A Momford and Sons nevű brit folk zenekar azt mondja: hatszoros Grammy-jelölésük jó tesz az üzletnek. Ők lehetnek a befutói többek között a hőn áhított év albuma díjnak második, Babel címre keresztelt lemezükkel, ami a number one pozícióban debütált az Egyesült Királyságban és az Államokban is.
Winston Marshall gitáros azt mondja: a megtiszteltetés „azt jelenti, hogy folytathatják a turnézást és mindent, amit imádnak csinálni”.
A négyes – akik Bob Dylan-nel léptek fel a 2011-es Grammy gálán – idén önmagában lép színpadra az idei show keretében, amit ezen a hétvégén rendeznek. Emellett bejelentettek egy mini-fesztivált is, amit Stopovernek neveztek el, és két estén át tart majd júliusban Sussexben.
A zenekar Grammy jelölései között található további kettő a Babelért – köztük a legjobb amerikai album -, és kettő az I Will Wait című slágerükért – amit több mint egymillió példányban adtak el az Egyesült Államokban.
A Grammy mellett négy Britre is esélyesek, és remélhetőleg megismétlik debütáló albumuk, a Sigh More More sikerét, ami elhozta az év albuma díjat 2011-ben.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
Az elismerések folyama Marshall szerint „egy kissé mentális”.
Nyernek vagy veszítenek, „jót tesz az üzletnek” – jelentette ki a BBC-nek Bostonból, ahol a zenekar épp most indította útjára amerikai turnéját.
„Sokat jelent ez a bandának, sokat jelentett az első alkalommal is, segítette a megjelenésünket Amerikában, szóval ez egy hatalmas megtiszteltetés. Nem akarok fásultnak tűnni a díjak miatt, de ez nem olyasmi, amire mindig is törekedtünk, és túl sokáig akartuk élvezi vagy foglalkozni vele. Csodálatos, de mi egyszerűen csak még több zenét akarunk csinálni” - mondta.
Furcsa módon a legnagyobb aggodalmuk a vasárnapi gálával kapcsolatban nem a fellépés miatt van, mert – az alkoholmámoros Brit-díjátadó ellenére – a Grammy teljesen „száraz” lesz.
„Kábé négy órás (a rendezvény) és ott lesz az a sok kétségbeesett zenész, akik megpróbálnak átmenni b..iba és nem akarják, hogy felállj a helyedről és ez kicsit sem vicces” – magyarázta.
„Nem szeretném, ha úgy tűnne mintha panaszkodnék, mert lenyűgöző, hogy élvezhetjük ezeket a szürreális dolgokat, de ez egy kissé bizarr is, mert ott mászkálsz, ahol Will Smith és Jennifer Lopez is” – tette hozzá.
A hat jelölés azt jelenti, hogy a Mumford and Sons csatlakozott azon kevés brit előadók táborához, akiknek nem csak betörni sikerült a jövedelmező és hírhedten elszigetelt amerikai piacra, de aktívan fel is karolta őket az Egyesült Államok.
Vitathatatlan, hogy az elmúlt tíz évben csak Adele-nek, a Coldplaynek, a One Direction-nak és Amy Winehouse-nak sikerült ilyen szintű sikert elérni.
„Nagyon melegen fogadtak” – ismeri el Marshall. „Elég sokat, 18 hónapot töltöttünk megszakítás nélkül Amerikában, amikor a Babelt vettük fel, és ha nem a stúdióban voltunk otthon, akkor repültünk vissza. Annyira melegen fogadtak ott, hogy hazatérve majdnem hátrányban éreztük magunkat, rengeteget kellett dolgozni azon, hogy felzárkózzunk az Egyesült Királyságban. És, tudod, az amerikaiak annyira extrémek az érzelmek terén, még jobban érzed ezt. Hihetetlen élmény látni ezt az oldalát az országnak” – tette hozzá.
Az Atlanti-óceán mindkét oldalán való rajongásnak köszönhetően a Mumford and Sons bejelentette, hogy mini-fesztivált rendez az év vége felé. A turné öt várost érint majd – négyet az Egyesült Államokban és egyet, Lewes-t Sussex-ben -, melyek közül egy sem mond ható hagyományos turné állomásnak.
A koncertsorozatot a zenekar kétestés Huddersfield-i rendezvényének a visszhangjaként is értékelhetjük, amit tavaly júniusban tartottak. Azon számos kedvencük fellépett, így Willy Mason és a BBC Sound of 2012 győztese, Michael Kiwanuka is.