Amit nem hallhattál a Beatlesről 3: a logó különös története
Az idén 10 éves The BlackBirds Beatles Tribute Band egy rendhagyó 10 részes sorozattal emlékezik a Beatles együttesre, melyekben olyan érdekességek kerülnek napvilágra a Beatles háza tájáról amik nem a legismertebb legendák közé tartoznak.
Ebben Hoffmann Gyurinak, a BlackBirds alapító dobosának segítségére lesz Peterdi Gábor. Ők ketten személyesen is találkozhattak Ringo Starral 2011-ben budapesti öltözőjében, az Aréna koncert előtt. Gábor az egri Beatles Múzeum megálmodójaként tervezgeti a Múzeum megnyitását, Gyuri pedig a 2004-ben alakult The BlackBirds zenekar jubileumi koncertjére készül.
10/3 rész: Ringo a retyón (a Beatles logójának története)
Azzal mindenki tisztában van, hogy Ringo előtt a Beatlesnek több dobosa is volt. Pete Bestről szinte már mindenki hallott, pedig előtte olyan, máig sem ismert nevek ütötték a bőrt John, Paul és George mögött, mint Colin Hanton, Tommy Moore, Johnny Hutchinson, Norman Chapman, vagy a Ringo betegsége miatt az első 1964-es világkörüli turné alatt beugró Jimmy Nicol.
Egy további cikkünkben róluk is részletesebben szólunk, ma azonban azt vesszük górcső alá, hogy hogyan is festett a basszusdob festése ezen ütősök hangszerein, illetve, hogy miként is alakult ki a híres Beatles logó.
Az első, aki John Lennon mögött verte a bőröket Colin Hanton, John két évvel idősebb jó barátja volt, aki a skiffle őrület idején alakult Quarry Men együttesben volt a ritmusfelelős. Colin hangszere – ami ma a liverpooli Beatles múzeum féltett kincse – egy egyszerű fehér, alapcucc volt, ami büszkén hirdette, a tulajdonos, valamint a zenekar nevét.
A sorban következő dobosok - mivel legtöbbször csak átmeneti tagok voltak - nem voltak hajlandóak elcsúfítani a bőröket a zenekar éppen aktuális neveivel, így nem festették fel se a Johnny and The Moondogs, se a Japage3 vagy a Beatals nevet.
Egyedül a már stabil tagnak számító Pete Best volt az, aki vette a bátorságot és felfestette a drága bőrre a Beatles feliratot.
Szegény Pete ekkor még nem sejthette, hogy a világhírnév felé egy másik ütős repíti majd a liverpooli formációt. Pete-el persze ment a dobszerkó is és az újonnan érkező – Hamburgból már jól ismert – fiú, saját Premier cuccát állította fel a birkenhead-i Hulme Hall színpadán, ami büszkén hirdette, hogy az új tag neve: Ringo Starr.
A szedett-vedett, amatőr felírat, a banda fiatal menedzsere, Brian Epstein miatt nem sokáig maradhatott. Ringo kapott egy vadonatúj Ludwig felszerelést, amire a bogarakra hajazó új felírat is felkerült. Aztán beindult a szekér és 1963 decemberére a dobszerkó már megtapasztalta, mi az a Beatlemania.
Az év utolsó koncertjét a banda az ABC TV Thank Your Lucky Stars című adásában játszotta, amit Gerry Evans, a londoni Drum City hangszerbolt tulajdonosa is nézett.
Elképedve vettem észre, hogy az általunk eladott dobcucc matricázott feliratából, ami eredetileg a büszke, Ludwig feliratot mutatta, mostanra már csak a „Lu” (Retyó) maradt. Lennon persze nem volt rest és többször is úgy konferálta fel Ringót, hogy: …és íme Ringo a retyón!
Több sem kellett Gerrynek és még aznap intézkedett, hogy a Beatles lestrapált dobbőrét rendbe szedjék. Lekaparták a dicstelen feliratot és egy Eddie Stokes nevű munkatárs kicsit nagyobb méretben felfestette a büszke márkanevet. Leszedte a régi Beatles feliratot és újra festette a The Beatles nevet is. Kicsit meghúzta a B és középső T betűt, hogy a BEAT szót minél jobban kiemelje, és néhány órás száradás után ott tündökölt a dobon a ma már védett logó.
Három évig maradt is ez a dizájn, ám 1967-ben, amikor a fiúk a pszichedelikus korszakuk csúcsán voltak és John és George nemcsak gitárjaikat, de autóikat is kipingál(tat)ták, Ringo is nekiveselkedett, hogy kicsit átdolgozza a cuccost.
1968-ban aztán visszatért a jól bevált formulához, a bőrhöz, ami mindannyiunk fejében felvillan, ha a The Beatles dobjáról van szó.
(A cikkhez kapcsolódó képek a Szeretem a Beatlest facebook oldalán:
Peterdi Gábor
[2014.04.05.]