Plakátokkal emlékeznek a hangosfilmekre
Az idén 85 éves magyar hangosfilm első 13 évének eredeti moziplakátjaiból, s a legendás filmekben szereplő tárgyakból nyílt pénteken film- és zenei részletekkel színesített kiállítás a győri Maqyar Ispitában.
Több mint háromszázötven film készült Magyarországon 1931 és 1944 között. Ebben az időszakban csak az olaszok és a németek forgattak több filmet Európában – mondta el Fekete Dávid alpolgármester, aki a kiállításhoz kapcsolódó tanulmánykötetnek is a szerkesztője volt. A filmtörténetben járatos alpolgármester szólt arról is, hogy az alkotások közül ötven máig nem került elő.
A tárlat a múzeum és a könyvtár együttműködésével jött létre, Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója utalt arra, hogy a magángyűjtőktől és a közgyűjteményekből származó eredeti plakátokat ebben a formában még soha nem állították ki Magyarországon.
Az első magyar hangosfilm a Kék bálvány volt, a második pedig a mindenki által ismert Hyppolit a a lakáj. Győri vonatkozású érdekesség, hogy városunkban már 1943-ban forgattak hangos filmet. A Kettesben című alkotás helyszíneinek felkeresésével dokumentum is készült, a Győrplusz Média filmes szakembereinek közreműködésével.
Az interaktív mozzanatokat is magába foglaló kiállítás a 162 plakáton át, s a filmekben szereplő tárgyak segítségével bemutatja a korszak filmgyártásának uralkodó stílusait, a sztárkultuszt, de megtudhatjuk azt is, hogy kik azok a színészek, akik a zsidótörvények miatt nem állhattak kamerák elé.
A könyvszalonra megjelenik egy lenyűgöző kiadvány, mely kiváló minőségben mutatja be a kiállítás plakátjait, tájékoztatott dr. Horváth Sándor Domonkos, a megyei könyvtár és közösségi tér igazgatója. A Magyar hangosfilm plakátjai 1931-44 című kötetben hat olyan tanulmány is található, melyet alapos kutatómunka előzött meg.
A kiállítás 2017. március 31-ig tekinthető meg a Győrben, Magyar Ispitában.
[2016.11.07.]