Durva vádak: diktátort éltetett az emberi jogokért küzdő énekes
Emberjogi aktivisták kritizálták Jennifer Lopez amerikai énekesnőt, amiért elénekelte a Happy Birthdayt Türkmenisztán vezetőjének, akit az emberi jogok megsértésével vádolnak. Lopez az egykori szovjetuniós országban tartott vállalati rendezvényen köszöntötte Gurbanguly Berdimuhamedovot szombat este.
Lopez sajtósa azt mondta, nem lépett volna fel, ha tudomása lett volna arról, hogy emberi jogi problémák vannak az országban.
Türkmenisztán emberjogi tevékenységét élesen bírálják több országban is. az Emberi Jogi figyelő (Human Rights Watch) „a világ egyik legnagyobb elnyomójaként” jellemzi az országot.
Az ENSZ múlt havi látogatása után az Emberi Jogok helyettes főtitkára, Ivan Simonovic azt mondta, az ország haladást ért el, de „sokkal több munkára van szükség ahhoz, hogy lezáruljon a folyamat és a nemzetközi normákkal összhangban lévő gyakorlat valósuljon meg”.
Az Associated Press nevű hírügynökségnek eljuttatott közleményben az énekesnő sajtósa azt írta: a rendezvény nem politikai jellegű volt, hozzátéve: „Ha tudomása lett volna bármilyen emberi jogi kérdésről, Jennifer nem vett volna részt benne”.
Nyomj egy tetsziket, ha szeretsz színházba járni.
A születésnapi köszöntéssel Lopez a vállalat részéről utolsó pillanatban érkezett felkérésnek tett eleget.
A sztár fellépti díját nem hozták nyilvánosságra, ugyanakkor leszögezték, hogy nem szerepelnek terveik között további fellépések Türkmenisztánban.
Az énekesnőt 2007-ben az Amnesty International nevű emberjogi szervezet tüntette ki a Bordertown – Átkelő a halálba című filmért, amit a mexikói Ciudad Juarez városban forgattak az évtizeden át megoldatlan, fiatal nőkön elkövetett nemi erőszakról és gyilkosságokról.
A film producere és főszereplője is Lopez volt.
Thor Halvorssen, az Emberi Jogi Alapítvány (The Human Rights Foundation) elnöke azt mondta egy, a Hollywood Reporternek eljuttatott közleményben: „Lopeznek nyilvánvalóan joga van ahhoz, hogy az általa választott diktátorért és baráti köréért lépjen fel.
De a cselekedetei teljességgel tönkreteszik azt a gondosan kialakított üzenetet, amit az Amnesty International mexikói programjaiban való korábbi részvételével helyezett előtérbe, ami a nők elleni erőszak megfékezését célozta”.
Vitás fellépések
Lopez nem az első híresség, aki olyan országokban vagy vezetőkért lép fel, akiket az emberi jogok megsértésével vádolnak.
2011-ben az Oscar-díjas színésznő, Hilary Swank kért bocsánatot és rúgta ki menedzserét, miután a kínzásokkal és gyilkosságokkal vádolt Ramzan Kadyrov csecsen vezető születésnapján vett részt.
Beyonce, Nelly Furtado, 50 Cent, Mariah Carey és Usher azt mondták, jótékony célra ajánlják fel azt az összeget, amit Muammar Gaddafi líbiai vezető partyjain való fellépésükért kaptak.
A rendezvényeket 2005 és 2009 között tartották. Mindannyian azt állították, nem tudtak arról, hogy a vezetőnek terrorista kapcsolatai vannak.
-kiko-
[2013.07.03.]