A dohányzás hatásai a csontpótlások, implantátumok esetében
A cigarettafüstöt számos molekula alkotja, melyek között a legkárosabb komponensek a nikotin, a szén-monoxid és a hidrogén-cianid. Az alábbiakban a legismertebb összetevők általi hatásokat fogjuk taglalni. Kitérünk arra is, hogyan befolyásolja egy csontpótlási eljárás sikerét.
A cigarettafüst káros hatásai
A cigarettafüst növeli a foglepedék képződését, melynek súlyos következménye az ínysorvadás. Jelentősebb mértékű, tartós dohányzás mellett csökken a szájüregi szövetek vérellátása, ezáltal a tápanyag- és oxigénellátottság is, ennek pedig az immunvédelem látja kárát. Emellett a kapillárisok regenerációját is károsan befolyásolja, lassulnak a gyógyulási folyamatok, nem beszélve az érszűkületről, melyet a nikotin rendszeres, hosszú távú fogyasztása okozhat.
Amellett, hogy számos egészségügyi probléma rizikóját növeli, gátolja a fibroblaszt sejtek tapadási képességét, így a sebszélek gyógyulásában is zavar léphet fel. Ez jelentős probléma lehet egy implantátum esetében. A fibroblaszt zavar miatt az íny nem képes hatékonyan gyógyulni, a szövet így kevesebb kollagénrostot tartalmaz, ennek következtében sokkal sebezhetőbbé válik a baktériumokkal szemben.
Látható egy sor káros következmény, mely kihathat a fogászati kezelések kimenetelére.
A dohányzás befolyása a gyógyulási folyamatokra
A nikotin nagymértékben befolyásolja a csont oszteoblaszt sejtek működését, ezáltal az átépülési folyamatokba is beleavatkozik. Egy csontpótlás esetében ez gondot okozhat, ugyanis egy dohányosnál nem gyógyul maradéktalanul a csontszövet. Így egy gyulladásos kötőszövetet tartalmazó lyuk tátong a foggyökerek területén, az íny pedig elvékonyodott, nem ellenálló. Azáltal, hogy a gyógyulási folyamatok sérülnek, a csontpótlás elfertőződhet, begyulladhat, gennyesedhet, bizonyos esetekben el is halhat. Az implantátumok élettartama évekkel rövidülhet, hiszen jóval sebezhetőbbek, a gyógyulás, regeneráció nem teljes.
Bizonyos csontpótlási eljárások dohányosok esetében is megoldhatók. Érdemes megtekinteni a Halász Klinika szóló implantátumait, az oldalon számos prémium szolgáltatásról tájékozódhatunk.
Hogyan csökkenthető a dohányzás okozta rizikó?
Érdemes tájékozódni a fogászati implantátumokkal, csontpótlási eljárásokkal kapcsolatban szakemberektől. A többféle metódus közül mindenképpen személyre szabottan kell dönteni, annak függvényében, hogy a dohányzás milyen jellegű károkat okozott. A sikeres kimenetel érdekében javasolt megfontolni a leszokást, így esély nyílhat a szövetek regenerációjára, és a sikertelenség kockázata is csökken. Nagyobb hangsúlyt fektetve az otthoni szájápolásra, illetve 3-6 havonta történő fogkőleszedéssel mérsékelhető a cigarettázás okozta hatások rizikója.
[2022.02.20.]