Dokumentumfilm a 60-as, 70-es évek elhallgatott zenekarairól
Dokumentumfilm a 60-as, 70-es évek elhallgatott zenekarairól.
Tavaly decemberben a MOM Kultúrközpontban Elhallgatott zenekarok címmel hat formáció állt színpadra, a koncertet képben és hangban a helyszínen rögzítették. Ennek alapján Kisfaludy András rendezésében elkészült a dokumentumfilm, amelynek bemutatójára 2017. szeptember 20-án 19 órai kezdettel az Uránia Filmszínházban kerül sor.
Hozzávetőlegesen 1968 és 1975 között létezett 10-13 zenekar, amelyek minden fellépése, Budapesten és vidéken több ezer embert vonzott. A Taurus első koncertje alkalmával a Budai Ifjúsági Parkban több mint 10000-es közönség zsúfolódott össze, és a koncert végén a szűnni nem akaró tapsot, őrjöngést követően a fiatalok a Clark Ádám téren gyülekeztek, ahol megállítva a közlekedést, a készülő rendőri intézkedés közepette üvöltötték az ég felé: Radics Bélát a pártba! Taurust a kormányba!
„Először megverni, aztán megnyerni” - ezt az elvet követte a korai kádári pártvezetés, ha a fiatalok megregulázása került napirendre – írja Csatári Bence idén megjelent „A Kádár-rendszer könnyűzenei politikája” alcímű könyvében. Ennek a 10-13 zenekarnak az akkori jelenléte, fellépései, zenéje, koncertjei, magukban hordozták a szabadság eszményét. Többüknek teljes nagylemeznyi anyag várt kiadásra, mégsem jutottak el odáig, hogy LP-n megjelenjenek. Mert az akkori párvezetés, élén Erdős és Bors elvtársakkal mindent megtettek azért, hogy megállítsák ezeknek az együtteseknek az egyre növekvő népszerűségét. Az elhallgattatott zenekarok sora: Kex, Syrius, Bajtala, Taurus, Liversing, Atlasz, Scampolo, Aligátor, Tűzkerék, Atlantisz. Ezek közül a Kex fele, a Syrius egésze, Bajtala János és a dobos Szigeti Béla, továbbá az egész Atlasz Flamm Ferivel, a Scampoloból hárman, a Taurusból pedig Brunner Győző még a 70-es évek elején disszidáltak. Radics Béla (Taurus), Faragó Judy (Scampolo), Váradi Vadölő László, valamint a Liversing gitárosa Szendrődy Zsolt, és a Tűzkerék basszgitárosa Kun Tamás 2016-ban, vagy Bianki Iván és Imre Attila idő előtt, a negyvenes éveik végén, meghaltak. De 2016 júliusában temettük a Kex-es Somló Tamást is; így utólag úgy tűnik sikeres volt az MSZMP ifjúsági kultúrpolitikája, már ami a tiltást és a rombolást illeti. Nem naiv a kérdés: vajon miért kellett elhallgattatni ezeket a zenekarokat? Miért nem tudtak nagylemezt kiadni, miért nem kerülhettek be az akkori médiákba?
A film, a koncert és a lemezfelvétel kedvéért a zenekarok új, fiatal tagokkal egészültek ki, a régi ismert számokat, új hangzással, új tartalommal átdolgozva adják elő. Végső soron hat együttest sikerült színpadra állítani, akik között olyan ismert muzsikusokat találunk, mint Pataki László (Liversing és Syrius), Makrai Pál (Atlas), Tóth János Rudolf, Zsoldos Tamás, Kiss Flóra (Kex) Anda Bálint, Felkai Tamás, Deák Bill Gyula (Új Taurus). Az archív felvételek között megszólalnak az akkori kulturális, politikai és szakmai vezetők, valamint látható lesz Radics Béla a Sakk-Mattal egy olyan amatőr felvételen, amelyet a nagy közönség előtt még soha nem vetítettek.
A vetítést 2017. szeptember 20-án este 19 órakor az Uránia Filmszínházban
( Bp. 1088 Rákóczi út 21.) tartjuk.
A film hossza: 96 perc
Rendezte: KISFALUDY ANDRÁS
A film a Magyar Média Mecenatúra támogatásával készült.
Külön köszönet: Budapest Főváros Önkormányzatának, valamint a Nemzeti Emlékezet Bizottságnak
A film megtekintése 1.200.- Ft-os mozijegy helyszíni megvásárlásával lehetséges.
Mindenkit szeretettel várnak a film készítői.
Hegedűs István
[2017.09.18.]