Brit Awards 2014: David Bowie lett a legjobb férfi előadó - Videókkal!
David Bowie rock legendát nevezték a legjobb brit férfi előadónak a Brit-díjátadó gálán Londonban – bár a zenész személyesen nem jelent meg, hogy átvegye a neki járó trófeát. Az Arctic Monkeys kapta a legjobb csapatnak és a legjobb albumnak járó elismerést – immár harmadik alkalommal.
Ellie Goulding lett a legjobb brit női előadó, míg a One Directiont globális sikereiért tüntették ki.
Bowie díját Kate Moss modell vette át és tolmácsolta köszönőbeszédét arra ösztönözve a skót szavazókat, hogy utasítsák el a függetlenséget.
„Teljesen boldog vagyok, hogy van egy Britem, mint a legjobb férfi előadó – de az vagyok, vagy nem, Kate? Igen. Szerintem ez nagyszerű módja a nap befejezésének. Nagyon-nagyon köszönöm és Skócia maradj velünk” – olvasta Moss David Bowie szavait.
Lájk, ha szeretsz koncertre járni.
A ceremóniát élőben közvetítette az ITV, nézettsége azonban messze elmaradt a szokásostól. A díjkiosztóra csupán 4,2 millió néző volt kíváncsi, ami a legalacsonyabb érdeklődést mutatja 1999 óta. A tavalyi gálát is 6,5 millió néző követte.
Rászolgált a győzelemre
A közönségszavazáson a One Direction nyerte a legjobb videónak járó elismerést is. A Best Song Everrel aratott győzelmükhöz nagyban hozzájárulhatott az a 17,8 millió rajongó, akik a Twitteren követik a fiúcsapat tevékenységeit.
David Bowie tiszteletre méltó kivételével egyébként a fiatalság tarolt a Brit-díjátadón. A színpadra szólított sztárok közül szinte mindenki a húszas éveiben jár, az új-zélandi Lorde pedig mindössze 17 éves – ezzel Joss Stone-hoz csatlakozott a valaha volt legfiatalabb Brit-győztesként.
És ez pozitív dolog, hiszen a Britnek az élénk pop-dance szférát kell képviselnie, miután majdnem mindegyik díjkiosztó szinte kizárólag a középkorú férfiaknak kedvez.
Az Arctic Monkeys volt talán a generációk közötti láncszem, akik a rockot újjáélesztve magukévá tették a showt.
Visszatérésük a Glastonbury vezető fellépőiként kezdődött tavaly, és történelmi jelentőségű, harmadik duplázásukkal csúcsosodott ki. De, mint Alex Turner énekes a színfalak mögött szerényen megjegyezte: „Nem hiszem, hogy egy csapat zenész tehetsége egyenesen arányos trófeagyűjteményükkel”.
A londoni O2 Arénában rendezett ceremónián – ahogy az ilyenkor lenni szokott – számos előadó fellépett, így például Beyonce és Katy Perry is.
Utóbbi azonban lecsúszott a trófeáról a legjobb nemzetközi énekesnő címért folyó versenyben, mert azt a tinédzser Lorde szerezte meg.
Bruno Mars szintén élőben énekelt, röviddel azután, hogy őt nyilvánították a legjobb nemzetközi férfi énekesnek.
Bowie győzelme olyan fiatal reménységeket küldött vissza a kispadra, mint Jake Bugg, Tom Odell, John Newman és a Mercury Prize győztese, James Blake.
67 évével ő a díjkiosztó történetének eddigi legidősebb győztese, ami 18 évvel legutóbbi Brit-sikere után következett be. Az énekes – aki tíz éves szünetet követően adta ki The Next Day című albumát – 1984-ben a legjobb férfi előadnak bizonyult. A sztár viszont – aki ideje nagy részét New Yorkban tölti – nem jelent meg a gálán.
Bár a One Direction két díjjal távozhatott a showról, egy harmadikat már nem sikerült begyűjteniük, miként azt a Rudimental kapta legjobb brit kislemezükért, ami a Waiting All Night-ért járt nekik.
A legjobb brit újonc a Bastille lett, mít a legjobb nemzetközi csapatnak járó elismerést a Daft Punk kapta.
-kiko-
[2014.02.20.]