A Budapesti Nyári Fesztivál heti programja
A Budapesti Nyári Fesztivál heti programja
Nagykoncert a Nemzeti Filharmonikusokkal
Dohnányi zongoraverseny Fülei Balázs zongoraművésszel és Carl Orff: Carmina Burana Miklósa Erikával és Molnár Leventével
2018. június 15. (péntek) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
Immár hagyományosan a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ünnepi nagykoncertjével veszi kezdetét a Margitszigeten a Budapesti Nyári Fesztivál három hónapon át tartó gazdag programsorozata. A szigeti színpad fennállásának 80. évfordulóját ünneplő évadot is hazánk egyik legrangosabb szimfonikus együttesének nagyszabású koncertjével indítjuk útjára. Az együttes már önmagában is a komolyzene legmagasabb minőségére ad garanciát, ezúttal pedig az este első felében Fülei Balázs zongoraművész vendégszereplésével adnak különleges koncertet, majd pedig a Nemzeti Énekkarral és sztár operaénekesekkel kiegészülve, szólaltatják meg Carl Orff legnépszerűbb művét, a grandiózus Carmina Buranát.
A koncert első részének programja: Dohnányi Ernő: I. (e-moll) zongoraverseny, Op. 5.
Vendégművész: Fülei Balázs, zongoraművész
A koncert második részének programja: Carl Orff: Carmina Burana
Közreműködik: a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti ÉnekkarV
Vendégszólisták:
Miklósa Erika, szoprán
Molnár Levente, bariton
Karmester: Hamar Zsolt
A Szabad Tér Színház produkciója.
Duna Karnevál Gála
folklór táncjáték
2018. június 16. (szombat) 20.00
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
I. Világkarnevál
A Duna Karnevál eseményeinek mindenkori koronája a Gálaműsor a Margitszigeten. A Világkarnevál a külföldi táncegyüttesek közel 300 művészének közös műsora.
A látványos tánckoncert nemzeteket összekötve különleges együttműködésben mutatja be a kultúrák párbeszédét.
Meghívott országok: Bulgária, Csehország, Görögország, Lengyelország, Macedónia, Olaszország, Peru, Románia, Szlovákia, Szerbia, Törökország
II. Szerelmünk, Kalotaszeg
A nagyszabású produkció a hazai táncegyüttesek és zenekarok közel 200 művészének együttműködésében megvalósuló előadás a hagyomány és korszerűség szellemében a Duna Művészegyüttes és a Magyar Állami Népi Együttes főszereplésével.
A mű a passzív hagyományőrzés helyett az élő és megújulni képes tradíció továbbvitelére, átadására törekszik. A korszerű feldolgozás nem csorbítja a tradicionális értékeket, hanem élteti és élővé teszi azokat.
Kalotaszeg számos kiemelkedő táncost és zenészt adott a népművészetnek, hogy csak néhány nevet említsünk: Mátyás István „Mundruc”, Ifj. Fekete János „Poncsa”, Jankó István „Pitti”, Fodor Sándor (Netti Sanyi), Berki Ferenc „Árus”. Előadásunk e kimagasló egyéniségek művészetén keresztül igyekszik megmutatni mindazt a láthatatlan szépséget, ami az alkotó lélekben megbújik, egyúttal emléket is kívánunk állítani eme kiváló művészeknek.
A mű a korábban említett táncosok és zenészek sorsából, életéből, mikro-történeteiből merít, igyekszik feleleveníteni egyéniségüket – ugyanakkor a produkció zenei és tánc anyaga a munkásságuknak köszönhetően fennmaradt kalotaszegi magyar, román és cigány táncokra és zenére épül. Míg egyes jelenetekben a szolisztikus megfogalmazás, máskor a közel kétszáz táncos elsöprő energiája ad drámai hangsúlyt az előadásnak. Nagyszabású, elsöprő erejű előadást állítunk színpadra a Margitszigeti Színpad mesés környezetében.
Agatha Christie: A vád tanúja
2018. június 15. (péntek) 19.30
Városmajori Szabadtéri Színpad
(2 óra 30 perc egy szünettel)
A világ egyik leghíresebb bűnügyi története amolyan "tárgyalótermi krimi". Egy gazdag asszony meggyilkolása, illetve az utána következő bírósági tárgyalás a témája. A mesterien alkalmazott sok csavar következtében nehéz eldönteni, hogy a vádlott bűnös vagy sem. A mű népszerűségét fokozta az 1957-ben bemutatott legendás film.
Fordította: Dedinszky Zsófia
A Győri Nemzeti Színház előadása.
A színdarabot Magyarországon a Theatrum Mudi Színházi és Irodalmi Ügynökség képviseli.
Csoportterápia
mjuzikelkámedi
2018. június 16. (szombat) 19.30
Városmajori Szabadtéri Színpad
Zenéjét szerezte: Bolba Tamás
A szövegkönyvet és a dalszövegeket írta: Szente Vajk és Galambos Attila
Ha úgy érzed széthullott minden, ami volt, hogy nagy a gond, hogy egy ideje kissé borúsabb az ég, mint volt, akkor irány a csoportterápia. Ha rettegsz attól, hogy megtámad valami betegség, ha csak attól rettegsz, hogy rettegsz, ha félsz, hogy nem tudod ki az, akit szerethetsz, ha már azt sem tudod, ki vagy valójában, akkor irány a csoportterápia.
No de mi van akkor, ha a csoportterápián csak beteg van, orvos egy szál se?
Mi van, ha valaki tévedésből van itt, mert ő csak a színjátszó szakkörbe érkezett?
Hol bujkál az elveszett ikertestvér? Ki lehet-e cserélni az ember hangját?
Létezik-e szerelem első látásra?
Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre keres választ a Csoportterápia sok zenével, rengeteg nevetéssel.
A Tatabányai Jászai Mari Színház előadása.
Erdő
koncert
ŐSBEMUTATÓ
2018. június 17. (vasárnap) 19.30
Városmajori Szabadtéri Színpad
„Nem játszik semmilyen hangszeren, de azáltal, hogy az erdő adta lehetőségek ritmusa szerint folyik, szüntelen, tiszta zenével tölti meg csarnokát.” /Kurt Almqvist/
„Ami az erdőben történt az ott is marad.“
Most először ad közös koncertet a közönség előtt Sebő Ferenc és Kollár-Klemencz László, ahol a két zenekar az erdő, a természet és az ember viszonyát járja körbe, illetve az erdőben rejlő titkokat próbálja feltárni és láthatóvá tenni a közönség számára. Kelet-Európa archaikus kultúrája, a népzene és a régizene sok szállal kötődik az erdőhöz. A fellépő művészek több vonalról is kapcsolódnak az est koncepciójához: bepillantanak a népzenébe, a régizenébe, néhány balladába, énekelt versbe, valamint átiratokból, feldolgozásokból és saját dalokból állítanak össze az est koncepciójához illeszkedő válogatást.
Kollár-Klemencz László előadóművészetében különösen meghatározó a természet jelenléte. Koncertjeit az erdő misztikájára építi, az ember és az erdő kapcsolatát festi le, illetve ennek a viszontagságait, valamint csodáit, melyeket a hallgatóság már megtapasztalhatott a legutóbbi Rengeteg című albumán is, amely szintén részét képezi ennek az estnek.
A Városmajori Szabadtéri Színpadon több közösen, kifejezetten erre az alkalomra írt szerzemény is megszólal Sebő Ferenc és együttese, Kollár-Klemencz kamarazenekara és a meghívott vendégművészek előadásában.
Közreműködnek: Kollár-Klemencz László és kamarazenekara, valamint Sebő Ferenc és zenekara
Vuk
Gyermek táncjáték egy felvonásban
2018. június 17. (vasárnap) 10.30
Városmajori Szabadtéri Színpad
(60 perc)
Ajánlott életkor: 4-99
Fekete István meséje ez idáig még sosem kelt életre táncszínpadon, most azonban megelevenednek a jól ismert figurák, Karak, Vahur, Tás, a „Simabőrű” és még számos szereplő mellett természetesen Vuk is, akinek játékos, eleven karakterében minden gyerek magára ismerhet. Csalafinta csínytevésein és kalandozásain keresztül a kis róka a gondoskodó szeretet segítségével fedezi fel az életet.
Előadja: az és meghívott vendégei
Társkoreográfus: Balkányi Kitty
Zene: Wolf Péter
Vuk dalszöveg: Szenes Iván
Fényterv: Stadler Ferenc
Díszlet- és jelmezterv: Iványi Árpád
Koreográfus: Fodor Zoltán
Létrejött az NKA, az EMMI, az MMA valamint az Előadó és Alkotóművészetért Alapítvány támogatásával. Az INVERSEDANCE | Fodor Zoltán Társulat a Nemzeti Táncszínház és a Müpa közös produkciója.
[2018.06.15.]