2024. április 24. | szerda | György nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 

Willis Conover emlékére rendeznek koncertsorozatot Magyarországon

Milliók hangja címmel Willis Conover, az Amerika Hangja rádió legendás dzsesszműsorvezetője emlékére rendeznek koncertet május végén a Müpában és Debrecenben, június elején Pécsett. Fellép Szörényi Levente, Joan Faulkner, Gájer Bálint és a Budapest Jazz Orchestra.

"Tízéves voltam, amikor apám bekapcsolta otthon a rádiót, és megszólalt az Amerika Hangja Jazz Hour című műsora, amelyet Willis Conover vezetett. Ez egész életemre kiható, meghatározó élmény volt, és ez járt a fejemben akkor is, amikor a mostani koncertsorozat ötlete megfogalmazódott bennem" - mondta Szörényi Levente a Budapest Jazz Clubban rendezett csütörtöki sajtótájékoztatón. A Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész felidézte, hogy évtizedekkel később a Debreceni Jazznapok alkalmából személyesen is találkozott az oda látogató Willis Conoverrel. 

    Május 24-én a Müpában, 27-én a debreceni Kölcsey Központban, június 2-án a pécsi Kodály Központban látható a produkció. Az idén húsz éve elhunyt Conoverre emlékező műsor első felében a 30-40-50-es évek big band zenéi szólalnak meg Joan Faulkner Németországban élő világhírű amerikai énekesnő és Gájer Bálint előadásában, a Budapest Jazz Orchestra kíséretében. A második részben Szörényi Levente big band hangszerelésben ad elő Illés- és Fonográf-dalokat, szintén a Budapest Jazz Orchestrával. A koncertek producere Szörényi Örs és Piri Béla, aki művészeti vezető egyben.

    Kollmann Gábor szaxofonos, a 19 éve létező Budapest Jazz Orchestra vezetője kitért arra, hogy a műsor első részébe azoktól a harmincas, negyvenes és ötvenes években alkotó előadóktól válogattak számokat, akik meghatározóak voltak Willis Conover számára is. Mint kifejtette, játszanak Duke Ellington, Count Basie és Woody Herman egykori big bandjének repertoárjából. A második részben Szörényi Leventével big bandes hangszerelésben eljátsszák Az utcánt, a Kéglidalt, a Még fáj minden csókot, a Ne gondold!-ot, a Kislány, add a kezed!-et, a Széllel szembent, az Edison Magyarországont és az Útközbent.

    Joan Faulkner kiemelte: személyesen sohasem találkozott Willis Conoverrel - a Voice of Amerika legendás szerkesztő-műsorvezetője ugyanis szinte ismeretlen volt Amerikában, mert a rádió adásait a kelet-európai kommunista országok felé sugározták -, de amikor a hetvenes évek végén Németországba költözött, sokat hallott róla.

    "A nehéz időkben az ő műsorai, az általa sugárzott amerikai zene jelentette a Kelet-Európában élőnek a zeneiskolát. 2004 óta többször felléptem már a Budapest Jazz Orchestrával, imádok velük játszani" - mondta Joan Faulkner, aki annak idején Csík Gusztáv magyar dzsesszbillentyűshöz ment férjhez. Faulknert Németországban Frank Farian producer fedezte fel, és olyan produkciókban is szerepelt a nyolcvanas-kilencvenes években, mint a Boney M vagy a Milli Vanilli.

    Gájer Bálint arról beszélt, hogy a Milliók hangja című koncerteken Joan Faulknerrel klasszikus, eredeti hangszerelésű népszerű amerikai dzsessz sztenderdeket fognak előadni. A három koncertet látványos videovetítés fogja kísérni, a számok között pedig - ahogy azt a műsorvezető színművész, Kőszegi Ákos elmondta - az alkotókról, a korról, Willis Conoverről szóló anekdoták, történetek hangzanak el.

    A Müpában, Debrecenben és Pécsett is kiállítás kíséri az emlékkoncerteket az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közreműködésével: a tárlat az Észak-texasi Egyetemben őrzött Willis Conover-hagyaték számos darabját mutatja be. A Müpa-koncertet rögzítik és a tervek szerint az év végén DVD-n kiadják. A sajtótájékoztatón Szörényi Levente ízelítőt adott a koncertből és a Budapest Jazz Orchestrával előadta a Ne gondold! big bandesített változatát.

    Willis Conover (1920-1996) bő negyven éven át vezette a Jazz Hour adásait az Amerikai Hangja rádióműsorban. Egyedülálló szerepet játszott a tengerentúli dzsessz világméretű elterjedésében, a műfaj kelet-európai rajongói számára a hidegháború időszakában az egyetlen hiteles kapcsolat volt a nyugati világban történtekkel. Számos koncertet szervezett a Fehér Házba és a Newport Jazz Festivalra.

    Az 1950-es évek végétől ellátogatott Lengyelországba, a Szovjetunióba, Magyarországon háromszor (1964, 1972, 1982) járt, a Debreceni Jazznapok mellett a székesfehérvári Alba Regia Jazz Fesztiválon járt. 1956. november 23-án magyar zenészek által Budapesten készített, és Magyarországról kicsempészett dzsesszfelvételeket mutatott be az Amerika Hangja rádióban.

MTI

 

[2017.04.26.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
2024.04.07...

Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Eugène Labiche...

Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
beszámolók még