Shakespeare Fesztivál a Margitszigeten
Háromnapos mini-fesztivállal – június 20-21-22-én – háromnapos mini-fesztivállal ünnepelik Budapesten Shakespeare születésének 450. évfordulóját.
Családi programok, színházi előadások, kiállítások, a londoni GLOBE Színház vendégjátéka, Szentivánéji Slam Komédia bemutató, világzene és jazz, öltözéktervek, jelmezek, továbbá vásári hangulat és gasztronómiai meglepetések Szent Iván éjszakájának hétvégéjén: ez a kínálat, amely várja mindazokat, akik szeretnének kikapcsolódni, feltőltődni, kultúrálódni és Shakespeare-re emlékezni.
Érdemes a részletes programot is megtekinteni!
Június 20. péntek
19:00 kiállítás megnyitók – közreműködik a Hups! Crew
Víztoirony Visual Art Galéria - látogatható júniustól szeptemberig
Lájk, ha érdekelnek az új klipek.
Shakespeare a Szigeten
Fotó- és színháztörténeti különlegességek a Margitszigeti Szabadtéri Színpad első korszakának Shakespeare-előadásaiból.
A Margitszigeti Szabadtéri Színpad megnyitásának első esztendeiben Németh Antal Shakespeare erdőben játszódó műveit tűzte műsorra, így előadásuk az évszázados fákkal övezett nyári játszóhelyen különleges élményt kínált a magyar és a külföldi közönség számára. Shakespeare születésének 450. évfordulóján elsősorban ezeket a különleges előadásokat idézzük fel. Összeállításunk felöleli a Szentivánéji álom (1938, 1939, 1941, 1949–1955), az Ahogy tetszik (1938) és A vihar (1939) előadásának valamennyi felvételét, melyet az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet őriz. A felvételek nemcsak a színháztörténeti eseményeket illusztrálják, a magyar fotótörténetnek is értékes darabjai. Szakmai partner: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet. Kurátorok: Csiszár Mirella, Gajdó Tamás.
Somogyi Erzsi (Rosalinda) és Jávor Pár (Orlando) - Ahogy tetszik, 1939.
Rendezte Németh Antal (Forrás: OSZMI)
Shakespeare korának hatása a mai divatra
Shakespeare születésének 450. évfordulója alkalmából a Szabad Tér Színház öltözéktervezési pályázatot írt ki művészeti képzésben résztvevő hallgatók számára. A zsűri: Bán Teodóra fesztiváligazgató, Erkel László KENTAUR díszlet- és jelmeztervező és Náray Tamás divattervező a beérkező pályaművek legjobbjaiból válogatja ki a kiállítás anyagát.
EXTRA KIÁLLÍTÁSOK - csak június 20-21-22-én látogathatók!
Helyszín: Víztorony-udvar
In Memoriam W.S. – Orosz István Shakespeare-grafikái, anamorfózisai, plakátjai
Orosz István az optikai illúziók és az anamorfózisok mestere. Az anamorfózis egy művészettörténeti kifejezés, amely azokat a felismerhetetlenné torzított képeket jelenti, amelyek csak egy különös nézőpontból vagy egy rájuk helyezett tükörtárgy segítségével válnak újra láthatóvá. A Kossuth-, Balázs Béla-, Munkácsy Mihály-, Prima- és Ruttenscheid-díjas képzőművész, az Amerikai Illusztrátorok Társaságának aranyérmével, Aranyrajzszög-életműdíjjal elismert érdemes művész a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Évtizedek óta foglalkoztatja a szemszög és a nézőpont kérdése, amely a reneszánsz kor emberének világlátásában is központi helyet foglalt el. Az optikai és a perspektivikus hatások sokszor és sokféle módon bukkannak fel Shakespeare drámáiban. Orosz István számos munkájában reflektált ezekre a művekre. Tematikus válogatásunk a legismertebb alkotásokat mutatja be.
Shakespeare-bábok a Budapest Bábszínházból – az 1964-es és a 2006-os Szentivánéji álom előadás bábjai
A Szentivánéji álom a Budapest Bábszínház történetében nagy jelentőséggel bír: az 1964-ben Bródy Vera bábjaival, Szőnyi Kató rendezésében bemutatott előadás hozta meg a jogelőd Állami Bábszínház együttesének a világhírnevet. A Shakespeare-művet a színházban jó két évtizeddel később, 2006-ban Jaroslav Milfajt látványával, Josef Krofta színre vitelében láthatta ismét közönség.
Június 21-én a Múzeumok Éjszakáján a víztorony kilátó és a kiállítások hajnal 2 óráig tartanak nyitva!
21:00 Szentivánéji Slam Komédia - slam & színház & divat bemutató
Az est egy verses, élőzenés színházi (divat)bemutató, amelyben az alkotók a slam poetry műfajában, új szövegként írják meg és adják elő Shakespeare Szentivánéji álom c. drámájának parafrázisát, Keszég László rendezésében, az Amoeba zenekar közreműködésével, a MOME jelmeztervező hallgatói által tervezett jelmezekben.
Június 21. szombat
10:30 Interaktív meseszínpad – bábszínház a platánfánál –Vojtina Bábszínház: Batu-tá kalandjai (ingyenes)
11:30 – 14:30 Reneszánsz mese-foglalkoztató – síkbábok készítése és papírszínház játék (ingyenes)
20:00 Shakespeare: Hamlet
A londoni Shakespeares’s Globe előadása a Nagyszínpadon angol nyelven, magyar felirattal.
Shakespeare's Globe: HAMLET (Fotó: Brownen Sharp)
A társulat egy csaknem üres színpadon adja elő a dán királyfi történetét, ugyanúgy a szó erejével teremtve meg a cselekmény közegét, ahogy Shakespeare idejében is. Az előadást különleges technikai kivetítés teszi teljessé, amely ebben a formában csak Magyarországon lesz látható.
23:00 Bordó Sárkány Régizene Rend - középkori világzene koncert korabeli viseletben - Hamlet-jeggyel vagy Múzeumok Éjszakája karszalaggal ingyenes
A Víztorony hajnal 2 óráig tart nyitva a Múzeumok Éjszakáján!
Június 22. vasárnap
10:30 Reneszánsz délelőtt – mesejáték a Szent Margit-romoknál - Aranyalma zenekar: Mátyás király juhásza (ingyenes)
11:30 – 14:30 Reneszánsz mese-foglalkoztató – fejdíszkészítés, lovagi torna, úrhölgyválasztás (ingyenes)
16:00: Mándy Ildikó Társulata: RésJ
Rómeó és Júlia – Shakespeare után, továbbra is, szabadon – két színész és két táncos előadásában.
18:00 Vámos Miklós – Mészöly Dezső: És Rómeó és Júlia
Rómeó és Júlia története Nagy-Kálózy Eszter és Rudolf Péter előadásában. Ketten vannak a világot jelentő deszkákon. Összesen ketten. Shakespeare világát jelentik.
20:00 Sena & Ónodi Eszter & W.H. Shakespeare’s Sonnets and Songs
Versek és dalok angol és magyar nyelven.
A W. H. formáció Márkos Albert csellista-zeneszerző kezdeményezésére alakult azzal a céllal, hogy William Shakespeare szonettjeit és dalait megzenésítsék és játsszák. A zenekar a szonettek máig ismeretlen, titokzatos címzettjéről, Mr. W.H.-ról kapta a nevét.
Slammerek: Basch Péter, Bárány Bence, Bencsik Ádám – Ponza, Bock Balázs, Gábor Tamás – Indiana, Horváth Kristóf – Színész Bob, Kemény Zsófi, Mavrák Kata – Hugee, Németh Péter – Zeek, Pion István, Tolnai Esztiű
Zene: Amoeaba / Látvány: Kiégő Izzók / Jelmez: MOME Design Intézet, Textiltervező Tanszék hallgatói / Rendező: Keszég László
Minden további információ megtalálható a szabadter.hu oldalra kattintva!
- KO/szabadter.hu -
fotók: szabadter.hu
[2014.06.20.]