Bajban a brit zeneipar? Ismét csökkentek a lemezeladások!
11,2 százalékkal csökkentek az albumeladások 2012-ben a British Phonographic Industry (BPI) adatai szerint. A CD-értékesítések közel 20 százalékos csökkenésével 69,4 millió eladott példányt könyveltek el, míg a digitális eladások 14,8%-kos növekedése 30,5 millió darabra tornászta a mutatókat.
A tavalyi év három legtöbbet értékesített albuma mind Egyesült Királyságbeli előadóé volt.
Emeli Sande debütáló, Our Version of Events című korongja volt a legsikeresebb 1,4 millió eladott példánnyal, őt követte Adele és a 21 valamint Ed Sheeran és a +.
Lana Del Rey Born To Die című albuma a negyedik legnépszerűbb kiadványnak, míg a One Direction és a Take Me Home az ötödik lett az összeállításban.
Lájk, ha szeretsz koncertre járni
A 2012-ben értékesített 786 000 példánnyal a 21 összeladásait tekintve – a 2011-es kiadása óta - jelenleg 4,6 milliónál tart, ezzel minden idők negyedik legkeresettebb albuma az Egyesült Királyságban.
„A brit előadók továbbra is igen dominánsak a hazai rajongók körében” – nyilatkozta a BPI elnöke, Tony Wadsworth. „A Mumford and Sons és a One Direction albumainak hazai sikerét külföldön is hozták – mindkét brit csapat komolya sikereket könyvelhet el Amerikában is” – tette hozzá.
Ugyanakkor ez már az ötödik sikerekben gazdag év volt a brit kislemez eladások tekintetében, ami 6 százalékkal 188,6 millióra nőtt, túlnyomórészt – 99,6% - a digitális értékesítésnek köszönhetően.
Az Official Charts Company adatai szerint a rajongók több mint 3,7 milliárdszor „streameltek” audio dalokat, köztük Gotye és Kimbra Somebody That I Used To Know című kettősét és a Call Me Maybe-t Carly Rae Jepson-től, amelyek a legnépszerűbbnek bizonyultak 2012-ben.
Pozitív mutatók
A BPI vezérigazgatója, Geoff Taylor szerint annak ellenére, hogy az albumeladások csökkentek az elmúlt évben, összességében biztatóan alakultak a mutatók.
„A digitális eladások erősen nőttek, és a kislemez eladások is új rekordot értek el. A zenerajongók több milliárd dalt ’streameltek’ az új szolgáltatókon keresztül a kiadók által lehetővé téve.
A jubileumi ceremónia és a 2012-es Olimpiai Játékok nemzetközileg is ráirányították a figyelmet a brit zenére, de a hazai piaci körülmények továbbra is nehezek maradtak.
Ugyanakkor a zenénk minősége és a brit kiadók digitális fejlesztése azt jelenti, hogy tökéletes potenciálunk a hazai növekedésre, és a nemzetközi zenei piacból való részesedés növelésére is” – fejtette ki.
-kiko-
[2013.01.04.]