Vasárnap Balanescu Quartet az Akváriumban - jegyek itt!
Keménykalap és hegedű, vagyis Alexander Balanescu, Kelet-Európa egyik legnagyobb hegedűvirtuóza (a másik természetesen Lajkó Félix) az Akvárium színpadán.
A Balanescu Quartet bizonyára sokaknak ismerős, hiszen legnagyobb szerencsénkre olykor-olykor hazánkban is fellépnek, de közel sem olyan sokszor, hogy ne legyen kötelező minden egyes alkalmat megragadni, amikor a három hegedűs és egy csellista felállásban zenélő vonósnégyes játszik Budapesten. Október első hétvégéjének lezárásaként, 7-én vasárnap este mindenkinek erősen ajánlott a részvétel, aki szeretné élőben is megízlelni - a bátran világsztárnak is nevezhető - román származású Balanescu hegedűjátékát.
Mint azt bizonyára már mindenki kitalálta, itt nem egy mindennapi vonósnégyesről beszélünk, akik a komolyzene oltárán áldozzák fel tehetségüket, hanem bizony egy olyan formációról van szó, akik a klasszikus zenei képzésüket felhasználva, népzenei gyökereiket sem feledve, nekiálltak a határok kitágításának, aminek eredménye valóban csak a zseniális jelzővel illethető.
A recept pedig: pop, dzsessz, komolyzene, kelet-európai népzene, egy kis avantgárd elegyítve, gondosan összedolgozva, különleges ötletekkel megspékelve. Az első, Michael Nyman interpretációt tartalmazó lemeznél is gyanús volt már, de az azt követő - 1992-ben megjelent - Possessed című albumon vált teljesen egyértelművé, hogy Alexander Balanescu nem kíván beállni az átlag hegedűsök sorába. Vagy ismer bárki olyan zenészt, aki átlagos hozzáállással belevágna Kraftwerk slágerek vonósokra történő átírásába? Merész ugrás volt a már korábban is elismert hegedűs számára és egyből világhírnevet is hozott a kvartett számára. Ezt követően pedig nem is következhetett más, mint még tovább haladni a már megkezdett úton, még szélesebbre tárni a kapukat. Természetesen Balanescu nem feledte el gyökereit sem és bár nem élt túl sokáig szülőhazájában, az 1994-es Luminitza című lemez ihletője mégis Románia és az 1989-es kelet-európai események voltak.
Persze ezeknél a puszta tényeknél azért sokkal többről van szó. Egy olyan zenész koncertjén vehetünk részt, aki hegedűjével játszott már többek közt a Pet Shop Boys-szal közösen a Wembley Arena tízezres nézőseregének is, dolgozott együtt David Byrne-nel, Rabih Abou Khalillal, akinek zenei munkássága nem áll meg néhány lemez elkészítésénél és azok sokszori előadásánál, de számos filmben (Hogyan éltem túl a világvégét, Angyalok és rovarok, Eizenstein…) is közreműködött zeneszerzőként. Emellett készített lemezt a legendás román népdalénekes Maria Tanase tiszteletére is, sőt a Muzsikás Együttes Bartók Albumán is közreműködött.
Bármelyik korszakába kapunk is bepillantást néhány szám erejéig és bármilyen hosszúságú koncerttel is örvendeztet meg minket a Balanescu vezette négy vonós, az teljesen biztos, hogy felejthetetlen élményben lesz részünk és örvendezhet a lelkünk és minden sejtünk, hogy kéthetes Buenos Aires-i turnéja előtt két nappal nekünk zenél a keménykalapos hegedűs, Alexander Balanescu és az ő kvartettje.