Brit nemzeti kincsre vágyik az amerikai énekesnő
A brit kormány megpróbálja megakadályozni, hogy Kelly Clarkson amerikai énekesnő egy igazán ritka gyűrűt vigyen ki az országból. A türkiz és arany ékszer tulajdonosa valamikor Jane Austin írónő volt.
Az American Idol 2002-es győztese tavaly vette a gyűrűt egy aukción több mint 150 ezer fontért.
Ugyanakkor Ed Vaizey kulturális miniszter átmeneti kiviteli tilalmat rendelt el, és fellebbezett az Egyesült Királyság vevőit előtérbe helyezve.
Vaizey azt mondta, a „nemzeti kincset” szeretné „megmenteni a nemzet számára”.
A vevőknek szeptember 30-ig van alkalmuk előállni a 152 450 fontos vételi árral.
Csatlakozz, ha kedveled a retro magyar dalokat.
A gyűrű dokumentumokkal igazolhatóan Jane Austen (1775-1817) családjának birtokában volt. Az író szinte egész életét Hampshire-ben élte le, és egyike az angol irodalom legünnepeltebb szerzőinek. Műveit filmekben és minisorozatokban is megörökítették, így többféle változatban fellelhető az Értelem és Érzelem, vagy a Jane Eyre filmes átirata is.
Az ékszer először Austin nővéréhez, Cassandrához került, aki sógornőjének, Eleanor Austennak adta testvérükkel, Henry Thomas Austen tiszteletessel való eljegyzése alkalmából. A gyűrű mindaddig a család tulajdonát képezte, amíg az amerikai Clarkson meg nem vásárolta egy aukción.
Ha egy brit intézmény vagy magánszemély nem jelentkezik az összeggel a megadott határidőig, a gyűrű megkapja a kiviteli engedélyt.
Különösen ritka
A határidő viszont meghosszabbítható december 30-ig abban az esetben, ha bizonyíthatóan komoly vásárlási szándékkal áll elő valaki, akinek szüksége van még egy kis időre összegyűjteni a nem kevés, 52.3 millió forintnak megfelelő összeget.
Vaizey szerint „Jane Austen szerény életmódja és korai halála” miatt a hozzá kapcsolódó tárgyak rendkívül ritkák, ezért reméli, hogy lesz brit jelentkező erre az „egyszerű de elegáns” darabra, és így megmenthetik azt a nemzet számára.
A gyűrű egyike annak a négy „nemzeti kincsnek”, amire mostanában átmeneti kiviteli tilalmat rendelt el a kormány.
Így például Sir Henry "Tim" Birkin híres Bentley Blower versenyautója is külföldre kerülhet, ha nem jelentkezik senki az Egyesült Királyságban, aki hajlandó lenne túllicitálni az eredetileg érte ajánlott 5 millió fontos vételárat.
-kiko-
[2013.08.04.]