Ritmusok a világ minden tájáról - X. Jubileumi Dobfesztivál
Tizedik jubileumához érkezett a Dobfesztivál, a hazai ütősök és világzene-barátok kedvelt találkozóhelye. A tiszta vizű tavairól ismert Délegyházán július 11-13. között megrendezésre kerülő fesztiválon napközben műhelyfoglalkozások, esténként világzenei koncertek és tánc előadások mutatják be az afrikai, latin-amerikai és közel-keleti ütőhangszerek és mozgáskultúra változatos világát. A Dobfesztivál elmaradhatatlan része a közös dobolás és kötetlen zenélés, melyhez bárki szabadon csatlakozhat és megtapasztalhatja a lüktető ritmusok közösségteremtő erejét.
A jubileumi Dobfesztivál egyik kiemelt fellépője Magyarország és Közép-Európa első kongása, a 30 éve Kolumbiában élő Dely István, aki a hetvenes években úttörő szerepet vállalt a latin ütőhangszerek elterjedésében a hazai könnyűzene és jazz világában. Az LGT, Zorán és számos neves jazz együttes egykori ütőse több mint 30 éve koncertezik és tanítja az általa lejegyzett kolumbiai és latin ritmusokat Európában, Nyugat-Afrikában, a Karibi-térségben és az USA-ban.
A Dobfesztiválon feleségével, a „Kolumbia hangjaként” ismert énekes Leonor Delyvel, virtuóz konga játékos fiával, Shango Delyvel és a Tumba y Quema! népszerű hazai afro-latin együttes kitűnő zenészeivel közösen adnak koncertet nemrég váratlanul elhunyt fia, David Dely emlékére. A Tumba y Quema zenekar, melynek David alapítója és zeneszerzője volt, rendszeresen szerepelt Budapest és az ország világzenei színterein, jellegzetes ismertetőjegye a modern afro-latin-kolumbiai ritmus és hangzás, a vérpezsdítő dobolás, mely igazi mámorító hatással van az emberre.
Sanké Percussion nevű zenekarával fellép a guineai születésű Cheikh Ibrahim Fall, „Ibro”, aki a sodró lendületű és komplex ritmikájú nyugat-afrikai ütőhangszeres zene kivételes tehetsége. Szülőhazájában 6 éves kora óta tanulja az afrikai zenét, 10 évesen már szólistaként játszott Guineában, majd később Szenegálban. Jelenleg Budapesten él és a nyugat-frikai dob- és tánckultúrát tanítja.
A közel-keleti ritmusvilágot a több mint húsz éve ütőhangszeres zenével foglalkozó Ölvedi Gábor és az algériai származású Gozlan Fatima együttese, a Khamsa Tribe mutatja be, koncertjüket különböző stílusú hastánc és törzsi tánc bemutatók színesítik Virág Judit és az Attraktív Kollektíva valamint Bornemisza Kata „Nadimah” tolmácsolásában.
A Hang-Tabla Infusion koncertjén az ősi indiai tabla mellett megszólal az egyik legfiatalabb ütőhangszer, az alig több, mint 10 éve feltalált, Hang nevű ritka hangszer is, mely éteri dallamaival mindig elvarázsolja a közönséget. A világ legrégebbi hangszerei között számon tartott didgeridoo, az ausztrál bennszülöttek hipnotikus lüktetésű fúvós hangszere Csirmaz Gábor előadásában hallható a fesztiválon. A önfeledt dobolás közösségi élménye számos dobkört hívott életre az elmúlt években, közülük a legaktívabb formációk, a afrikai dobzenét játszó Barakoo Dobkör és az Afrobreakz együttes, az afro-karibi Tabalá Dobkör és a magyar hagyományőrző Tűzmadár Táltos Dobkör lépnek színpadra a fesztivál keretében.
A Dobfesztivál gazdag programkínálata minden korosztálynak kínál érdekességeket. Az alaphangulatot a nap 24 órájában innen-onnan hallatszó közösségi zenélés, „jammelés” hatja át, szinte mindig találni valahol egy-egy közösen zenélő csoportot a fesztivál területén. Napközben workshopok és családi programok várják az érdeklődőket, akik saját élmény alapján szeretnék megismerni az afrikai, latin és arab ütőhangszeres zene, közel-keleti és afrikai táncok, a brazil capoeira vagy a modern kori táncmeditáció élményét, és különböző hagyományőrző foglalatosságok - fafaragás, népi hangszer készítés, íjászat - világát. Nem hiányozhat a magyar néptánc és népzene sem, melyet a délegyházi Keringészavar Néptánc Együttes bemutatója képvisel a fesztiválon. A programkínálatot az Ethnosound „Hangszersimogató” kiállítóstandja színesíti, ahol a világ minden tájáról származó egzotikus hangszereket lehet kipróbálni.
- zene.hu -
[2013.07.10.]