Kobold lesz a győri operaénekes
Hazánk mindig is bővelkedett a tehetséges énekesekben. Bakonyi Marcellra kiemelten büszkék lehetünk, hiszen Európa számos operaházát meghódította már gyönyörű bass baritonhangjával.
A még mindig fiatal énekes Győrben született, az iskoláit is itt végezte el. Az éneklés mindig is fontos szerepet töltött be az életében. A Liszt Ferenc Zeneiskolában tanulta az alapokat, majd már a Révai Miklós Gimnázium padjait koptatta, amikor először a legendás Sani Singers tagjaként állt a közönség elé. Ekkortájt ismerkedett meg Pintért Ferenccel, akinek mind a mai napig sokat köszönhet.
– Mindig is nagyon szerettem énekelni, bár akkortájt az operát még nem kedveltem annyira – mesélte Bakonyi Marcell. – A gimnázium után következett Weiner Leo Konzervatórium, ahol megismertem Ecseri Margitot, aki különösen a Wagner operákból volt ismert. Nagyon sokat tanultam tőle. A pesti élet eleinte furcsa volt győriként, főleg mert akkoriban volt egy másod mutálásom. Szerencsére Balázs Boglárka doktornő mellém állt, és foglalkozott a torkommal. Olyan vitaminokat adott, amelyek segítségével átvészeltem ez a nagyon nehéz fél évet. Ma is őt keresem fel, ha bármilyen gondom akad.
A fiatal énekes a színpadon (bakonyimarcell.com)
– A pályafutásomba a következő állomás Stuttgart volt, ahol Hamari Júlia tanárnő előadásait látogattam. Ő szintén meghatározó volt az életemben, hiszen olyan módszerekkel tanított, amelyek nagyon közel álltak hozzám. Különösen figyelt arra, hogy minden énekes egy külön egyéniség és nem volt rest olyan tanmenetet összeállítani, amely pontosan illet az énekesekhez, ezzel gyorsítva és még hatásosabbá téve a fejlődést. Nagyon sok önbizalmat adott nekem a vele való közös munka. A stuttgarti tanulmányaim öt éves kint tartózkodást jelentettek, ez alatt az idő alatt igyekeztem megtanulni mindent, ami fontos lehet egy operaénekesnek.
Marcell ezt követően a heidelbergi színházhoz került, ahol szerepelt többek között Puccini Bohéméletében, de ehhez a színházhoz köti a Fenyőmagok nem nőnek a zsebben című meseopera is. Itt kóstolhatott bele, milyen is egy meseoperában szerepelni, ahol a közönség nagy részét gyermekek alkotják.
– A gyerekek sokkal érzékenyebbek, ezért tény, hogy egy kicsit máshogy kell viselkednünk a színpadon. Sokkal tisztábban kell nekik közvetíteni az énekeket és a karakterek is komplexebbek. Most április 11-én az Erkel Színházban is bemutatunk egy meseoperát, amely a Leánder és Lenszirom címre hallgat. A darab Tallér Zsófia nevéhez fűződik, egy két felvonásos operáról van szó, amelyben Leánder szerepét játszom. Egy koboldot kell megformálnom, aki a darab folyamán szerelmes lesz Lenszirom királylányba. Nagyon dallamos, látványos előadás lesz, sok varázslattal, átkokkal, fordulatokkal. A tíz év körüli gyermekek szerintem garantáltan élvezni fogják az előadást. A színpadi próbáknál tartunk, már mindenki tudja a szerepét, tulajdonképpen az utolsó simításokat végezzük.
A fiatal, csodás hangú énekes tehát jelenleg Magyarországon van és Budapesten játszik, ám jövőjét mégsem itthon képzeli el, hiszen várja vissza nürnburgi társulata. Talán kevesebben tudják, hogy társulatok Európában csak Németországban, Ausztriában és Svájcban vannak. Máshol csupán darabokra szerződnek le az énekesek. Marcell most tehát a Nürnbergi társulat tagja, itt énekel majd szerepeket.
– Minden társulatban vagy előadásba előéneklés során lehet bekerülni, ahol többen is meghallgatják az embert. Persze nem árt, ha van egyfajta kapcsolatrendszer, ha már dolgoztam együtt valakivel a csapatból. Az is kétségtelen, hogy a nevemet egyre inkább megismerik Európa szerte, de felléptem már a tengerentúlon is. Szeretem a kihívásokat és ezeket külföldön megtaláltam, annak ellenére, hogy az Operaházban is nagyon szerettem fellépni.
A győri fiatalember már megszokta, hogy nem Győrben él, sőt azt is, hogy nem szülőhazájában. Azt mondja honvágy nem igazán gyötri, hiszen jól érzi magát és azért ahogy lehet, hazalátogat a szeretteihez. Kétségtelen, olyan színházakban, olyan darabokban énekelhet, amelyek egy operaénekes életében fontosak.
Bakonyi Marcell a győri sétálóutcán (bakonyimarcell.com)
– Nagyon szeretem Mozartot, Rossinit, de kedvelem Verdit és Handelt is. A Don Giovanni, a Figaró házassága vagy a Hamupipőke közel áll hozzám. Kifejezett szerepálmom nincs, szeretnék minél több és jobb szerepeket eljátszani. Úgy gondolom Don Giovanni szerepével maximálisan azonosulni tudnék. Elsősorban azokat a szerepeket kedvelem, amelyekben megtalálom önmagam és a magaménak érzem őket.
A bass bariton énekes előtt most az Erkel Színházbeli Leánder és Lenszirom áll, amelyre már nagyon készülnek és sok-sok gyermeket várnak. Kiderült, hogy az április 10-ei főpróba is megtekinthető. Szeretettel várnak minden érdeklődőt.
A Gyermekmentő Szolgálat támogatásával
Mintegy ezernyolcszáz gyerek tekintheti meg ingyen a Leánder és Lenszirom című családi meseoperát az Erkel Színházban a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) támogatásával. Az intézmények hátrányos helyzetű, jól tanuló és a zene iránt érdeklődő gyerekcsoportokkal pályázhattak az előadásra – közölte a Gyermekmentő Szolgálat.
Jegyeket mintegy 60 gyermekintézmény igényelt, a beérkezett kérelmek alapján az NGYSZ végül 45 intézményt választott ki, amelyeknek diákjai részt vehetnek április 11-én a Leánder és Lenszirom című családi meseopera ősbemutatóján az Erkel Színházban. A nézőtéren így csaknem 1800 meghívott gyerek fog ülni. Szilágyi Andor 1993-as mesejátékának történetét Tallér Zsófia Erkel-díjas zeneszerző zenésítette meg az Opera felkérésére, a rendező Zsótér Sándor.
– Havassy Anna Katalin –
[2015.04.08.]