Mi az a szimering és mire jó?
A szimering egy olyan tömítésre szolgáló eszköz, amely gyűrű formájú, és rugóval van ellátva. Alapvetően forgó tengelyekhez használatos. Pótlása esetén nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen típusai vannak, ezeket is bemutatjuk cikkünkben. Tartson velünk!
Mi a szimering lényege?
Ahogy az előbb már említettük, tengelyek tömítéséhez alkalmazzuk, s feltétlenül szükség van az onlinecsapagybolt.hu kínálatában is elérhető minőségi szimeringekre minden olyan esetben, amikor valamilyen folyadék, például kenőanyag van használatban a tengely mellett. Például találkozhatunk vele a különböző gépjárművek motorjainál is. Ezenfelül arra is tökéletesen alkalmas, hogy megóvja a tengelyt az esetleges szennyeződésektől, ily módon pedig hosszabb élettartamot garantálhat annak, s közvetve az egész szerkezetnek is.
A szimering felépítése
A szimering alapvetően egy fémházból, valamint a tömítőajakból és egy rugó gyűrűből áll, gyakorlatilag ez utóbbi szolgálja majd a tengely védelmét, míg az előbbi feladata csupán a tömítőajak viselése. Az ezen a módon megvalósuló tömítést statikus tömítésnek nevezzük.
A duplaajkú típusok ehhez képest abban különböznek, hogy esetükben egy extra szennytaszító ajak is található amellett, amely a tömítés szerepét látja el.
Már a bevezetőben is említettük, hogy rugóval is el van látva a szimering, ez nyomja a tengelynek a tömítőajkat. Ez a rugó minden egyes szimering része, amennyiben ez hiányzik, akkor már nem beszélhetünk szimeringről, hanem más típusú termékkel állunk szemben (Karmantyú, G gyűrű, porvédő). Tehát a rugógyűrű alapvető része a szerkezetnek.
Ahogy a legtöbb eszköznek, úgy a szimeringnek is többféle típusa fellelhető, a duplaajkú és a hagyományos változat közötti különbségtételen felül is. Ismerjük meg ezeket!
A szimering fajtái
Az első dolog, amellyel érdemes foglalkozni, az a szimering forgásának az iránya. Alapból ez univerzális szokott lenni, azaz mindkét irányba megvalósulhat a forgás, de meg kell különböztetni a jobb és a bal forgásirányú változatokat is.
Az is nagyon fontos kérdés, hogy a szimeringre érkező nyomásnak mindig a rugó irányából kell érkeznie. Természetesen akadnak kivételek, ezek pedig a DUO szimeringek, amelyek számára mindkét irányból jövő nyomás sem probléma. Ezek két eltérő anyag tömörítéséhez is használhatóak.
Léteznek nem forgó mozgásra készült szimeringek is. Ezeket gyakran teleszkóp szimeringnek nevezik, mivel nem forgó mozgásra tömítenek.
Végül érdemes tisztában lenni a jelölésekkel is, hiszen jellemzően ezzel találkozni fogunk mind a virtuális, mind a hagyományos üzletek polcairól válogatva. Az NBR általában kék vagy fekete színéről könnyen felismerhető. Jellemző, hogy ellenáll a magas hőmérsékletnek, és sokféle folyadék mellett alkalmazható, kivétel azonban a fékfolyadék, a hypoid olaj, valamint az aromás oldószer.
A barna FKM vagy Viton szimering akár két-két és félszer akkora hőt is elvisel, s ellenáll az olajnak, benzinnek, vegyszernek és savnak is. Élelmiszeripari változata is van. Járművek esetében a PTFE típust alkalmazzák, szárazon futás és alacsony súrlódás sem okoz gondot neki.
Választani pedig mindig az elvárt funkciók alapján érdemes.
[2022.07.19.]