A Dal 2015 harmadik elődöntő: Boggie győzött - videók
Hamarosan, pontban 20.25-kor megkezdődik A Dal harmadik, egyben utolsó elődöntője. A műsorban kiderül, melyik hat előadó csatlakozhat az eddig kiválasztott tizenkettőhöz, akik a középdöntőben mérethetik meg magukat ismét. Végső cél a február 28-i döntőbe jutás, ahol kiválasztják a dalt, ami 2015-ben képviseli majd Magyarországot az Eurovíziós Dalversenyen Bécsben.
A szabályok továbbra sem változtak, de akik nem lennének képben, azok kedvéért ismét elmondjuk. Mint minden eldöntőben, most is tíz dal hangzik majd el. A nézők a produkció ideje alatt három percig pontozhatnak sms-ben és mobil applikáció segítségével. A négytagú zsűri - Csiszár Jenő, Rákay Philip, Rúzsa Magdi és Pierrot – a dalok végén pontoznak.
A pontok alapján kialakul az első öt továbbjutó sorrendje. A hatodik továbbjutó kilétéről a nézők döntenek a maradék öt produkcióra leadott szavazataikkal. Amíg a voksolás tart, extra fellépőként érkezik a Kiscsillag zenekar, akiket az MR Szimfonikusok kísérnek majd.
Lássuk az est főszereplőit, tehát a fellépőket:
Péter Barbara – Listen to the Universe
Proof of Life – Hol a határ
Mujahid Zoltán – Beside You
Boggie – Wars for Nothing
Gájer Bálint – That’s How It Goes
Spoon – Keep Marching On
Other Planet – Untold Story
Keresztes Ildikó – Hazám hazád lehet
Fool Moon – Back To Right
Wolf Kati – Ne engedj el
Lájk, ha kedveled a retro dalokat.
Ahogy megszokhattuk, izgalmas este elé nézünk, érdemes követni a történéseket itt, a Zene.hu hasábjain is!
Elsőként Péter Barbara lépett színpadra, akinek a neve ismeretlenül csenghet, pedig sokéves zenei múlttal rendelkezik. Bár eddig leginkább a háttérben szólt a hangja, az ügyvéd végzettségű énekesnő megjárta a Megasztárt, a Voice-t és több nagylemezen is vokálozott amellett, hogy időnként rajzfilmszereplőknek is kölcsönzi a hangját. Most újra a reflektorfénybe vágyott, és Listen to the Universe című dalával be is jutott a legjobb harminc közé.
A produkció után Csiszár Jenő elsőként az énekesnő a „kezeslábasát” kritizálta, de a dalról azt mondta, „első hallásra is behúzza az embert”. Megjegyezte: „Te vagy a világ legjobb hangú ügyvédnője”, ugyanakkor hozzátette: „nem tört át fronténekesként a hangod”.
Pierrot „csapakedvesség dalt hallott egy csupakedvesség előadótól”, ellenben ő is kiemelte a dal egyhangúságát. Az univerzum dala 24+6 pontot ért.
A Pakisztánban született Mujahid Zoltán országos ismertségét a Megasztár első évadának köszönheti. A Bakács Tibor, Soma, Pierrot, Pély Barna és Presser Gábor alkotta zsűri elismerően nyilatkozott a dalszerzőként is tevékenykedő énekesről, aki ennek ellenére a tizedik helyen búcsúzott. Bár itthon sosem távolodott el a zenétől – dalszövegeket írt, albumokat készített és éneket tanított -, 2011-ben Londonba költözött feltöltődni. Egy év múlva visszatért és vallja, hogy „érdemes és hálás feladat Magyarországon magyar dalokat írni és énekelni”. Ennek az elvnek némiképp ellent mond az angol nyelvű Beside You, de ez talán betudható az Eurovízión való érvényesülési vágynak is.
Rúzsa Magdinak „fiúzenekaros hangulatot hozott vissza” és a Take Thatet idézte a produkció. Rákay Philipet egy apróság zavarta: szerinte ha valaki „ennyire tud énekelni”, „nem kellenek a nagy gesztusok”. „A kevesebb picit több” – fogalmazott hozzátéve, hogy a dal minden tekintetben bármelyik Eurovíziós Dalverseny színpadán ott lehetne. A Beside You 32+7 pontot kapott.
„Vacak”
A Proof of Life zenekar az Élet Bizonyítéka. A szóviccet félretéve, a Schmél Csaba (Artoscsaba/MC), Nagyváradi Nelli (ének), Krajczár Péter (billentyűk/Groove/DJ), Lelovics György (gitár), Virághalmy Bálint (gitár) és Bensó Pál (dobok) által alkotott formáció stílusát nehéz lenne behatárolni. Mivel a tagok mind más-más zenei területről érkeztek, zenéjükben is megtalálható úgy a hiphop, drumm&bass, nu metal, rap-metal, mint a garage, dubstep és a trap. Versenydaluk címe ennek megfelelően Hol a Határ?
„Nagyon izgalmas stíluselegyet tettek össze ebben a boszorkánykonyhában” – fogalmazott Pierrot a produkció után. Az ítész azt mondta, „alapvetően üt a dal”, de a rapbetétet „vacaknak” nevezte.
Csiszár Jenő egyetértett az előtte szólóval, a ritmizálás őt is zavarta, de összességében úgy vélte, ez egy „nagyon erős rádiós dal”, ami 30+7 pontot hozott a határokat feszegető zenészek konyhájára.
Csemer Boglárka a Boggie formáció énekesnpje Sebestyén Áron zongorista mellett. A formáció 2010-ben alakult, a zenekari felállás viszont csak 2013-ban nyerte el jelenlegi formáját: az ének és a zongora mellett dob, gitár, basszusgitár és elektromos cselló teszi színesebbé a hangzásvilágot. 2013 áprilisában jelent meg első, háromnyelvű albumuk, ami a 3. helyen nyitott az amerikai Billboard magazin jazz album listáján. A világzenei albumok között a 17. lett, köszönhetően többek között az album első klipes dalának.
A Parfüm / Nouveau Parfum elsöprő nemzetközi sikert aratott, világszerte több mint 30 millió ember volt kíváncsi rá alig néhány hét leforgása alatt. Koncerteztek már többek között Frankfurtban, Münchenben, Bécsben és Amsterdamban is. Párizsban már visszatérő fellépőnek számítanak, a new yorki közönség 2014-ben találkozhatott velük először. A Dalba Wars for Nothing című dalukkal érkeztek, amit az ukrán helyzet inspirált.
Rákay Philipet lenyűgözte a Boggie színpadi kisugárzása, harmóniája, és azt mondta: „a popzenének kell, hogy legyen üzenete és lehet üzenete”. De dal mondanivalójára utalva rámutatott, Ukrajnában ezeken a percekben is emberek szenvednek és halnak meg, és hozzáfűzte: „amikor ilyen nehéz témákat vesz elő az ember, vigyázni kell rá, hogy ne csússzanak be közhelyek”.
Rúzsa Magdinak Pink Dear Mr President című slágerét idézte a produkció, és kiejelentette: ő most akár fel is állhatna és hazamehetne, mert megtalálta amit keresett, a legjobb eurovíziós dalt. A War for Nothing 38+8 ponttal várja a folytatást.
„Értelmezési tartomány”
A Fool Moon 2001-ben alakult Szegeden, és azóta is a pop a’cappella, azaz hangszeres kíséret nélküli éneklés műfaját népszerűsítik. Első lemezük „Csillagok…” (2003, Warner-Magneoton) címmel került a boltokba, melyen magyar slágerek feldolgozásai hallhatók, de a csapat énekel angolul, olaszul és franciául is. Pályafutásuk alatt számos hazai előadóval dolgoztak együtt, de külföldi fesztiváloknak is állandó vendégei. Koncerteztek Tajvanban, Japánban, Kínában, Dél-Koreában és Szingapúrban is.
Rúzsa Magdi most úgy érezte, a tavaly érzett varázslatot idén nem kapta meg a Back To Right-tól. Csiszár Jenő szerint ahogy tavaly, most is profi produkció volt, de egy dalversenyen nem tud a stílussal mit kezdeni. A Fool Moon előadását 25+7 pontra értékelték.
Keresztes Ildikó A Dal dívájának is nevezhető. A hazai zenei élet nagyasszonya évekig volt az X-Faktor zsűritagja és mentora, ennek ellenére nem érezte kínosnak, hogy az Eurovízió előszobájában is megméresse magát. A színészként is tevékenykedő Keresztes több mint 50 lemezen volt közreműködő, amik közül 25 arany, több platina minősítést ért el. Számos zenekarban játszott, így tagja volt a Kormoránnak, a Janis Joplin emlékzenekarnak, az Eastnek és az Omegának is.
Versenydalának címe Hazám Hazád Lehet, aminek Pierrot szerint „a legnagyobb ellensége az idő”: ha nem lenne a 3 perces határ, talán jobban kifejthetné magát. Rákay Philip kijelentette: egy ország tudja, hogy elképesztően énekel Keresztes Ildikó, a szöveg őt sem győzte meg. „Annyiféle értelmezési tartománya van” – fogalmazott, hogy a végére már nem tudja, miről akar szólni. A kivándorlás témáját feszegető dal 29+8 pontot kapott.
„Múltidéző”
Gájer Bálint neve a versenytársaival szemben nem a Megasztár vagy az X-Faktor évadaiból lehet ismerős, ő a Voice-ban nyűgözte le a mestereket swinges zenei világával és kivételes énekhangjával. Zenei tanulmányait 1990-ben kezdte a Marcali Állami Zeneiskola ütő szakán, majd 1994-ben megalapította a Marcato Ütőegyüttest, aminek tíz éven át tagja volt.
2001 és 2005 között Pély Barna és Pocsai Kriszta tanítványaként folytatta pályafutását. 2010-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen jazz-ének előadóművész-, -tanár diplomát szerzett. Amellett, hogy zenéjét elismerésekkel is többször jutalmazták, 2013-ban Gájer Bálintnak ítélték az Alle Elegancia Díját "A legelegánsabb zenész" kategóriában.
That’s How It Goes produkciójáról Pierrot azt mondta: „mindent tudsz erről a műfajról és te nyavalyás, még jól is áll neked”, ellenben elgondolkodott rajta, vajon ilyen „múltidéző”, amerikai stílusú szalonzenével kell-e Magyarországnak kiállni az Eurovízió színpadára. Rúzsa Magdi sem tudta eldönteni, ez az otthon hallgatós és szeretős műfaj-e avagy nagyszínpados, a pontszámokban azonban összességében jól szerepelt Bálint: 32+8 ponttal zárt.
Szikra Péter és Széll Bálint 2010 decemberében fogalmazta meg az Other Planet gondolatát, ami mára olyan szintre jutott, hogy „el nem mondott történetükkel” akár ők is képviselhetik Magyarországot az Eurovíziós Dalversenyen Bécsben! A gyerekkori jóbarátok négy elvhez tartják magukat zenéjükkel kapcsolatban: azt csinálják, amit ők akarnak; hidegen hagyja őket bárminemű műfaji, stílusbeli besorolás; olyan zenét gyártanak, amit szerintük minden rádiónak játszani kellene; saját tudásukhoz és lehetőségeikhez képest, mindezt a lehető legigényesebb módon tálalják.
Az öntörvényű formációhoz 2014 tavaszán csatlakozott Nagy Leopold, aki nem sokkal később hozta magával Őry Árpádot is, akikkel most Untold Story című dalukat adták elő.
Csiszár Jenő szerint A Dal egy országgal ismertetett meg egy olyan előadót, egy olyan stílust, amit ő nagyon bír, őt az sem zavarta, hogy az énekes hangja Chris Isaacet, stílusok pedig a brit indie-t idézte. Pierrot ugyanakkor leszögezte: „az eurovíziós dalt keressük”, és ő nem tudná elfogadni, ha a magyar indulóra rásütnék, hogy másolat, mert „az nagyon ciki”. Ennek ellenére az Other Planet 35+7 ponttal várhatja a folytatást.
„Eurovízió-kompatibilis”
Wolf Kati szintén az X-Faktornak köszönheti ismertségét. A 2010-es showban a hatodik helyig jutott, de már előtte, 2009-ben megjelent debütáló albuma, aminek dalait édesapja írta. A Dalban nem először jár, 2011-ben ő képviselhette Magyarországot az Eurovíziós Dalversenyen Düsseldorfban, ahol sajnálatos módon csak a 22. helyet tudta megszerezni. Két albummal és számos kislemezzel a háta mögött ismét az Eurovízió meghódítására készül, ezúttal Ne Engedj El című felvételével
Rákay Philip értékelését azzal kezdte, mennyire szerették Katit Düsseldorfban, majd a közös zsűrizésről emlékezett meg, mielőtt a produkcióról szólt volna. Mint mondta, „nem olyan nagy rizikó” volt olyan dallal kijönni, ami „remekül építkezett, minden részlete kiművelt, zeneértő szerzőkről árulkodik”. Rúzsa Magdi hozzátette: látott már olyat, hogy egy országot különböző években ugyanaz az előadó képviselte, és szerinte ez az egyik legnagyobb sláger ebben a műsorban. A Ne Engedj El 37+8 ponttal jutott a középdöntőbe.
A Spoon ZENEKART az X-Faktor követőinek nem kell bemutatni. A zenekar szót azért kell hangsúlyozni esetükben, mert a látszattal szemben nem egy klasszikus értelemben vett fiúcsapatról van szó, ahogy ezt korábban a csapat mentora, Tóth Gabi folyamatosan hangoztatta. Az élő showban a négy srácnak - Földesi Péter (gitár, vokál), Teremy Kristóf (cajon, zongora, vokál), Nagy Miklós (basszus gitár, vokál) és Grósz Márton (ének, ritmus gitár) - hatalmas sikere volt, mondhatni a célegyenesben, a nyolcadik döntő adásban kellett csak búcsúzniuk.
A Dalba még akkor neveztek Keep Marching On című felvételükkel, amikor a tehetségkutató versenyzői voltak. A verseny izgalma itt azonban cseppet sem érződött, a srácok profi előadókként küzdöttek a középdöntőbe jutásért. Ennek ellenére Csiszár Jenő azt emelte ki: a fiúzenekarok sajátossága, hogy nem ad semmit a véletlenre. Rákay Philipnek pedig az volt az érzése, mintha három teljesen különböző dalból lett volna összerakva ez az egy, de három jó dalból. Az igazi egységet hiányolta azzal együtt, hogy abszolút eurovízió-kompatibilisnek nevezte a produkciót. A Keep Marching On 30+8 pontot szerzett.
Ezzel lezárult A Dal harmadik elődöntőjének első köre. A biztos továbbjutók névsora kialakult, ők a következők: Boggie, Wolf Kati, az Other Planet, Gájer Bálint és Mujahid Zoltán.
Amelyik dal nem jutott a pontszámok alapján a középdöntőbe, újra versenyzik, méghozzá a nézői szavazatokért.
Pontszámok, végeredmény
-
Boggie – Wars for Nothing 46 pont
-
Wolf Kati – Ne engedj el 45 pont
-
Other Planet – Untold Story 42 pont
-
Gájer Bálint – That’s How It Goes 40 pont
-
Mujahid Zoltán – Beside You 39 pont
-
Spoon – Keep Marching On 38 pont
-
Proof of Life – Hol a határ 37 pont
-
Keresztes Ildikó – Hazám hazád lehet 37 pont
-
Fool Moon – Back To Right 32 pont
-
Péter Barbara – Listen to the Universe 30 pont
Középdöntősök
Ezzel lezárult A Dal harmadik elődöntőjének első köre. A biztos továbbjutók névsora kialakult, ők a következők: Boggie, Wolf Kati, az Other Planet, Gájer Bálint és Mujahid Zoltán.
Amelyik dal nem jutott a pontszámok alapján a középdöntőbe, újra versenyzik, méghozzá a nézői szavazatokért.
Amíg a közönség voksol, színpadon az MR Szimfonikusokkal kiegészült Kiscsillag zenekar.
S bár korábban a zsűri tagjai kampányolhattak még a kedvenceikért, ezúttal csak a véleményüket összegezték az estével kapcsolatban a zsűri tagjai. Ennek ellenére Csiszár Jenő hiányérzetének is hangot adott a Proof of Life-fal és a Spoonnal kapcsolatban.
A szavazás ebben a pillanatban lezárult, máris kiderül, ki a hatodik továbbjutó.
Aki a középdöntő résztvevője lehet Csemer Boglárka, Wolf Kati, az Other Planet, Gájer Bálint és Mujahid Zoltán mellett: a Spoon!
Ezzel tehát összeállt a középdöntős mezőny, egy hét múlva az első középdöntővel folytatódik A Dal, tartsatok velünk, mert jövünk majd mi is folyamatosan frissülő beszámolónkkal!
Görgess le, és nézd vissza a produkciókat.
-kiko-
[2015.02.08.]