gitáros alkotja.
Bár az új felállás az elmúlt bő egy évtizedben a világ számos pontján koncertezett, a magyarországi rajongóknak egészen 2012-ig kellett várni ahhoz, hogy élőben is hallhassák a Lizzy korszakalkotó dalait. Az aktuális felállás remekül idézi meg az együttes legnagyobb pillanatait – ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a sok év tervezgetés után idén kezdődött meg egy teljesen új album rögzítése is. Scott Gorham gitáros szerint ugyan tisztában vannak egy ilyen vállalkozás kockázataival, de a közönség irányából megfogalmazódott erős és egyértelmű igény, az aktuális felállás összhangja, s végül, de nem utolsó sorban Ricky Warwick zseniális szövegírói képessége egyértelművé tette, hogy időszerű és lehetséges egy új Thin Lizzy album elkészítése.
Mindettől függetlenül a magyarországi rajongók minden bizonnyal azt kapják majd november 13-án a Pecsában, amire már évtizedek óta várnak: belevaló, lendületes hardrockot a Thin Lizzy legnagyobb slágereinek formájában. Igazi időutazás lesz ez az ikergitáros rockzene hőskorába, amikor a farmerdzseki, a hosszú haj és a széles terpesz a rock and roll kötelező kelléke volt.