A Dal 2014 - középdöntők: esélylatolgatás
Ahogy a tegnapi cikkben már fel lett vezetve, nagyon nem volt könnyű dolgom, mikor ezt az esélylatolgatást írtam, hiszen mindkét elődöntőben több olyan produkció is van, ami megérdemelné azt, hogy a döntőben lehessen. Azonban ez kategóriánként csak két-két fellépőnek adatik meg.
Következzenek tehát az én továbbjutóim, miután tényleg minden olyan dolgot megvizsgáltam, ami számíthat a döntéseknél.
Február 15. Szombat
A ZSŰRI ÁLTAL TOVÁBBJUTTATOTT FELLÉPŐK
Király Viktor – Running out of time
Az egyetlen negyven pontos értékelést elért produkció a mezőnyben, ami szerintem sok mindent elárul. Viktor külföldi előadókhoz méltó profizmussal állt a színpadra, s adta elő a mezőny egyik legerősebb dalát. A képi világ teljes mértékben tükrözi az időközben már megjelent videoklippét, ami szerintem egy nagyon jó ötlet volt. Nincs túlbonyolítva a produkció, egyszerű, letisztult, hogy csak és kizárólag a dalra tudjunk figyelni. Ha Viktor még egy picivel több energiát visz az előadásmódba, akkor szerintem meglesz az este egyértelmű győztese.
New Level Empire – The Last One
Tökéletes volt Zoláék szereplése, a dal szerintem sokkal jobban szólt élőben, mint felvételről. Hatalmas energia van az egész csapatban, ami érződött is minden percben. Igazi fesztiválhangulatot teremtettek, ami azért sem elhanyagolható, mert kint Dániában jóval nagyobb színpadon kell helyt állnia a kijutó produkciónak – Zoláék viszont teljesen be tudják tölteni a teret, így ez sem jelenthet számukra akadályt.
A KÖZÖNSÉG ÁLTAL TOVÁBBJUTTATOTT VERSENYZŐK
Bogi – We all
Egy hajszálnyival fog lemaradni az egyenesági továbbjutástól a produkció. Elképzelhetőnek tartom, hogy a már fentebb említett New Level Empire-rel lesznek holtversenyben. Ami picit a csapat javára billenti a mérleg nyelvét, hogy talán az ő daluk picit karakteresebben szólal meg.
Az viszont tény, hogy Bogi rengeteget fejlődött mind hangban, mind pedig színpadi jelenlétben tavaly óta, s fantasztikus zenészek kísérik őt a produkcióban. Friss jelenség, akire úgy gondolom, mindenképpen szükségünk van a döntőben. A bizalmat a közönségtől meg is fogja kapni.
Group'N Swing – Retikül
Elsőként léptek színpadra az első elődöntőben – és taroltak is. Nagyon nehéz elindítani egy ilyen kaliberű műsort, de Mihályi Rékáéknak ez tökéletesen sikerült, s teljes mértékben megalapozták az este hangulatát. Nem árulok azt hiszem azzal zsákbamacskát, hogy a női előadók közül ő volt az egyik Király Linda mellett, akinél egyetlen hamis hangot sem lehetett hallani. Furcsának tartom egyébként, hogy ezt pozitívumként nekem ki kell emelni, hiszen ez lenne a mindennapos, hogy az előadók tisztán, perfektül énekelnek mindent.
A dalhoz teljes mértékben illő háttérvetítést kaptunk, s ezzel kapcsolatban is ki kell emelnem azt, hogy talán az egyetlen olyan csapatról van szó, akik kihasználták ezen lehetőség minden opcióját – azaz úgy építették be a produkcióba, hogy értelmet nyert egy csapásra minden. Kiváló rendezői munkáról tettek tanúbizonyságot.
Ami a színpadi jelenlétet illeti: remélem mindenki számára jelent valamit az, hogy ÉL a produkció. Nincsenek üresjáratok, kimaradt ütemek, folyamatosan leköti a nézőt az, amit lát. A zenészek nem csak a hangszerükön játszanak, hanem vokáloznak, színészkednek, táncolnak...ritkán látni ilyen multifunkciós megoldásokat, de mindegyik fiú tökéletesen helyt áll, és a lehető legmagasabb profizmussal hozza azt, amit elvárunk ilyen esetben.
Vidámság, könnyedség...a közönség egyértelműen jelezte, erre szükség van ebben a mezőnyben. S bár a zsűri is elismerően szólt a csapat munkájáról, ismét a nézők fogják szerintem őket a döntőbe beszavazni.
Csatlakozz, ha érdekel az Eurovíziós dalverseny
Február 16. Vasárnap
A ZSŰRI ÁLTAL TOVÁBBJUTTATOTT FELLÉPŐK
Kállay-Saunders András – Running
Mit is mondhatnék erről a produkcióról? A vizuális látvány, megerősítés ugyan olyan erős, szinte vesébe vágó, mint amit a videoklipben láthatunk. Andris nagyon komoly témát választott, ami alapjában elgondolkoztatja az embereket; ezt dalban megírni úgy, hogy ne legyen elcsépelt és szájbarágós...nagyon nehéz. De neki sikerült. Lüktet a produkció, szerintem fenomenális ötlet volt zongoristának egy kislányt választani.
Ha Andris pici bizonytalansága, ami az elődöntőben érzékelhető volt a hangján, mostanra eltűnik, akkor borítékolom számára a negyven pontot a zsűri részéről.
Pál Dénes – Brave New World
Ez a dal alapvetően nem tartozott a kedvenceim közé a stúdióverzió alapján, az elődöntő után viszont megszerettem. Dénes különleges hangszíne egy olyan pluszt kölcsönöz az egész előadásnak, amit senki más nem nagyon tudna produkálni. Ez nagyban hozzájárul egyébként a „Brave New World” sikeréhez.
Véleményem szerint a zsűri most is 38 ponttal fogja őt jutalmazni, így őt is a döntősök között köszönthetjük majd jövőhéten.
A KÖZÖNSÉG ÁLTAL TOVÁBBJUTTATOTT VERSENYZŐK
Fool Moon – It Can't Be Over
Kíváncsian vártam, hogy Rácz Gergőék milyen színpadképet fognak a számunkra prezenálni, hiszen egyáltalán nem voltak könnyű helyzetben. Az még csak egy dolog, hogy maga a dal önmagában különleges az acapella előadásmód miatt, de látványban is hozzá kell tenni az egészhez. Tökéletesen megoldották. Ahogy fejlődött, haladt előre a produkció, a mozgásuk is úgy haladt előre. Helyük van a döntőben – de ezt szerintem ezen a héten a közönségnek köszönhetik majd.
Honeybeast – A legnagyobb hős
Kellemes, hangulatos produkciót kaphattunk tőlük, melynél nekem volt egy kis Lovasi utánérzésem; bár ezt nem hoznám fel problémának, inkább kellemes meglepetésnek. Már ami a dalszöveget, s annak fanyar humorát, rejtett utalásait illeti. Sajnos nem szólalt meg az előadás olyan tökéletesen, mint a stúdiófelvételen, Zsófi kicsit izgult is, de remélhetőleg ezeken az apróságokon túllendülnek, s most hétvégén már minden rendben lesz.
Az számomra kiderült, hogy a közönség egyik kedvence „A legnagyobb hős”, úgyhogy az ő támogatásuk szerintem egészen a döntőig repíti a csapatot.
Rosta N. Napsugár
[2014.02.14.]