Durva: Táncosokat tartóztattak le a Pharell slágere miatt!
Letartóztatta, majd szabadlábra bocsátották azt a csapat iráni fiatalt, akik Pharell Williams Happy című dala előtt tisztelegve forgattak egy „klipet”. Az egyik rajongó, Reihane Tavarati fotós egy képet tett közzé az Instagramon mondván: „Hello, visszatértem!”
Őt és kollégáit kedden tartóztatták le. A rendőrség azt mondta, „vulgáris klipjük” sértette „a közízlést”.
A videóban három férfi és három fedetlen külsejű nő látható, akik Teherán utcáin és háztetőin táncolnak.
Williams – akinek dalát tavaly Oscar-díjra jelölték – tiltakozott a letartóztatás ellen:
„Nagyon szomorú, hogy ezeket a srácokat letartóztatták, mert megpróbálták terjeszteni a boldogságot” – írta az énekes a Facebookon.
Számos Twitter-felhasználó használta a #freehappyiranians „hashtaget”, hogy nyomást gyakoroljon az iráni hatóságokra, hogy kiengedjék a táncosokat.
Szabadulásukat bejelentve Taravati azt írta: „Hello, visszatértem. Köszönjük Pharellnek és mindenkinek, aki aggódott értünk, szeretünk titeket és nagyon hiányoztatok”.
Nyomj egy tetsziket, ha szereted a zenét.
Az International Campaign for Human Rights in Iran (ICHRI) jelentése szerint a videóban látható többi táncost is szabadon engedték.
„Minden embert, aki a Happy videót készítette kiengedték ma, kivéve a videó rendezőjét, mondta a családokhoz közel álló forrás” – twittelte a szervezet.
A „Happy we are from Tehran” videót eredetileg márciusban posztolták, és már több mint negyvenezerszer nézték meg.
A klip végén a következő felirat olvasható: „A Happy egy ürügy boldognak lenni. Élveztük minden másodpercét az elkészítésének. Reméljük, mosolyt csal az arcotokra”.
Némely jelentés szerint összesen 13 embert tartóztattak le a videóval kapcsolatban, de hivatalos források nem erősítették meg a letartóztatottak számára vonatkozó részleteket.
Az iráni állami tévé kedden egyik műsorában férfiak és nők vallották a kamerák előtt, hogy becsapták őket. A televíziós klip feliratozott változatában – amit a YouTube-on tettek közzé – a színészként azonosított szereplők arról vallanak, hogy egy állítólagos meghallgatásra készítették a felvételt.
„Azt mondták nekem, készítenek egy játékfilmet, és engedélyük van rá” – mondta az egyik férfi. „Ők mondták azokat a dolgokat, és becsaptak engem” – szögezte le.
Egy fiatal nő hozzátette: „Azt ígérték, nem hozzák nyilvánosságra a videót”.
Az iszlám jog iráni értelmezése szerint a nőknek el kell fedni hajukat és bő ruházatot kell viselniük, hogy megőrizzék erényüket. Az „erkölcsrendészet” járőrei rendszeresen ellenőrzik a dress code-it irán utcáin – bár a szabályt sokan semmibe veszik.
Az internetet is könyörtelenül korlátozzák Iránban, a hatóság például blokkolja a hozzáférést a népszerű közösségi oldalakhoz.
De Arash Sobhani – a Kiosk nevű iráni underground csapat énekese – azt mondta a BBC perzsai szolgáltatójának, hogy a zene- és véleménynyilvánítás szabadságának elnyomására tett kísérletek hatástalanok.
„Tiltják a zenénket, összetörik a gitárjainkat, megtámadják a bulijainkat és leállítják a koncertjeinket. De abbahagyjuk? Nem!” – jelentette ki.
-kiko-
[2014.05.23.]