3 tévhit a rendszeres fogászati ellenőrzéssel kapcsolatban
Orvoshoz járni alapvetően nem szeret az emberek többsége, pláne nem fogorvoshoz. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha félévente-évente csináltatnánk egy állapotfelmérést, ahol kiderülne, hogy nincs semmi baj, vagy éppen időben elcsíptünk valamit, ami még könnyen orvosolható. Ennek ellenére inkább kivárásra játszunk - azaz megvárjuk, amíg már valóban van ok vizitre menni.
-
Mindegy ki az orvos, csak lásson el
Minden emberi kapcsolódás alapja a bizalom, értelemszerűen az orvos-páciens között is meg kell, hogy legyen. A Budapest Dental XIII. kerületi fogászatára sokan ajánlás útján érkeznek, így már van egyfajta megelőlegezett bizalom, hiszen a páciens barátja, családtagja, ismerőse járt már ott és jó szívvel ajánlotta a rendelőt.
Fontos megemlíteni, hogy ez kölcsönösen, oda-vissza kell, hogy működjön. Az orvosnak is hinnie kell abban, hogy a páciens őszintén beszámol a panaszairól, megfogadja a tanácsait, de ha az valamiért kellemetlen, akkor azt is el meri neki mondani.
Ahogy a fodrász is tudja, hogy a vendégének milyen frizura áll jól, vagy az autóboltos, hogy az ügyfele milyen típushoz szokott venni alkatrészeket, így a saját fogorvosa ki fogja tudni választani a megfelelő kezelést az előzmények ismeretében az aktuális állapot felmérése után.
-
A hipochonderek járnak panasz nélkül orvoshoz
Sajnos itthon a tudatosság nagyon gyerekcipőben jár. Tanulnunk és gyakorolnunk kell, hogyan legyünk tudatos(abb) vásárlók, szülők. Ezért nem csoda, hogy az egészségünkkel kapcsolatban is vannak ezen a téren elmaradások.
Vannak olyan munkakörök, ahol például évente megkövetelnek valamilyen orvosi alkalmassági igazolást, esetleg tüdőszűrést, szemvizsgálatot. Ez jó, ha van, de évente egyszer érdemes egy átfogó laborvizsgálatot is kérni a háziorvostól, és olyan szakrendelésekre is ellátogatni, ami nem kötelező: nőgyógyászat, fogászat.
A panaszmentesség nem feltétlenül azt jelenti, hogy egészséges valaki. Lehet, hogy még nem ért olyan stádiumba az állapota, hogy felfigyeljen az apró változásokra.
-
Már az állapotfelmérés is kellemetlen
Azért nem kell tartani az első fogászati állapotfelméréstől, mert ilyenkor még garantáltan nem történik semmilyen beavatkozás. Inkább egy ismerkedős, beszélgetős találkozásnak lehetne nevezni. Elmondhatja a panaszait, tapasztalatait, kívánságát.
Ennek megfelelően készül egy fájdalommentes panorámaröntgen, ami segíti a góckutatást is. Indokolt esetben részletesebb, háromdimenziós röntgenfelvételre is szükség lehet.
Egy alapos nyelv- és nyálkahártya-vizsgálattal pedig túl is van a rákszűrésen. A fogászati állapotfelmérés eredményét és az arra vonatkozó kezelési tervet kézhez kapja, amit otthon is átgondolhat, megbeszélhet a családdal.
Egészen más élmény egy empatikus szakemberrel megvitatni a problémákat és a lehetőségeket, mint amikor futószalagszerűen foglalkoznak az emberrel. Különösen szimpatikus, ha a kezelési terveket több szakorvos is véleményezi, így biztos, hogy valóban a legjobb kezelést kapja.
[2022.06.21.]