A stream szolgáltatók ellen tiltakozik a Radiohead sztárja
Kivonta albumait a Spotify nevű stream szolgáltató rendszeréből a Radiohead vezető énekese. Thom Yorke azért tiltakozik, mert a szolgáltató nagyon keveset, vagy semmit nem fizet az előadóknak. Yorke albumai közül nem elérhető többé a The Eraser című szóló kiadványa és a Nigel Godrich producerrel közös, Atoms for Peace című projektje sem.
Az énekes a Twitteren közölte, hogy „a többi zenészért állnak ki” az albumok eltávolításával.
A Spotify azt mondta, „még mindig a korai szakaszában vannak egy hosszú távú projektnek”.
A Radiohead albumai ugyanakkor továbbra is elérhetők az oldalon.
Yorke azt írta: „Félreértés ne essék, az új előadók, akiket felfedeztek a Spotify-on nem fognak pénzt kapni. Eközben a részvényesek rövidesen dúskálni fognak benne. Ez egyszerű”.
A Spotify a világ legnépszerűbb zenei stream szolgáltatója. A vállalat által nemrég nyilvánosságra hozott adatok szerint 24 millió aktív felhasználójuk van, akik közül hatmillióan fizetnek havonta további lehetőségekért.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
Szerintük 500 millió dollárt fizettek ki a jogtulajdonosoknak, mióta elindították a szolgáltatást 2008-ban Svédországban. Idén várhatóan újabb 500 milliót fizetnek ki.
„Száz százalékig elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a Spotify a lehető legelőadóbarátabb zenei szolgálgató legyen, és folyamatosan beszélünk az előadókkal és menedzserekkel arról, hogyan tud a Spotify hozzájárulni a karrierjük építéséhez” – nyilatkozták a BBC-nek.
Yorke a Spotify mellett eltávolította zenéit a konkurens Rdio oldalról is.
Szenvedni fog
„Ez egy egyenlet, épp csak nem működik” – ezt már Godrich mondta. „A zeneipart kiviszik a hátsó ajtón… és ha mi nem próbáljuk meg és igazságossá tesszük az új zenei producerek és előadók számára… akkor a művészet fog szenvedni.
Félreértés ne essék. Ezek ugyanazok a régi iparági próbálkozások, hogy markukban tartsák a rendszert” – magyarázta.
Godrich – aki a OK Computer óta minden Radiohead album zenei producere – hozzátette: „Ráadásul az emberek félnek felszólalni vagy részt vállalni, mert azt mondták nekik, felbecsülhetetlen expozíciót veszíthetnek el, ha nem szállnak be a játékba. Közben."
A Four Ted nevű brit elektronikus előadó támogatásáról fejezte ki azt írva: „Pontosan. Én már minden kiadványomat levettem. Nem akarok részese lenni ennek a sza.nak”.
A vita állandósulni látszik arról, mennyit kellene fizetniük a Spotifyhoz és Pandorahoz hasonló stream szolgáltatóknak a zenészeknek. A Pandora az amerikai törvények megváltoztatásáért érvel, hogy kevesebb jogdíj járjon a dalszerzőknek.
Legendák (is) tiltakoznak
A Pink Floyd nemrég adott ki közleményt a kérdéssel kapcsolatban:
„Az előadók közel 90 százaléka, akik csekket kapnak a digitális lejátszások után kevesebb, mint 5000 dollárt kap évente. Ők nem engedhetik meg maguknak azt a 85 százalékos csökkentés, aminek kiszabására a Pandora kérte a Kongresszust”.
Az előfizetéses szolgáltatás a digitális zeneipar leggyorsabban növekvő területe, a világeladások 13 százaléka ilyen módon történik. Ugyanakkor a teljes lemezértékesítések csupán 57 százaléka jelenik meg „fizikai” formában (pl. CD). Ez a szám 2008-ban még 74 százalék volt.
Ahogy a Spotify, a Rdio és a Pandora, úgy az Xbox Music, a Google Play Music All Access és a hamarosan induló iTunes Radio versenyzik a stream-hallgatók kegyeiért.
-kiko-
[2013.07.19.]