Lakberendezés örökségből? Ez a vintage!
A vintage (kiejtve vintidzs vagy vintázs) a borászatban és a fotózásban használatos szakkifejezés volt. A szó eredeti, angol jelentése: szüret.
A borászok a régi évjáratú, nemes borok megnevezésére használták. A fotózásban az első kópiát nevezték vintázs kópiának. Azt az eredeti negatívról készült másolatot hívták így, amely nagyjából a felvétellel egyidőben készült, és amelyet a fotóművész az aláírásával vagy a pecsétjével hitelesített.
1920-1960 között a divat világa is átvette ezt a kifejezést. Az akkori viseletek, kiegészítők, lakberendezési tárgyak összefoglaló stílusnevévé vált.
A vintage stílus fő jellemzője a patina, a részletgazdagság, a tárgyak finom megmunkálása. Főbb színei: a púder és a cukorkaszínek, amiket feketével és fehérrel szoktak kombinálni.
Mire figyeljünk oda, ha vintage stílusban szeretnénk berendezni a lakásunkat?
Ahogyan a cím is jelzi, ha megöröklünk egy-egy régi bútort a nagyszüleinktől, az remekül fog illeni a vintage miliőbe! Ha nincs ekkora szerencsénk, akkor ma már készen kaphatók olyan új bútorok, amelyek kopottas, régies hatást keltenek.
Ám az egyszerű, natúr fabútorokkal is el tudjuk érni, hogy patinás hatásuk legyen. Erre a legmegfelelőbb eszköz a hobbiboltokban is kapható krétafesték.
A vintage stílusú bútorok és egyéb kiegészítők tekintetében használjunk természetes eszközöket: fát, követ vagy kovácsolt vasat is. A padlóra rongyszőnyegeket tehetünk.
Ez a stílus kedveli a kirakatszerű, üvegajtajú könyvespolcokat. A konyhaszekrényeknek is üvegajtajuk legyen, ha vintage módra szeretnénk átalakítani, megalkotni, megrendelni.
Kedvelt anyagai a csipke, a pamut, a horgolt makramé, a selyem, a bársony, a damaszt, a szatén és a tüll. A lényeg, hogy természetes szövetekből válogassunk. A drapériák és függönyök tekintetében az egyszínű vagy virágos mintás anyagokat használjunk.
Ha szeretjük a virágmintákat, akkor tapéta formájában a falra is csempészhetünk belőlük. A falakat régi, fekete-fehér vagy szépia fotó garmadájával díszíthetjük, de nem nyúlunk mellé a nagy és díszes keretes tükrökkel sem.
A textíliák is nagyon fontos szerepet játszanak a kényelem és a meghitt légkör kialakításában. Használjunk bátran mintás díszpárnahuzatokat a nappaliban és a hálószobában is! Az ágyra terített, szintén virágmintás ágytakarókkal is erősítjük az összhatást. A konyhában sem kell eldugni a konyharuhát, az asztalterítőt, sőt, szőtt palacktartót is tehetünk a helyiségbe.
A visszafogott csillárok, a hangulatos asztali lámpák, a melegséget sugárzó gyertyák is a stílus részei. Ne használjunk túl erős és túl fehér fényeket. Léteznek vintage stílusú, borostyánsárga izzók, ezek az Edison által kialakított, eredeti konstrukciót idézik. Meleg fényük van, és a manapság elvárt, alacsony fogyasztásnak is megfelelnek.
Ha Önnek is megtetszett a nosztalgikus, régi, nyugodt hangulat, keresse fel a Díszpárna.com Webáruházat, ahol a kiegészítők tekintetében gazdag választék áll a rendelkezésére!
[2021.07.20.]