Útmutató a függönyméretek meghatározásához
Otthonunk berendezése nem lehet teljes mindaddig, amíg az ablakokra fel nem kerülnek a függönyök is. Ezek a lágyan lengedező textilek adják meg azt a bizonyos pluszt, amitől egy lakás meghitt, családias otthonná válik.
Persze a harmónia csak akkor lesz teljes, ha minden ablakra a megfelelő méretű és típusú függöny kerül. Ezek kiválasztása szerencsére nem nagy ördöngösség, csupán néhány dologra kell odafigyelni.
Milyen széles legyen a függöny?
Tipikus kezdő hiba, ha akkora függönyt vásárolunk, aminek a szélessége megegyezik az ablakéval, ugyanis ez túlságosan kicsi lesz. Ha a karnist vagy a sínt is most akarjuk felszerelni, akkor ennek is érdemes oldalanként 20-30 centiméterrel szélesebbnek lennie, mint az ablakoknak. Így majd a leendő sötétítőfüggöny - amit a Home&Style lakberendezési webáruházban is be lehet szerezni - kellően hatékonyan láthatja el a funkcióját, nem mellesleg esztétikus is lesz.
De mekkora legyen maga a textil? Ez attól függ, mennyire redőzött megjelenést képzeltünk el. Ha csak néhány kisebb hullámot szeretnénk, akkor is érdemes minimum a karnis vagy a sín hosszának másfélszeresét venni, de ha lágyabb esésű, szebben redőzött függönyt akarunk, akkor a két-háromszoros arány sem lesz túlzás.
Ez utóbbi esetben viszont sötétítőfüggönyből válasszunk vékonyabb alacsonyabb fényzáró képességű anyagot, ugyanis egy 100%-os, “black out” fényszűrő textil már olyan vastag, hogy még félrehúzva is ki fogja takarni az ablak széleit.
Mekkora az ideális hosszúság?
A függöny hosszának meghatározásakor az ablak és a közvetlen környezetének jellemzőiből érdemes kiindulni, de célszerű figyelembe venni a praktikussági szempontokat is.
A földig érő függöny például nagyon elegáns, de nem ajánlott abban az esetben, ha kisgyermek vagy háziállat is él a lakásban, ugyanis játékszernek, mászókának nézhetik. A “vandálkodás” eredményeképp szerencsésebb esetben csak a függöny szakad el, de akár a karnis is leeshet a falról. Ilyenkor tehát célszerűbb rövid, maximum az ablakpárkány aljáig érő anyagot választani.
Ha az ablak alatt fűtőtest van, akkor szintén tegyünk le a padlóig érő függöny ötletéről; a lelógó textil ugyanis visszafogja a hőt, ezáltal csökken a fűtés hatékonysága (pláne egy vastag sötétítőfüggönynél). Konvektor vagy hősugárzó esetén pedig a tűzveszéllyel is számolni kell, így ezeken az ablakokon maximum apró vitrázsfüggönyöket helyezzünk el.
Az erkély- vagy teraszajtók, illetve franciaablakok esetében azonban pont hogy a földig érő függöny lesz a legjobb választás. Ám ezt ne szó szerint értsük, ugyanis valójában ezek a textilek sem érnek le a padlóig, hanem 2-3 centiméterrel felette végződnek, ezt vegyük figyelembe a számolásnál. A földre lógó függöny nem praktikus, mert könnyű megbotlani benne és hamar bepiszkolódik az alja.
Színek és stílusok
Ha sikerült meghatározni az ideális méreteket, akkor kezdődik csak az igazi móka, a konkrét függönyök kiválasztása. Számos szín, minta, anyagtípus érhető el az üzletekben, így innentől kezdve tényleg a fantáziánkra és az ízlésünkre van bízva, hogy mivel díszítjük ablakainkat.
[2022.08.22.]