A testi panaszokat okozhatják lelki problémák?
Habár a nyugati orvostudomány napjainkban már igen fejlett, mégis akad egy dolog, amiben alulmarad a tradicionális keleti gyógyászati rendszerekkel szemben: általában csak tüneti kezelést alkalmaz, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a betegségek gyakran nem csupán testi eredetűek.
A test és a lélek szoros egységet alkot
Sokan még mindig azon a tévúton járnak, hogy a fizikai panaszokra a tüneti kezelés jelenti a legjobb megoldást. Tény és való, hogy a szervi okok kezelése is fontos, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a lelki tényezőket sem. Ez a téma gyakran előkerül a Bien.hu lélek rovatában is, hiszen fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a testet és a lelket egy egységként kell kezelni.
Ezzel kapcsolatban a modern orvostudomány sajnos még gyerekcipőben jár, hiszen sok problémára csak tüneti kezelést alkalmaz, nem törődve a lelki tényezőkkel. Bár szerencsére a gyógyítás egy új ága, a pszichoszomatikus orvoslás már feltörekvőben van, viszont sok időnek kell még eltelnie ahhoz, hogy általánosan elfogadott legyen.
Holott az ősi keleti gyógyászati rendszerek már több ezer éve felismerték, hogy a testet és a lelket együtt kell meggyógyítani, és nem lehet egészséges az egyik, amíg beteg a másik.
A stressz, mint a modern kor népbetegsége
Az idegesség manapság oly sokakra jellemző probléma, gyerekeket és felnőtteket egyaránt érint. A stresszes ember gyakran nem képes megbirkózni a valósággal, homokba dugja a fejét, elmenekül a saját álomvilágába, hogy addig se kelljen szembenéznie a gondjaival.
Csakhogy a problémák szőnyeg alá seprése nem old meg semmit, a folyamatos feszültség előbb-utóbb olyan konkrét testi panaszokat okozhat, mint az idegösszeroppanás, az evési zavarok vagy akár cukorbetegség.
Mindez megelőzhető azzal, ha rátalálunk a belső békére. Hogy ez kinek mit jelent, az egyénfüggő; valaki a vallásban, hitben talál támaszt, másoknak a relaxáció, a meditáció, a zene vagy épp az olvasás az, amely által képes nyugodt, ellazult tudatállapotba kerülni. A lelki béke pedig a testi bajokra is gyógyírt nyújt.
Higgadt, tényszerű gondolkodás
Ha úgy érzed, hogy már nem bírod tovább a rajtad eluralkodó feszültséget, akkor érdemes külső szemlélőként, pártatlanul elemezni a helyzetet. Ehhez tégy úgy, mintha nem veled történnének az események, hanem mondjuk egy barátoddal. Külső szemmel hogyan ítélnéd meg a dolgot, milyen tanácsokat adnál neki? Gyakran könnyebbnek tűnik megoldani mások gondjait, mint a sajátodat.
Ami még nagyon fontos a testi és lelki egyensúly érdekében, az az elfogadás. Egyszerűen törődj bele, hogy vannak olyan dolgok, melyekre nincs befolyásod, nem tudod őket irányítani. Ilyen például az időjárás, a gazdasági, politikai események, vagy hogy más emberek hogyan ítélnek meg.
Ezekkel egy dolgot tehetsz: hogy elfogadod őket. Ha folyton csak elégedetlenkedsz és lázadsz, ha nem a terveid szerint alakulnak a dolgok, akkor az állandó idegeskedés akár testi panaszokat is okozhat. Ne ellenkezz, hanem törődj bele, és alkalmazkodj, vagy lépj tovább!
[2022.07.19.]