Fonogram díj - Jazz-szemmel
Egy jazz kedvelő számára mindig izgalmas, amikor kiderül, hogy kik a jelöltek a Fonogram hazai jazz előadói kategóriában. Ez az izgalom idén sem maradt el, azzal a ténnyel együtt, hogy most nem okoz fejtőrést számomra, hogy ki érdemli meg a díjat. De még nem lövöm le a poént. Nézzük meg, hogy kik azok, akik esélyt kaptak a végső győzelemre.
Itt van rögtön az a jazz zenekar, amelyik szervesen végigkíséri az életemet, és ha valódi bigband érzésre van szükségem, akkor csak ők jöhetnek szóba. Ez pedig a Budapest Jazz Orchestra. . Azt hiszem, hogy akik szerencsés résztvevői lehettek annak, amikor a zenekar meghívta Harcsa Veronikát, és közösen örömzenéltek, azok máris nekik adják a Fonográm díjat. Ha lemaradtak volna, akkor érdemes megnézni a youtube-on. A jelölt cd-album A Noiseful Joy szerzői kiadás, 2011-ben jelent meg. És nem akárkivel közös ez a lemez. Tehát sikerült egy olyan idegenlégióst leszervezniük, akinek hála már nemzetközi szinten is számításba jönnek. Ő az amerikai származású, Dániában élő jazz-zongorista, zeneszerző Butch Lacy. Érdemes a web oldalán rámenni a a "Listen" gombra, mert akkor mindenki meghallja, a jazz zongoristák egyik legjobbjáról van szó. Egyértelmű tehát, hogy szakmai zsűri jelölte BJO-t a díjra. De egy ilyen erős névsorban nagyon nehéz dolguk van.
A másodiknak jelölt a Djabe. Nemcsak azért érdemesek a díjra, mert 2007 óta a Genesis egykori gitárosával Steve Hackettel is rendszeresen koncerteznek, hanem azért is, mert most nagyon odarakták. Ahogy azt az ember elvárja egy olyan fúziós jazz zenekartól amelyik 18 éve működik, és az egész világot bejárták. A Down and Up lemez is világhírű idegenlégiósokat igazolt, a már említett Steve Hackett mellett még helyet kap Malik Mansurov és John Nugent is. Azt gondolom, hogy ezzel a CD-jükkel most már igazán helyük van a mainstream zenekarok sorába. Ezt pedig a Fonogram jelölés is teljesen egyértelművé teszi.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
Nekem az igazi kakukktojás a Mrs Columbo zenekar. Egy ilyen névsorba, amelyet nevezhetünk jogosan „halál csoport”-nak is eléggé úgy áll a zenekar helyzete, mint amikor a Debrecen felkerült a BL főtáblára. Dorina úgy gondolta, összehoz egy csajos jazz zenekart, ad neki egy jó nevet, és máris egyenesben vannak. Azonban a jazz terén rengeteg tehetséges énekesnővel kell versenyezni, ahol a legfontosabb a hangi adottság, és nem a show-elemek. Ezért sorolom én a Mrs Columbo-t a türelmi zónába, mert nehogy a végén úgy járjanak, mint az igazi Mrs Columbo. Csak beszélnek róluk, de igazából nincsenek jelen a jazz életben.
Sajnos Nagy Jánossal elfogult vagyok. Mert számomra, aki mindig is jazz zongorista akart lenni, annak Nagy János csak példakép lehet. Szinte minden jelentősebb zenei díjat megkapott, amit a jazz szakmában odaítélhetnek. János Nagy in London lemeze megérdemelné a Fonogram hazai jazz előadója díját versenyen kívül. De sajnos versenyzik, ami a szakmai zsűri számára se könnyű feladat. Egy különdíj egyértelmű. Nekem Ő a magyar jazz zongorista...
Szirtes Edina Mókus 2010-ben már kapott Fonogram díjat a worldmusik kategóriában. Ez persze nem jelenti, hogy most ne kapjon, mert amit művel, azt földi halandó csak becsülni, és nagy szavakkal tudja leírni. Őt az Isten hatalmas tehetséggel áldotta meg, köszönjük.
Urbán Orsi megint csak sajnálhatja, hogy ilyen jelöltek közé keveredett. Pedig nem akármilyen hanggal rendelkezik. Csak ugye ott van Szirtes Edina is, és akkor tény, hogy az ezüst is szépen csillog. Azonban Orsi igazi karaktere élőben jön át leginkább. Aki hallotta őt úgy énekelni, semmi kétsége, hogy itt a helye.
Szerintem a díj idén a Djabe zenekart illetné meg a legjobban.
– Kőszegi Dániel –
[2013.05.28.]