Mi az a napelemes töltésvezérlő?
A napelemes töltésvezérlő a hibrid és a szigetüzemű napelemes rendszerek nélkülözhetetlen része. Feladata óriási: az akkumulátorok megfelelő töltését biztosítja. Az elkövetkezőkben erről az eszközről tudhatsz meg fontos információkat.
Lényeges, hogy a napelemes töltésvezérlő típusa megfelelő legyen
A napelemes töltésvezérlő megvásárlásakor fokozottan figyelned kell arra, hogy a megfelelő típusra essen a választásod. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ellenkező esetben az akkumulátorok gyorsan tönkremehetnek, illetve a napelemek által megtermelt energia nagy része elveszhet.
A napelemes rendszer kiépítéséhez szükséges eszközöket a LEDLámpaház.hu kínálatában is megtalálhatod, köztük a napelemes töltésvezérlő számos változatát is. Ahhoz, hogy tudd, mi mindenre lesz majd szükséged, nem árt ismerned a napelemes rendszerek felépítését, alkotóelemeit.
Miként épül be egy napelemes rendszerbe a napelemes töltésvezérlő?
A napelemes rendszereket többféle változatban építhetik ki, lehetnek:
-
Szigetüzeműek - ilyenkor a napelemek felesleges energiáját akkumulátorok tárolják
-
Hálózatba kötöttek - a felesleges energiát a közműhálózat veszi át
-
Hibrid - amikor az előző két lehetőség mindegyike teljesül
Egy dolog mindegyik típusnál közös: a villamos energiát a napelemes panelek állítják elő. Ez olyan egyenáram, aminek az eljutásáról az akkuk irányába - az akkumulátoros (szigetüzemű) vagy hibrid beruházásoknál - a napelemes töltésvezérlő gondoskodik.
Milyen feladatokat lát el a napelemes töltésvezérlő?
A napelemes töltésvezérlő többféle funkciót is ellát:
-
Úgy alakítja át a napelemekből érkező áramot, hogy az megfeleljen az akkumulátorok számára.
-
Megvédi az akkumulátorokat a mélykisüléstől és a túltöltéstől. A túltöltés hatására a belső elemek sérülnek, ami az akkumulátor teljesítményének csökkenéséhez vagy tönkremeneteléhez vezet. A mélykisülés alkalmával az akkumulátorokból a névlegesnél nagyobb energiamennyiséget veszünk ki, ami az energiatároló egységet használhatatlanná teheti. A napelem töltésvezérlő nem engedi sem túlzottan lemeríteni, sem túlzottan feltölteni az akkukat.
-
Áramot biztosít az egyenáramú fogyasztók számára is.
-
Folyamatosan kontrollálja az akkuk felszültségét.
A töltésvezérlők típusai: MPPT és PWM
A Pulse With Modulation (PWM) töltésvezérlő az akkumulátorok töltöttségét figyeli, és a betáplált villamos energia mennyiségét a kellő időben fokozatosan csökkenti. Ez az akkumulátoroknak kisebb megterhelést jelent, ezért azok lényegesen hosszabb ideig működnek majd megfelelően, és nem kell gyakran cserélni őket.
A Maximum Power Point Tracking (MPPT) töltésvezérlő az akkumulátorok és napelemek összekötésére egy még fejlettebb megoldást jelent, kezelni tudja a túl nagy feszültséget az áramerősség növelésével.
Hogyan válaszd ki a megfelelő töltésvezérlőt?
A megfelelő napelem töltésvezérlő kiválasztásához célszerű igénybe venned olyan szakember segítségét, akinek van gyakorlati tapasztalata a napelem rendszerek kivitelezése során.
[2021.11.18.]