Gyász! Elhunyt a Kossuth-díjas magyar zenész - Mága Zoltán így búcsúzik
Elhunyt a prímások királya, a királyok prímása, a legnagyobb cigány muzsikus, Boross Lajos Kossuth-díjas hegedűművész. Az lább Mága Zoltán búcsúzását közöljük.
Halálhíréről megrendülten értesültem, most e néhány sorban, emlékét szívemben is örökké őrizve mély fájdalommal búcsúzom a legnagyobb zenésztől. Bátran kijelenthetjük, szegényebb lett a zenei társadalom, szegényebb lett a világ, a közélet azzal, hogy Lajos bácsi itt hagyott minket. Egy csillaggal kevesebb lett itt a földön, és egy csillaggal több lett a mennyben. Boross Lajos tanítása, szavai, muzsikája itt marad közöttünk: etalonnak és intelemnek - az utókor számára is.
A prímások királyának sokat köszönhet a cigányzenei társadalom és a cigányság is. Hegedűjével bejárta a világot, a Föld valamennyi kontinensén muzsikált, öregbítve és jó hírét keltve hazánknak, Magyarországnak és a cigányságnak, a cigányzenének egyaránt. Ő maga volt egy unikum, egy olyan zenész, akinek neve rangot és elismerést adott egy rendezvénynek, egy koncertnek, egy nótaestnek, de akár egy étteremnek is. Lajos bácsinak nagy tekintélye volt országunkban, a zenészi körökben, de magánemberként is kivívta és kiérdemelte a tiszteletet. Munkásságát szerte a világban elismerték, kedvelték. Kiváló hang tónusa, egyedi stílusa meghatározó szerepet töltött be a magyar és cigányzenei társadalomban.
Boross Lajos, mint minden igazi cigányzenész korán kezdte a pályát: már 17 évesen önálló zenekara volt. Az 1950-ben megalakult Állami Népi Együttes vezető prímásaként, majd a 100 tagú cigányzenekar élén bejárta a Föld szinte minden országát, és már az 1970-es évek elején a cigányzenészek példaképévé vált. Pályafutása során, királyoknak, hercegeknek, minisztereknek, világsztároknak, és sok más világhírességnek muzsikált. 1985-ben a prímások királyává koronázták. Megszámlálhatatlan hangfelvételei, televíziós szereplései mellett számos szakmai és állami elismerést, kitüntetést kapott, míg a legnagyobbat, a Kossuth-díjat 2006. március 15-én vehette át.
Boross Lajos volt az élő legenda, a Királyok prímása - a Prímások királya.
Muzsikája, személye örökké legendás marad! Büszke vagyok arra, hogy már gyermekkoromtól személyesen ismerhettem, koncertjeimen, gálaestjeimen vendégül láthattam, televíziós műsoraimban vendégként üdvözölhettem. Közös muzsikálásunk legkedvesebb emlékeim közé tartozik, arcát, hangját, intelmeit soha nem feledem! A fiatal zenészeknek átadott tanítása, hangszer és vonókezelési technikai oktatása sok zenész számára ma is a muzsikálás bibliájának tekintető.
Lajos Bácsi, az égi kávéházban üldögélve vagy muzsikálva időnként tekints le ránk! Hegedűdből zendülő nótákkal hozz jókedvet az Istennek, hogy eltörölje a szenvedést, a nélkülözést, és békében, szeretetben élhessünk együtt itt a Földön!
Nyugodj békében! Mága Zoltán
[2014.07.09.]