Visszatér Budapestre Cheikh Lo
A budapesti világzenei expón, a Womexen tavaly ősszel adott sikeres koncertje után április 16-án ismét a magyar fővárosban, ezúttal a Bálnában lép fel Cheikh Lo szenegáli világzenei előadó.
"Egész Afrikáért énekelek, az identitásom abból a kultúrából táplálkozik, amely a kontinens közösségét és a népek egységét jelenti" - fogalmazott Cheikh Lo tavaly októberben az MTI-nek adott interjúban. A zenész a Womex életműdíját vette át és koncertet is adott a Müpában.
A 61 éves Cheikh Lo egyszerre sajátosan szenegáli és nemzetközi, stílusa a hazájában népszerű mbalax műfajban gyökerezik, de izgalmas kitérőket tesz a latin-amerikai, a karibi és az észak-amerikai zene világába.
A sokoldalú afrikai művész Burkina Fasóban született és Szenegálban nőtt fel, a zenéhez való viszonyulása azonban széles körű, nem csupán afrikai eredetű. "A mbalax különböző, oda-vissza zenei hatások elegye, örökös párbeszéd a különböző földrészek között, egyben folyamatos forrása a kreativitásnak" - mondta Cheikh Lo.
Jó érzést tud adni az embereknek
Az énekes, gitáros, ütőhangszeres számos más projektben való részvétele mellett eddig öt önálló stúdióalbumot készített. Már fiatalon kubai hatású zenét játszott egy zenekarban, a nyolcvanas években session dobosként dolgozott Párizsban, aztán gitározni kezdett, rátalált a jamaicai reggae-re is. Első két anyagának producere a szenegáli pop világsztárja, Youssou N'Dour volt. Legutóbbi anyagán, a 2015-ben megjelent Balbalou-n mások mellett skandináv zenészek és brazil vokalista is közreműködött.
"Albumaimat mindig átitatja a béke és a szeretet üzenete. Számomra nincs jobb ok számot írni, mint az, hogy ezzel szeretetet, jó érzést tudok adni az embereknek. A spiritualitás minden jó érzés esszenciájában benne van, ezért kezdem én is itt" - magyarázta tavaly a zenész.
Cheikh Lo tagja az iszlámhoz tartozó spirituális szufi csoportnak, a mouride-nak, ezen belül a Baye Fall nevéhez fűződő irányzat követője. A rend központi tanítása, hogy "úgy dolgozz, mintha soha nem halnál meg, és úgy imádkozz Istenhez, mintha holnap meg kellene halnod". A szenegáli zenész a Womex-életműdíjat a zenei teljesítmény mellett társadalmi és emberi nagyságával, példamutatásával, az elesettek melletti kiállásával is kiérdemelte.
[2016.04.13.]