Mágnás Miska a Vígszínházban - jegyek itt
Mágnás Miska a Vígszínházban - jegyek itt.
mágnás miska
Operett
Szirmai Albert – Bakonyi Károly – Gábor Andor:
Rendező: Eszenyi Enikő
Közel húsz éve nem játszott a Vígszínház operettet. Miska, Marcsa, Baracs, Rolla, Pikszi, Mikszi és a Korláth família feledhetetlen és szeretett hőseink. Fergeteges humor, irónia és szívet fájdító szerelem – ez a Mágnás Miska. És a zene, ami halhatatlan, mára már klasszikussá nemesedett.
Az 1916-os operett vígszínházi változatát Eszenyi Enikő és Vörös Róbert készítette 2019-ben.
Bemutató | 2019. október26. | Vígszínház
Mágnás Miska előadásjegyek ITT
A Mágnás Miskát 1916-ban mutatta be a Királyi Színház Rátkay Mártonnal és Fedák Sárival a főszerepekben. A gróffá öltöztetett lovászfiú – az úrrá varázsolt cseléd – története, melyben a főhős kifigurázza és megleckézteti a gazdagokat, úgy tűnik, minden korban aktuális. Az elmúlt évtizedek alatt a cselekményt a színházak és íróik a maguk képére formálták, más-más hangsúlyokkal és ízekkel alakítva a figurákat és a mondanivalót. Így Miska volt már népi hős, szocialista fegyver, Baracs Iván – néha István - vasútépítő mérnök, a szegénységből feltörekvő igazságosztó. De a Korláth család és velük együtt Pikszi, Mikszi minden változatban lelkesen raccsolt, ahogy Marcsa szíve is minden előadásban rettentően fájt az ő Miskája után:
„Attul aztán megszólalt nekem is a szívem! Odamentem ehhez a szennyes kis emberhez, megfogtam a kezit: Miskám, lelkem, olyan gyönyörűen tudjuk már egymást szekérozni. Vegyen el engem feleségül.”
A dalokat szinte mindenki fújta-fújja, még akkor is, ha nem látta a Mágnás Miskát színpadon.
Az I. világháború idején bemutatott operett - mai fogalmaink szerint -,kortárs műnek nevezhető. Bátorsága, szemtelensége, társadalmi kritikája, metsző iróniája azonnal lángra lobbantotta a kedélyeket; szívhez szóló gazdag melodikussága, a szerepek humora azonnal sikerre vitte a Mágnás Miskát.
„Vörös Róbert dramaturggal minden változatot újraolvastuk, és úgy gondoltuk, hogy az 1916-os ősváltozat áll legközelebb a szívünkhöz. Nagyon megtetszett arányossága, humora, játékossága és szemtelensége. Ezt az ősváltozatot „karcoltuk” meg, kerestünk olyan új kifejezéseket, hangsúlyokat a szövegkönyvben, ami a mai életünkre reflektál.
Operettet több féleképpen lehet nézni és játszani. A mézédes dallamok szárnyán andalogva és nem gondolkodva. De egy vadul, szenvedélyesen, jól eljátszott, jól előadott színházi előadás megmutatja a történet minden vetületét, mélységét, fényét, és így a mű egész gazdagsága láthatóvá, hallhatóvá válik.” / Eszenyi Enikő
Korláth gróf - Hirtling István
Korláth grófné - Bandor Éva
Rolla - Dobó Enikő
Gida Dino -Benjamin
Técsey Pikszi - Horváth Szabolcs
Récsey Mikszi - Orosz Ákos
Marica - Rudolf Szonja
Jella - Márkus Luca
Baracs Iván - Ertl Zsombor
Szele - Kurely László
Marcsa - Szilágyi Csenge
Miska - ifj. Vidnyánszky Attila
Leopold - Márton András
Kati néni - Hullan Zsuzsa
Inas - Reider Péter
Márton bácsi - Dengyel Iván
Zsorzs - Gyöngyösi Zoltán
Borcsa - Rudolf Szonja
[2020.03.03.]