Egészségügyi problémák a medencézéstől?
Manapság egyre többen szeretnék élvezni a forró, buborékokkal teli vizet otthonuk kényelmében. Ugyanakkor számtalan nyugtalanító hír kering arról, hogy a rendszeres masszázsmedence-használat egészségügyi kockázatokkal jár.
Jó hír, hogy ez egyáltalán nem törvényszerű, sőt! A gond általában a medencék nem megfelelő tisztítása mellett alakul ki. Ha kellő figyelmet fordítunk a higiénia megőrzésére, nem kell tartanunk a különböző betegségektől. Cikkünkben összeszedtük, pontosan mire kell odafigyelni!
Hogyan tartsuk tisztán a jakuzzit?
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a jakuzzi vizét rendszeresen cserélni kell, amiből logikusan következik, hogy vízszámlánk hamar az égbe szökik. Ez azonban nem igaz!
Rendszeres karbantartás és tisztítás, vízkezelés és szűrőhasználat mellett a jakuzzi vizét bőven elég félévente-évente egyszer cserélni. De vajon mit is takar pontosan a jakuzzi vizének megfelelő tisztán tartása?
Először is, fontos a megfelelő vízkezelés, melyhez ma már szerencsére komplett szetteket találhatunk. Ezek segítségünkre vannak abban, hogy meglágyítsák a vizet, ezáltal a különböző vegyszerek képesek feloldani a lerakódásokat. Ezeket általában heti 1-2 alkalommal kell a vízhez adni.
Emellett fontos szerepet játszik a jakuzziban található szűrők tisztán tartása is. A szűrő felel ugyanis azért, hogy a különböző szennyeződéseket kiszűrje a vízből. Ha koszos, vagy el van tömődve, értelemszerűen képtelen lesz ezeket eltávolítani a vízből, ami remek táptalajt adhat a különböző baktériumoknak, gombáknak.
A szűrő tisztítása egyszerűen, tablettákkal, illetve speciális tisztítószerekkel történik, és kb havonta 1-2 alkalommal érdemes megejteni.
Egy gyakori mumus, a fülfájás
Sokak aggódnak a medencézés után kialakuló, kellemetlen fülfájás miatt.
Először is érdemes tisztázni, hogy a megfelelő karbantartás erre a problémára is megoldást jelenthet. Másfelől viszont sajnos vannak olyan baktériumtípusok, amelyek kiirtása rendkívül nehéz, hiszen még az antibakteriális közegekben is jól érzik magukat. Sajnos ennek az eredménye lehet fülgyulladás, amelyről a viszkető és érzékeny fülkagyló árulkodik.
Ez esetben a legjobb, amit tehetünk, a megelőzés. Azaz nyugodtan élvezzük ki a masszázsmedence által nyújtott előnyöket, de ügyeljünk arra, hogy a füleinket ne érje víz. Természetesen akkor sem kell izgulni, ha esetleg mégis belekerült pár csepp, ugyanis fürdőzés után, ha egyszerűen csak szárazra töröljük, máris sokat tettünk azért, hogy megelőzzük a bajt.
Ha tehát eddig visszatartott a jakuzzizástól a betegségektől való félelem, akkor jó hír, hogy egyáltalán nem törvényszerű, hogy bármilyen problémát okozzon a medencézés. Persze ehhez gondoskodni kell a legfontosabb higiéniai szabályok betartásáról!
[2022.02.22.]