2024. november 21. | csütörtök | Olivér nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Amit nem hallhattál a Beatlesről 1.: Lennon megfújta
Amit nem hallhattál a Beatlesről 2.: Hét szint van
Soha nem felejtjük - íme Szabó Gyula alig ismert előadása
Új klip! Matiné: Fapapucs
Új videoklip! Roberto: Életem bele írva
Új klip! Katy B - Still
Klip-újdonság! The Shoe - Dead Rabbit Hopes
Választás 2014: L. L Junior így szavazott
Amit nem hallhattál a Beatlesről 4: Paul és Magritte
Amit nem hallhattál a Beatlesről 5.: Szeretjük a BEAT-LISZT!
Amit nem hallhattál a Beatlesről 6: Kincs, ami nincs
Amit nem hallhattál a Beatlesről 7.: Ringo, a párbajhős
Amit nem hallhattál a Beatlesről 8: Beatles és India
The BlackBirds - a Beatles magyar hírnökei újra Liverpoolban!
Kapcsolatok
The Beatles
The BlackBirds

Amit nem hallhattál a Beatlesről 3: a logó különös története

Az idén 10 éves The BlackBirds Beatles Tribute Band egy rendhagyó 10 részes sorozattal emlékezik a Beatles együttesre, melyekben olyan érdekességek kerülnek napvilágra a Beatles háza tájáról amik nem a legismertebb legendák közé tartoznak.

Ebben Hoffmann Gyurinak, a BlackBirds alapító dobosának segítségére lesz Peterdi Gábor. Ők ketten személyesen is találkozhattak Ringo Starral 2011-ben budapesti öltözőjében, az Aréna koncert előtt. Gábor az egri Beatles Múzeum megálmodójaként tervezgeti a Múzeum megnyitását, Gyuri pedig a 2004-ben alakult The BlackBirds zenekar jubileumi koncertjére készül.

10/3 rész: Ringo a retyón (a Beatles logójának története)

Azzal mindenki tisztában van, hogy Ringo előtt a Beatlesnek több dobosa is volt. Pete Bestről szinte már mindenki hallott, pedig előtte olyan, máig sem ismert nevek ütötték a bőrt John, Paul és George mögött, mint Colin Hanton, Tommy Moore, Johnny Hutchinson, Norman Chapman, vagy a Ringo betegsége miatt az első 1964-es világkörüli turné alatt beugró Jimmy Nicol.

Egy további cikkünkben róluk is részletesebben szólunk, ma azonban azt vesszük górcső alá, hogy hogyan is festett a basszusdob festése ezen ütősök hangszerein, illetve, hogy miként is alakult ki a híres Beatles logó.

Az első, aki John Lennon mögött verte a bőröket Colin Hanton, John két évvel idősebb jó barátja volt, aki a skiffle őrület idején alakult Quarry Men együttesben volt a ritmusfelelős. Colin hangszere – ami ma a liverpooli Beatles múzeum féltett kincse – egy egyszerű fehér, alapcucc volt, ami büszkén hirdette, a tulajdonos, valamint a zenekar nevét.

A sorban következő dobosok - mivel legtöbbször csak átmeneti tagok voltak - nem voltak hajlandóak elcsúfítani a bőröket a zenekar éppen aktuális neveivel, így nem festették fel se a Johnny and The Moondogs,  se a Japage3 vagy a Beatals nevet.

Egyedül a már stabil tagnak számító Pete Best volt az, aki vette a bátorságot és felfestette a drága bőrre a Beatles feliratot.

Szegény Pete ekkor még nem sejthette, hogy a világhírnév felé egy másik ütős repíti majd a liverpooli formációt. Pete-el persze ment a dobszerkó is és az újonnan érkező – Hamburgból már jól ismert – fiú, saját Premier cuccát állította fel a birkenhead-i Hulme Hall színpadán, ami büszkén hirdette, hogy az új tag neve: Ringo Starr.

A szedett-vedett, amatőr felírat, a banda fiatal menedzsere, Brian Epstein miatt nem sokáig maradhatott. Ringo kapott egy vadonatúj Ludwig felszerelést, amire a bogarakra hajazó új felírat is felkerült. Aztán beindult a szekér és 1963 decemberére a dobszerkó már megtapasztalta, mi az a Beatlemania.

Az év utolsó koncertjét a banda az ABC TV Thank Your Lucky Stars című adásában játszotta, amit Gerry Evans, a londoni Drum City hangszerbolt tulajdonosa is nézett.

Elképedve vettem észre, hogy az általunk eladott dobcucc matricázott feliratából, ami eredetileg a büszke, Ludwig feliratot mutatta, mostanra már csak a „Lu” (Retyó) maradt. Lennon persze nem volt rest és többször is úgy konferálta fel Ringót, hogy: …és íme Ringo a retyón!

Több sem kellett Gerrynek és még aznap intézkedett, hogy a Beatles lestrapált dobbőrét rendbe szedjék. Lekaparták a dicstelen feliratot és egy Eddie Stokes nevű munkatárs kicsit nagyobb méretben felfestette a büszke márkanevet. Leszedte a régi Beatles feliratot és újra festette a The Beatles nevet is. Kicsit meghúzta a B és középső T betűt, hogy a BEAT szót minél jobban kiemelje, és néhány órás száradás után ott tündökölt a dobon a ma már védett logó.

Három évig maradt is ez a dizájn, ám 1967-ben, amikor a fiúk a pszichedelikus korszakuk csúcsán voltak és John és George nemcsak gitárjaikat, de autóikat is kipingál(tat)ták, Ringo is nekiveselkedett, hogy kicsit átdolgozza a cuccost.

1968-ban aztán visszatért a jól bevált formulához, a bőrhöz, ami mindannyiunk fejében felvillan, ha a The Beatles dobjáról van szó.

(A cikkhez kapcsolódó képek a Szeretem a Beatlest facebook oldalán:

 

Peterdi Gábor

[2014.04.05.]

Megosztom:


	Amit nem hallhattál a Beatlesről 1.: Lennon megfújta
Amit nem hallhattál a Beatlesről 1.: Lennon megfújta

Az idén 10 éves The BlackBirds Beatles Tribute...

	<strong>Amit nem hallhattál a Beatlesről 2.: Hét szint van</strong>
Amit nem hallhattál a Beatlesről 2.: Hét szint van

Az idén 10 éves The BlackBirds Beatles Tribute Band...

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
A sürgos egyének közötti kölcsön kínálat szolgáltatás [2024.11.21.]
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között szolgáltatás [2024.11.21.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még